به جای ریتالین داروی گیاهی شکر تیغال/ تیخال Echinops بخورید ؟

داروی گیاهی شکر تیغال/ تیخال Echinops


شکر تیغال گیاهی است خاردار که گل‌هایش به‌ شکل گلوله‌ای خاردار و آبی‌رنگ در انتهای ساقه قرار دارند. بر روی برگ‌ها و ساقه این گیاه حشره‌ای از راسته قاب‌بالان به نام خزوکک برای نگهداری تخم‌ها و نوزاد خود پیله‌ای می‌تند به اندازه یک فندق که سفید رنگ است. جنس پیله این حشره که از ترشحات گیاه شکرتیغال ساخته شده قند مخصوصی بنام ترهالوز است. در پزشکی قدیم به عنوان ملین و متعادل کننده دستگاه گوارش استفاده می‌کردند.
مردم گرگان برای درمان سرفه های مزمن ناشی از سرماخوردگی و همچنین برای خواب کودک از شکر تیغال به کرات استفاده می کنند. شکر تیغال که در واقع پیله حشره بر روی گیاه می باشد را در داخل آب گرم با کمی نبات حل نموده و سه مرتبه در روز استفاده می کنند. بررسی متون اثرات درمانی این گیاه دارویی موید آن است شکر تیغال در برای درمان و یا تخفیف بیماری های ریوی به عنوان خلط آور، لینت‌بخش سینه، برطرف‌کننده سرفه، تحريك دستگاه تنفسي تحتانی، ملین سینه، رفع خشونت سینه، صاف کردن صدا و رفع خشکی گلو، درمان تنگی نفس و آسم استفاده می شود.
 درمان های دیگری از قبیل درمان افسردگی، یبوست و چاقی، تب بری، متعادل كننده دستگاه گوارش، تسکین سوزش سردل نیز برای این گیاه ذکر شده است. شکرتیغال برای معده و دردهای احشایی موثر است. خاصیت نوتروپیک دارد و اثر مثبتی بر حافظه و قدرت یادگیری دارد. به واسطه اثرات آنتي اكسيدانتي تري هالوز، شكر تيغال مي تواند به عنوان يك ضد سرطان كاربرد داشته باشد. شکرتیغال در طب سنتي به عنوان طعم دهنده به كار مي رفته است.
طب گياهي قديمي ترين شکل درمان است که از سوي بشر شناخته شده و از ديرباز مورد استفاده قرار مي گرفته است. استفاده از اين روش درماني در تمامي تمدن ها سابقه دارد و يک جز مهم در پيشرفت علم پزشکي رايج به شمار مي رود. مردم هر منطقه گیاهان خاص خود را دارند. تبدیل محصولات به فراورده های تجاری قابلیت استفاده از گیاهان دارویی مناطق مختلف کشور را ممکن می سازد.


دکتر اکرم ثناگو. مرکز تحقیقات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گلستان

opium.site: برای افزایش حافظه به جای ریتالین از جینکوبیلوبا ...

opium.site: میخواستم بدونم ایا ریتالین مشابه گیاهی هم دارد؟

opium.site: جینکوبیلوبا اثراتی مشابه با پتیدین و ریتالین دارد

opium.site: جایگزین ریتالین برای افزایش حافظه جینکوبیلوبا و ...


هیچ نظری موجود نیست: