کشت علمی ماریجوانا


خطاب به ستاد مبارزه با مواد مخدر

 پست زیر از سایت ویکی دود کپی شده است سایتی که فیلتر نیست و اقدام به چاپ مقالاتی در زمینه کشت ماری جوانا و خرید و فروش اینترنتی  ماری جوانا  می کند .

 من قبلا نیز در یکی از پست هایم در این وبسایت  این مسله را به ستاد مبارزه با مواد مخدرو پلیس فتا مبارزه با مواد مخدر  گوشزد کرده ام . اما  از لحاظ ما علم علم است و اگر ما مقاله ای را از این سایت بازنشر می کنیم دلایل مخصوصی دارد که بعد ها  مشخص می شود .اما من به خوبی می دانم در این کشور گروهی از افراد ساده  و ظاهر بین  در مقام پلیس هستند که فردا روز ما را به علت انتشار همین مقاله متهم به رواج کشت ماری جوانا می کنند انها به سابقه علمی و مقالات دیگر ما توجه ای ندارند و هیچگاه به فکر مبارزه اساسی و منطقی با ساخت و رواج مواد مخدر نیستند  انها  به سرمنشا مسائل کاری ندارند . انها می گذارند مواد اولیه ساخت مواد مخدر توسط تجار وارد شود و به دست سازنده گان مواد برسد و بعد فقط در داستان تکراری دزد پلیس فروشنده گان و مصرف کننده گان انرا دستگیر و زندانی می کنند  داستان تکراری که هیچگاه تمامی ندارد و هیچ ثمری هم برای جامعه ما نخواهد داشت .

وبلاگ رسمی دکتر یزدان نیاز: پلیس فتا مبارزه با مواد مخدر ...
تاریخچه ماریجوانا (ویکی دود ) - Opium.Site وبلاگ رسمی دکتر ...
کشف ژن ساخت تی اچ سی درگیاه ماری جوانا و حشیش - وبلاگ ...
تاریخچه به وجود امدن رمز با شماره 420 در بین مصرف کنندگان ...

کشت علمی ماریجوانا
برای کشت ماریجوانا  میتونید از روش های زیادی استفاده کنین و فاکتور های زیادی هستن که روی نتیجه نهایی تاثیر میذارن ولی پایه و اساس همه روش ها یکیه . گیاه برای رویش و رشد به هوا ، آب ،نور و بستر کشت مناسب نیاز داره .هرچند زمانی که قراره توی محیط بسته کشت کنین این داستان کمی پیچیده تر میشه . اگر از تجهیزات مناسب برای سیستم آبیاری یا نور استفاده یا به درستی این سیستم ها رو نصب و مدیریت نکنید ، احتمال اینکه محصول نهایی باب میل شما نباشه یا گیاه به محصول دهی نرسه ، بسیار زیاده .

انتخاب محل کشت

اولین موضوعی که  باید بهش فکر کنید محل کشت گیاهه .با مشخص شدن میزان فضایی که برای کشت در اختیار دارید ، نوع و مدت زمان نور دریافتی و همینطور نوع بستر کشت ، بهتر میتونید برای انتخاب نژاد مناسب ، تعداد گیاه ها و هزینه های کشت تصمیم گیری کنید . کشت در محیط بسته به این دلیل که کمتر در معرض دید غریبه ها قرار داره از امنیت بالاتری برخورداره و به همین دلیل کشت در محیط باز نیز باید در محل مخفی و مورد اطمینان صورت بگیره .کمترین سطح برای پرورش گیاه ماریجوانا ۵۰ سانتیمتر در ۵۰ سانتیمتر با ارتفاع حداقل یک متره. بیشتر نژاد های کوچک رو میشه در فضایی با این ابعاد پرورش داد .

کشت در محیط باز

پرورش گیاه در محیط باز خیلی کم هزینه تر از محیط بسته است چون نیازی به درست کردن اتاق کشت ،سیستم نورپردازی ، تهویه هوا و سیستم آبیاری نداره اما همیشه نگرانی هایی بابت مشاهده و دزدیده شدن گیاه توسط غریبه ها ، خورده شدن توسط حیوانات و پرندگان و بارور شدن ناخواسته گیاه ماده وجود داره. اگر نژاد مناسبی انتخاب کنید که در محیط باز به خوبی رشد کنه و مقاومت بالایی نسبت به تغییرات آب و  هوایی و بیماری ها و آفت ها داشته باشه کشت بسیار مقرون به صرفه تری خواهید داشت.
با این حال ، زمانی که در محیط باز کشت میکنید ، کنترل زیادی روی محیط ندارید بنابراین باید مراقب تغییرات باشید ، اگر هوا بیش از اندازه خشک باشه به گیاه آب بیشتری بدید و اگر هوا بارانی باشه مراقب باشید که بیش از حد به گیاه آب نرسه .یک راه ساده برای فهمیدن دمای مناسب محیط برای گیاه اینه که اگر خود شما احساس کردید که هوا بیش از حد گرمه بنابراین گیاه هم همین احساس رو در مورد دما داره و همینطور سرمایی که منجر به تشکیل سرماریزه بشه برای هر گیاهی کشنده است . پس محیط و زمان کشت رو به گونه ای انتخاب کنید که سرمای زمستانی و شدید رو برای حداقل ۵ ماه به خود نبینه .

کشت در محیط بسته

امنیت کشت در محیط بسته بسیار بالاست و از مزایای دیگر اون کنترل کردن شرایط محیطیه .اگر قصد دارید که فقط چند بوته گیاه پرورش بدید ، کشت در محیط بسته هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت .اما توجه داشته باشید که اگر تمام مولفه های لازم برای پرورش گیاه را مهیا نکنید ،روی میزان و کیفیت محصول نهایی تاثیر داره و یا ممکنه گیاه قبل از رسیدن به محصول خشک بشه .برای کشت در محیط بسته حداقل به یک فضای ۵۰ در ۵۰ سانتیمتر و ارتفاع یک متر نیاز دارید که این فضا میتونه توی اطاق اضافه خونه ، کمد لباس ، پارکینگ و دستشویی که بلا استفاده است پیدا بشه .
کترل کردن دمای محیط کشت یکی از موضوعات مهم در محیط بسته است .دمای مناسب برای گیاه بین ۲۰ – ۳۰ درجه سانتیگراده که در این دما بیشترین سرعت رشد رو داره .در زمان محصول دهی و وقتی که گل های گیاه نمایان شده بهتره که دما رو مقداری خنک تر کنید و بین ۱۸ تا ۲۶ درجه نگه تنظیم کنید .از اونجایی که سیستم نورپردازی شما به احتمال زیاد گرمای زیادی تولید میکنه باید از سیستم تهویه مناسبی برای کترل دما استفاده کنید . هرچه محیط کوچکتر و تعداد لامپ ها بیشتر باشه دمای محیط بالاتر میره .بعضی از لامپ ها مقدار حرارت بیشتری نسبت به مدل های دیگه تولید میکنن بنابراین انتخاب لامپ مناسب برای محیط هم از اهمیت بالایی برخورداره.

انتخاب نژاد مناسب برای کشت

از اونجایی که طی چند دهه اخیر نژاد های مختلف باهم ترکیب شده و چند صد نژاد جدید با خصوصیات منحصر به خود به وجود اومده ، انتخاب نژاد مناسب کشت ممکنه مقداری گیج و خسته کننده باشه .انتخاب نژاد مناسب کشت به عوامل زیادی بستگی داره . اینکه هدف شما از کشت چیه ، برای مصرف تفریحی کشت میکنید یا مصرف پزشکی ، میزان محصول مورد نظر چه اندازه اس و فضا و زمانی که برای کشت در اختیار دارید چقدره .برای مثال اگر برای مصرف پزشکی و در محیط بسته کشت میکنید باید نژاد های سایز متوسطی که میزان CBD بالایی تولید میکنند رو انتخاب کنید و یا اگر برای مقاصد تفریحی کشت میکنید نژادی که میزان THC بالایی تولید میکنه.

برای پرورش ماریجوانا به چه چیزهایی نیاز داریم ؟

برای پرورش اکثر گیاه ها به ۴ مولفه نیاز داریم : هوا  ، آب ، نور ، بستر کشت  . اگر در محیط باز کشت میکنید تقریبا تمام این مولفه ها آماده هستن ولی اگر قراره در محیط بسته کشت کنین باید جایگزینی برای تک تک اینها دستو پا کنین که شامل لامپ های مناسب پرورش و سیستم آبیاری و همینطور خاک یا بستر کشت هیدروپونیک و سیستم تهویه مناسب برای گردش و جایگزین کردن هوا میشه. وسایل و ابزار لازم به صورت خلاصه :
  • محل کشت
  • نور خورشید یا سیستم نورپردازی
  • هوا یا سیستم تهویه
  • آب و سیستم آبیاری
  • بستر کشت
  • کود
  • دماسنج
  • رطوبت سنج
  • PH سنج

نور

برای پرورش در محیط باز ، لامپ شما از قبل نصب شده و آماده اس ، فقط کافیه یه منطقه آفتابگیر پیدا کنید که حداقل ۸ ساعت در شبانه روز نور مستقیم آفتاب روی گیاه باشه .توجه داشته باشید که گیاه کانابیس به مقدار بیشتری نور نسبت به سایر گیاهان نیاز داره. بهتره جایی رو انتخاب کنین که از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر نور آفتاب مستقیم به گیاه تابیده بشه . پرورش پشت پنجره گزینه مناسبی برای این منظور نیست.
برای کشت  در محیط بسته باید نور آفتاب رو با لامپ های مناسب جایگزین کنین .  مولفه ای که برای انتخاب لامپها مهمه  طیف نوریه  که لامپها از خودشون متصاعد میکند .دو طیف اصلی ابی و قرمز وجود داره که به اسم  لامپهای آفتابی و مهتابی یا قرمز و ابی میشناسیم  .در  مرحله رشد و برای اینکه گیاه سریعتر رشد کنه ، بهتره از لامپهای ابی یا مهتابی استفاده کنید و زمان گلدهی از لامپهای قرمز یا آفتابی . البته  الزامی برای انجام این کار وجود نداره و خیلی از پرورش دهنده ها در تمام طول کشت از یک مدل استفاده میکنن چون هر کدام از این لامپها میزان کمی از طیف نور مخالف رو هم تولید میکنه .برای مثال لامپ های متال هالید (MH) یا حتی لامپ بخار سدیم (HPS) میتونن در تمام طول کشت و بدون نیاز به جایگزین شدن مورد استفاده قرار بگیرن .
گزینه های مناسب برای لامپهای مهتابی یا ابی شامل متال هالید (MH) و همینطور لامپ فلوئورسنت فشرده (CFL) است.خیلی از افراد مبتدی برای شروع کشت از لامپ های فلورسنت فشرده CFL که با نام لامپ کم مصرف شناخته میشن استفاده میکنن چون هم کم مصرف هستن و هم ارزان . لامپهای فلورسنت تیوپی که به صورت استوانه های دراز و باریک در بازار موجوده گزینه مناسبی برای تمام مراحل رشد گیاه نیست و فقط برای چند هفته اول کشت و دوره نهال گیاه مناسب هستند .
اخیرا لامپ های ال ای دی (LED) هم به بازار اومده که به دلیل تولید گرمای کمتر و مصرف برق کمتر گزینه های مناسبی برای پرورش به حساب میان ،هرچند برای خرید باید قیمت بالاتری نسبت به لامپهای دیگر بپردازید. این لامپ ها که معمولا به صورت یک صفحه پوشیده شده از تعداد زیادی لامپ کوچک ال ای دی به فروش میرسند ، تولید کننده هر دو طیف نور ابی و قرمز هستند که این موضوع بستگی به تعداد ال ای دی قرمز و ابی به کار رفته در صفحه داره . اگر قیمت بالای این گزینه رو نادیده بگیریم ، انتخاب مناسبی برای پرورش گیاه شماست .
لامپ های متال هالید MH و بخار سدیم HPS بهترین گزینه برای پرورش گیاه به صورت حرفه ای هستند .قیمت های مناسبی دارن و قدرت بالای نورپردازی و توان خروجی اونها رو به گزینه های استاندارد هر پرورش دهنده ای تبدیل کرده .هرچند از قبض برقی که روی دست شما میذارن نمیشه به سادگی گذشت اما نتیجه نهایی قطعا شما رو راضی به پرداخت قبض میکنه .برای هر متر مربع محیط زیر کشت ،یک لامپ ۴۰۰ وات از هر یک این دو نوع کافیه .
در نظر داشته باشید که بهتره محیط رو با رفلکتور های مناسب بپوشونید ، به طور مثال میتونید تمام دیوارهای محیط کشت رو با فویل های آلومینیوم بپوشونید تا بیشترین استفاده رو از نور متصاعد شده کرده باشید .
موضوع بعدی که ممکنه برای شما سوال باشه تعداد لامپ ها و انتخاب لامپ مناسب بر اساس توان خروجی اونهاست . میزان نور مناسب جهت پرورش گیاه ،با اندازه گیری مقدار شار نوری (لومن – Lumen) که به واحد سطح تابیده شده مشخص میشه . کمترین میزان برای ۱ متر مربع برابر با ۲۰۰۰ لومن و به صورت نرمال ۵۰۰۰ لومن و در بیشترین حالت ۷۵۰۰ لومن باید باشه . زمانی که لامپ رو میخرید به اطلاعات روی جعبه دقت کنین که شامل میزان مصرف ، توان خروجی ، شارنوری یا لومن میشه . به طور مثال یک لامپ فلورسنت ۴۰ واتی در فاصله ۳۰ سانتیمتری از یک سطح ، حدودا ۳۰۰۰ لومن به اون سطح میتابونه .

تایمر و دستگاه برنامه نورپردازی

اگر به صورت حرفه ای قراره در محیط بسته کشت کنین بهتره به فکر اتوماتیک کردن سیستم نورپردازی و حتی سیستم آبیاری باشین .۱۸ ساعت نور و ۶ ساعت تاریکی در طول شبانه روز بهترین برنامه نورپردازی برای گیاه در حال رشده که این برنامه میتونه حتی به صورت ۲۰ ساعت نور و ۴ ساعت تاریکی و یا حتی ۲۴ ساعت نور بدون تاریکی هم باشه . برای وارد کردن گیاه به فاز گلدهی شما این برنامه رو به ۱۲ ساعت نور و ۱۲ ساعت تاریکی تغیر میدید .زمانی که تایمر و سیستم های اتوماتیک رو خریداری میکنین توجه کنین که میزان وات خروجی اونها با میزان برقی که شما قراره مصرف کنین همخوانی داشته باشه .

 بستر کشت

هیچ فرمول خاصی برای خاک مناسب کشت ماریجوانا وجود نداره ولی اگر به فروشگاه برای خرید خاک رفتید ،دنبال خاکی باشید که برای کشت گوجه فرنگی مناسبه . این نوع خاک ها معمولا از نظر عناصر حیاتی مورد نیاز گیاه ،غنی هستند و برای چند هفته اول کشت، نیاز به اضافه کردن چیزی به خاک ندارید .
برای کشت هیدروپونیک هم میتونید از بسترهای کشت آماده موجود در بازار استفاده کنین.هرچند به هیچ وجه برای کشت های اول توصیه نمیشه که از بستر هیدروپونیک استفاده کنید چون خیلی پیچیده و سخته . بهتره چند کشت اول رو در بستر خاکی انجام بدید و بعد از اون در صورت نیاز شروع به کشت هیدروپونیک کنین .

سایز گلدان

برای یک گیاه کوتاه ( ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر ) گلدانی با حجم تقریبی ۷ تا ۱۰ لیتر کافیه . برای گیاه های بزرگتر ، چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ لیتر مناسبه . اصولا هر اندازه سایز گلدان شما بزرگتر باشه ، گیاه شما بیشتر رشد میکنه و بزرگتر میشه . گلدانهای مربع شکل یا مکعبی گزینه های بهتری برای کشت هستن چون بیشترین استفاده ممکن رو از فضایی که در اختیار دارین میکنین .

کود و مواد شیمیایی

کود ها حاوی مواد غذایی هستند که برای گیاه حیاتیه و در صورت کمبود یا فقدان اونها گیاه به خوبی رشد نمیکنه و امکان خشک شدن نیز وجود داره .اکثر خاک ها مقداری از مواد مغذی را در خود دارن و بهمین دلیل در بیشتر مواقع ،در دو هفته اول نیاز به اضافه کردن کود نیست . اما اگر از خاک غیر ارگانیک به عنوان بستر کشت استفاده میکنید به احتمال زیاد بعد از چند هفته باید کود لازم رو به گیاه برسونید . در مرحله رشد که بعد از خارج شدن گیاه از فاز نهال شروع میشه (حدودا ۲ هفته بعد از بیرون آمدن از خاک ) گیاه نیاز مبرمی به نیتروژن داره . در زمان محصول دهی و گلدهی بیشترین عنصر مورد نیاز گیاه فسفره . بنابراین در هر مرحله از کود مناسب استفاده کنین . NPK اصطلاحی برای مشخص کردن نسبت وزنی عناصر نیتروژن N ، فسفر P و پتاسیم K هست که روی بیشتر بسته های کود به صورت سه عدد پشت هم نوشته شده . برای مثال ۱۰- ۱۰ – ۲۰  یعنی نیتروژن موجود در کود ۲ برابر فسفر و ۲ برابر پتاسیومه  که با توجه به این مشخصات و بالا بودن میزان نیتروژن نسبت به دو عنصر دیگه ،برای مرحله رشد مناسبه.
اگر علائم کمبود عناصر حیاتی مثل نیتروژن یا فسفر رو روی برگ های گیاه مشاهده کردید قبل از اضافه کردن کود به بستر کشت باید از مناسب بودن PH بستر کشت مطمئن بشید . در بسیاری از موارد مواد مغذی در خاک وجود داره اما به دلیل نامناسب بودن PH ، گیاه توانایی جذب اونها رو نداره .بهترین میزان PH برای بستر های خاکی عددی بین ۶ – ۷ هست . اگر از کود های مایع استفاده میکنید احتمال بالا و پایین رفتن PH بستر کشت زیاده بنابراین قبل از اضافه کردن کود اندازه گیری PH رو فراموش نکنید .

سیستم تهویه و سرمایش

اگر در محیط بسته کشت میکنین ، به دلیل استفاده از لامپ باید گرمای تولیدی از دستگاه ها و لامپها رو با استفاده از فن به بیرون هدایت و با هوای تازه جایگزین کنید . برای محیط بزرگ، یک فن بزرگ  در قسمت بالایی و نزدیک سقف جهت خارج کردن هوای گرم و یک فن کوچک در پایین برای وارد کردن هوای تازه نصب کنید . اگر اتاق یا محیط کشت کوچک باشه ، یک فن برای خارج کردن هوای گرم کفایت میکنه و نیاز به فن دوم ندارید .برای این کار میتونید از فن های تهویه حمام و توالت استفاده کنین .برای خنک کردن و گردش هوا در محیط هم از پنکه های معمولی استفاده کنین .برای اینکه بوی ماریجوانا به وسیله فن به بیرون منتقل نشه میتونید از فیلتر های هوا و از نوع کربنی اون در مسیر خروجی هوا استفاده کنید .

شروع کشت

پس از آماده کردن محل کشت باید بین پرورش از بذر و پرورش از قلمه یکی رو انتخاب کنین . هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خود رو داره اما برای افرادی که مبتدی هستن شروع از بذر گزینه مناسب تری است تا شروع با قلمه . برای تهیه بذر میتونید بذر مورد نظر رو از فروشگاه ویکی دود خریداری کنید و اگر نژاد خاصی مد نظر دارید به فروشگاه سفارش بدید .پیش از شروع کشت باید با مراحل رویش گیاه از کاشت تا برداشت آشنا بشید .مراحل رویش گیاه رو به ترتیب در تصویر زیر مشاهده میکنید.
grow-stage03

دوره جوانه زنی Germination

اولین مرحله پرورش گیاه ، وادار کردن بذر به جوانه زدنه . ۳ مولفه اصلی برای اینکه گیاه از غلاف خودش خارج بشه لازمه و نبود هرکدوم از اونها ممکنه این مرحله رو با شکست روبرو کنه . آب ، هوا و دمای مناسب سه فاکتور اصلی برای این منظور هستند . بهترین دما برای جوانه زدن بذر عددی بین ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتیگراده . روش های زیادی برای جوانه زدن وجود داره اما برای افراد مبتدی بهتره که با روش دستمال مرطوب کشت های اول را شروع کنند . شما میتونید از چند دستمال کاغذی مرطوب و ۲ بشقاب یکی برای قرار دادن دستمال و یکی برای پوشوندن و تاریک کردن محیط استفاده کنید . بذر ها رو بین دستمال ها قرار بدید و هر روز با اسپری اونها رو مرطوب کنید . بشقاب ها رو در مکانی قرار بدید که دمای محیط داخل حدود ۲۵ درجه یا یکی دو درجه کمتر یا بیشتر باشه . بیرون اومدن ریشه از بذر بسته به نژاد و شرایط محیط ممکنه بین ۲۴ ساعت تا ۳ روز طول بکشه . بعد از اینکه ریشه ها از بذر بیرون زد و به طول تقریبی نیم تا یک سانتیمتر رسید زمان انتقال اونها به بستر کشته .
گیاه رو در یک ماه اول توی لیوان های یک بار مصرف کشت کنین و بعد از اینکه از سلامت گیاه مطمئن شدین و مرحله حساس جوانه و نهال رو به خوبی پشت سر گذاشت اون رو به گلدان اصلی منتقل کنین .در زمان انتقال بذر به بستر کشت دقت کنید که ریشه ها را رو به پایین و در عمق حدود ۲ سانتیمتری سطح خاک قرار بدید . بیرون آمدن گیاه از خاک معمولا بین ۲ تا ۷ روز طول میکشه اما نژادهایی وجود دارن که ممکنه تا یک ماه هم از خاک بیرون نیان .

نهال Seedling

بعد از اینکه گیاه از خاک بیرون آمد و دو برگ اصلی اون نمایان شد گیاه وارد مرحله بعدی رشد یعنی نهال میشه . این مرحله بسته به نژاد گیاه و شرایط و محل کشت ممکنه بین ۲ تا ۶ هفته طول بکشه . گیاهی که در محیط بسته کشت میشه بین ۲ تا ۳ هفته و گیاهی که در محیط باز کشت شده باشه بین ۴ تا ۶ هفته در این فاز باقی میمونه . در این مرحله از رشد ،نیازی به اضافه کردن کود و مواد مغذی به بستر کشت وجود نداره و در بیشتر موارد کود رسانی به گیاه منجر به سوزوندن ریشه و خشک شدن گیاه میشه . بیشترین تمرکز گیاه در دوره نهال رشد و گسترش ریشه هااست و سرعت رشد قسمتهای بیرون از خاک یعنی ساقه و برگ و شاخه ها کمتر از حالت نرماله .تنها چیزی که در این دوره باید به گیاه داده بشه آب با PH بین ۶.۵ تا ۷ و نور کافیه . برای نورپردازی میتونید از لامپهای فلورسنت یا لامپهای متال هالید استفاده کنید اما توجه داشته باشید که فاصله این لامپها از گیاه را با توجه به گرمای تولیدی اونها تنظیم کنید . لامپهای فلورسنت رو میتونید در فاصله ۵ تا ۱۰ سانتیمتری بالای گیاه قرار بدید و لامپهای متال هالید بسته به توان خروجی در فاصله ۷۰ تا ۸۰ سانتیمتری . مدت زمان نورپردازی به ۱۸ ساعت نور و ۶ ساعت تاریکی و یا ۲۰ به ۴ و یا ۲۴ به صفر  مناسب برای این مرحله هستند .
این مرحله تا زمانی ادامه داره که برگ های بالغ با بیشترین تعداد انگشت روی گیاه مشاهده بشه .زمانی که برگ هایی با ۵ یا ۷ یا ۹ انگشت روی گیاه دیدید نشون دهنده اتمام این مرحله از رشد بوده و زمان انتقال گیاه به گلدان اصلی فرا رسیده .اگر گیاه رو در لیوان های یک بار مصرف کشت کرده باشید در زمان انتقال، ریشه گیاه تمام خاک رو فرا گرفته و نیاز به فضای بیشتری برای رشد نیاز داره . دقت کنید که در زمان منتقل کردن گیاه ، به ریشه ها آسیبی وارد نشه .

دوره رشد Vegetative

این مرحله دوره اصلی رشد گیاه بوده و بیشترین سرعت رشد در این مرحله خواهد بود که معمولا با فصل تابستان همزمان میشه .نور عامل اصلی رشد گیاه و تولید شاخ و برگ های جدید در این دوره است که برای مرحله محصول دهی آماده میشن .از مزایای کشت در محیط بسته این است که میتونید هر زمان که دوست داشتید گیاه رو وارد فاز محصول دهی کنید . برای این منظور نورپردازی رو از 18/6 یا 20/4 یا 24/0 به 12/12 تغییر بدید .با این کار شرایط محیطی شبیه به فصل پاییز رو برای گیاه شبیه سازی میکنید که طول روز و شب تقریبا یکسانه .
لامپ های متال هالید یا بخار سدیم بهترین گزینه ها برای پرورش در این مرحله هستند . نورپردازی بیوقفه 24/0 سرعت رشد گیاه رو بسیار بالا میبره البته اگر از پس هزینه قبض برق بر میاید . توجه داشته باشید که قبل از شروع نورپردازی درباره نحوه اون  تصمیمگیری کنید و تا آخر دوره اون رو تغییر ندید برای نمونه اگر تصمیم دارد به صورت 18/6 نورپردازی رو شروع کنید تا آخر دوره به همین صورت ادامه بدید . تغییر مداوم ساعت های نورپردازی ،گیاه رو با شوک مواجه میکنه و شوک های وارد شده به گیاه در این مرحله عامل اصلی تغییر جنسیت گیاه از ماده به گیاه دوجنسه(Hermaphrodite) است که میتونه عواملی مثل تغییر ناگهانی دما ، آبیاری بیش از نیاز ، مسموم شدن به وسیله کود و تغییر بیش از اندازه و عادی نورپردازی رو شامل بشه .
به احتمال فراوان در این مرحله ،گیاه با کمبود مواد مغذی به خصوص نیتروژن مواجه میشه . نیتروژن مهمترین عنصر برای رشد گیاهانه .نشانه های کمبود نیتروژن با زرد شدن برگ های قدیمی در قسمت های پایینی گیاه خودش رو نشون میده و به دنبال اون کند شدن سرعت رشد و کوچک شدن برگ های جدید. اضافه کردن کود به بستر کشت باید با مقدار کم و با فاصله زمانی حداقل ۵ روز انجام بشه . اضافه کردن کود بیش از اندازه مورد نیاز ، باعث مسموم شدن گیاه و وارد آمدن شوک و یا خشک شدن اون میشه .

دوره قبل از گلدهی Pre Flowering

اگر گیاه رو در محیط باز کاشته اید، باید منتظر فرا رسیدن فصل پاییز باشید تا با تغییر میزان نور دریافتی ، گیاه وارد فاز محصول دهی بشه . اگر در محیط بسته کشت میکنید هرزمان که مایل باشید و احساس کردید که سایز گیاه برای محصول دادن مناسبه ،با تغییر ساعت نورپردازی به ۱۲ ساعت نور و ۱۲ ساعت تاریکی ، اون رو وارد فاز گلدهی کنید . البته بعضی از نژاد ها بدون توجه به تغییرات نور دریافتی ،پس از مدت زمان مشخصی وارد فاز گلدهی میشن. به این نژاد ها Autoflower گفته میشه و هر نژادی که با تغییر نور به فاز گلدهی وارد بشه Photoperiod .معمولا گیاهی که با نور 18/6 رشد کرده باشه زودتر از گیاهی که به صورت 20/4 و 24/0 زیر نور بوده وارد فاز گلدهی میشه . حدودا یک تا دو هفته بعد از تغییر زمان نورپردازی ،علائم رشد گلها بین شاخ و برگ گیاه ظاهر میشه .

تشخیص جنسیت گیاه 

این مرحله یکی از مراحل مهم پرورش کانابیسه . در این مرحله جنسیت گیاه مشخص میشه و اگر گیاه نر رو به موقع از بین نبرید ،گیاهان ماده رو بارور میکنه و انرژی گیاه ماده بجای تولید مواد شیمیایی از جمله THC و CBD و بقیه کانابینیود ها صرف تولید بذر میشه . بنابراین به هیچ عنوان اجازه ندید که گرده افشانی روی گیاه ماده اتفاق بیوفته و گیاه نر را به محض شناسایی از بین ببرید مگر اینکه هدف، تولید بذر برای کشت بعدی باشه . خیلی از گیاه های نر زودتر از بقیه خودشون رو لو میدن و توپ های گرد رو میتونید با چشم غیر مسلح در محل اتصال شاخه ها به ساقه اصلی ببینید .ممکنه برای شناسایی مابقی گیاه های نرمجبور بشید بیشتر صبر کنید و این امکان وجود داره که بعضی از اونها همزمان با گیاه های ماده گل دادن رو شروع کنن .
در این مرحله از رشد ، گیاه به مقدار بیشتری فسفر نسبت به بقیه مواد مغذی نیاز داره بنابرین از کودهایی استفاده کنید که حاوی مقدار بیشتری فسفرو پتاسیم هستن .

گلدهی Flowering

تمام افرادی که ماریجوانا پرورش میدن بیصبرانه منتظر رسیدن گیاه به این مرحله هستن .برای گیاه هایی که در محیط باز کاشته شدن ، با اتمام تابستان و شروع فصل پاییز زنگ شروع این مرحله زده میشه .یکسان شدن طول روز و شب علامتیه برای گیاه که دوره حیات اونها رو به پایانه .به همین دلیل برای بقای نسل شروع به تولید گل و بذر میکنن .گیاه ماده گلهایی رو تولید میکنه به این امید که گرده های گل نر به اونها برسه و بذر تولید بشه ، اتفاقی که احتمالا نمیذارید بیوفته .در این مرحله شاخه ها و ساقه اصلی گیاه پرپشت و پر از گل میشه که در زبان انگلیسی با نام BUD شناخته میشن و گیاه رو شبیه درخت کریسمس میکنه .
بهترین طیف نور برای این مرحله طیف نور قرمزه که لامپهای بخار سدیم رو به بهترین انتخاب تبدیل میکنه .ساعت نورپردازی تا پایان دوره و زمان برداشت باید به صورت 12/12 باقی بمونه .
در این مرحله از کود هایی استفاده کنید که حاوی مقادیر زیادی فسفر و پتاسیم هستند .

برداشت محصول

هیجان انگیزترین مرحله و زمان برداشت بالاخره فرا رسید .برای تشخیص زمان برداشت نیاز به ذره بین با قدرت 30x یا بیشتر دارید تا شرایط صمغ روی گلها رو بررسی کنید .مشاهده  صمغ شفاف و شیشه مانند به این معنی است که هنوز زمان برداشت فرا نرسیده و صمغ قهوه ای و تیره حاکی از دیر شدن زمان برداشت است که منجر به تولید محصولی میشه که شما رو به اصطلاح قفل میکنه و چت میکنید . در زمان مناسب برداشت ، شاهد صمغ سفید و شیری رنگ هستید و به محض مشاهده خودتون رو برای مرحله نهایی آماده کنید .روش دوم با چشم غیرمسلح و با نگاه کردن به تارهای مو مانند(Pistils)روی گیاهه .این تارها در ابتدای رویش سفید هستند و در زمان برداشت به قرمز ، نارنجی ، قهوه ای بسته به نژاد تغیر رنگ میدن.
harvest-timecr

هیچ نظری موجود نیست: