طی ۱۳ سال تعداد مبتلایان ایدز در ایران ۹ برابر شده است

طی ۱۳ سال تعداد مبتلایان ایدز در ایران ۹ برابر شده است

به گفته رییس انجمن مددکاری اجتماعی از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون، تعداد مبتلایان به ایدز در ایران ۹ برابر بیشتر شده است.
 چند روز پیش وزیر بهداشت گفته بود "شمار مبتلایان به این بیماری سالانه حدود ۸۰ درصد افزایش داشته است."
حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی نسبت به شیوع بیماری ایدز در ایران هشدار داده و می‌گوید از سال ۲۰۰۰ میلادی تا کنون تعداد مبتلایان به ایدز از ۳۴۰۰ نفر به ۲۷ هزار نفر افزایش یافته است.
خبرگزاری ایسنا دوشنبه (۲۵ آذر ۹۲/ ۱۶ دسامبر) از قول موسوی چلک نوشت، این افزایش ۹ برابری در حالی رخ داده که جمعیت ایران در همین مدت کمتر از دو برابر شده است.
احتمال ابتلای بیش از ۱۰۰ هزار ایرانی
رئیس مرکز مددکاری اجتماعی علت بالا رفتن تعداد مبتلایان در ایران را افزایش نیافتن مراکز درمان و پیشگیری ابتلا به ایدز عنوان می‌کند و می‌افزاید در مدت زمان مشابه تعداد مبتلایان به این بیماری در جهان دو برابر شده است.
کارشناسان آسیب‌های اجتماعی با توجه به پنهان ماندن شمار زیادی از کسانی که به ویروس "اچ آی وی" آلوده شده‌اند، تعداد واقعی مبتلایان را تا پنج‌برابر آمار رسمی ارزیابی می‌کنند. بر این اساس، تعداد مبتلایان به ایدز در ایران می‌تواند بسیار بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر باشد.
بحث در مورد ایدز، به ویژه سرایت آن از طریق روابط جنسی تا سال‌ها در جمهوری اسلامی از حیطه‌های "ممنوعه" محسوب می‌شد.
 متناسب با این دیدگاه، ایدز از بیماری‌هایی بود که "روابط ناهنجار جنسی" در غرب در شیوع آن نقشی تعیین‌کننده داشت و شامل کشوری مانند ایران نمی‌شد.
افزایش سهم روابط جنسی در انتقال ایدز
تا سال ۱۳۹۰ در آمار رسمی، تزریق مواد مخدر مهم‌ترین راه انتقال آلودگی و ویروس ایدز به حساب می‌آمد و سهم روابط جنسی در حدود ۱۲ درصد اعلام می‌شد.
در سال ۹۱ برای نخستین بار در آمارهایی که مورد تایید نهادهای دولتی بود، درصد ابتلای افراد از طریق تزریق به ۵۲ و از طریق روابط جنسی به ۳۷ درصد رسید.
موسوی چلک به خبرگزاری ایسنا گفت: «در حوزه روابط جنسی و پیشگیری از آن مقاومت وجود دارد و ما نمی‌توانیم مراکز کاهش آسیب زنان را به طور رسمی افزایش دهیم.»
رئیس مرکز مددکاری با اشاره به این که ارتباط از طریق جنسی فقط به "روابط نامشروع" مربوط نمی‌شود خاطر نشان کرد: «هرچند در مورد آنها به دلیل تابو بودن مسئله، دسترسی ‌به این افراد آسان نیست و تعداد افراد مبتلا از این طریق به صورت پنهانی با رشد محسوسی مواجه است.»
اعتراف به پنهانکاری
وزیر بهداشت، حسن قاضی‌زاده هاشمی، دهم آذرماه در مراسمی به مناسبت روز جهانی ایدز (اول دسامبر) به پنهانکاری در مورد این معضل در جمهوری اسلامی اعتراف کرد و گفت: «سال‌ها سخن گفتن از ایدز در رسانه‌های جمعی را اجازه نمی‌دادیم.»
قاضی‌زاده در ادامه تاکید کرد، امروز نیز به دلیل توسل به روش‌های غیرعلمی جهت تبلیغ روش‌های پیشگیری از این بیماری و کنترل آن، اغلب مردم از این بیماری وحشت دارند و این تصویری است که در رسانه‌ها در ذهن مردم و فکر مردم نشانده‌ایم.
او با اشاره به این که این بیماری در سال‌های گذشته سالانه ۸۰ درصد در کشور افزایش داشته تصریح کرد: «در ایران چرخه انتقال عفونت از روش مواد مخدر تزریقی به انتقال از طریق تماس جنسی پرخطر تغییر یافته است.»
مطابق آمار رسمی مورد تایید وزارت بهداشت حدود ۵ درصد مبتلایان به ایدز در ایران کودکان کار و خیابانی هستند. وزیر بهداشت می‌گوید این رقم به معنای "۴۰ برابر متوسط شیوع این بیماری در جامعه" است. معاون وزیر این میزان را تا ۴۵ درصد بیشتر از ابتلا در میان جمعیت عادی عنوان کرده است.
به گفته‌ قاضی‌زاده هاشمی، در ایران همچنان از بسترهای اجتماعی کنترل ایدز غفلت می‌شود و کم‌آگاهی مردم نسبت به این مسئله "به پنهان‌کاری وسیع بیماران دامن می‌زند".
وزیر بهداشت می‌گوید برداشتن گام‌های موثر در مقابله با ایدز برخورد صحیح با آن و خاتمه دادن به پنهان‌کاری است: «تا زمانی که این تابو شکسته نشود کنترل روند صعودی ایدز میسر نخواهد شد و با پاک کردن صورت مسئله مشکلاتمان افزوده شده است.»
حدود یک هفته پیش محمد چینیان، مدیرکل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش خبر داد که برای نخستین‌بار مطالبی درباره آشنایی با بیماری ایدز و راه‌های پیشگیری از آن در کتاب "علوم زیستی و بهداشت" سال اول دبیرستان گنجانده شده است.
چرا باید به سکسوالیته پرداخت؟
سوء استفاده جنسی ,و رواج فحشا و اعتیاد به مخدر شیشه (متامفتامین ) با مصرف ماری جوانای گل (شاخص شفق قطبی ) ( پدیده گل شیشه ای )
opium.site: سکسوالیته sexualite سکس ایدز اسپرم کاندوم و دختران ...
vesta: سوزاک و ایدز و تب خال تناسلی
opium.site: شیوع ایدز بین کودکان کار ایران ۴۵ برابر جمعیت عادی است
opium.site: درمان کامل ایدز امکان پذیر است
تعریف مدرن جنسیت؛ زن کیست، مرد کیست؟
 • ترک و درمان اعتیاد به ماده مخدر شیشه به چه عواملی...
 • نقش و چرایی سکس در روابط انسانی
 • شیشه را بشکن پایپ را رها کن خودت را از بند شیطان ا...
 • در جستجوی حقیقت گمشده عشق
 • مصرف شیشه از زنان ماشین بی رحم سکس می سازد و هرگون...
 • زندگی یک انسان عادی چقدر ارزش دارد What is the ...
 • تفاوت روش ترک اعتیاد بین فقرا و پولدار ها در چیست ...
 • عشق، سکس و زندگی مشترک در ادب کهن فارسی
 • زهرمار کبرا به جای قرص شادی آور اکستاسی و کوکائین در هندوستان 
 • opium.site: کشف کاندوم حاوی متامفتامین (شیشه)در واژن دو زن +عکس
  opium.site: Semen contains a substance similar to morphine
  opium.site: وقتی شهوت سکس بالا می زند کاندوم فراموش شده و ایدز می آید
  opium.site: برای جلوگیری از ابتلا به ایدز قبل از مصرف مخدر ...
  opium.site: امشب سکس با زنان باید با کاندوم باشد و وحشت بر ایران ...
  opium.site: نقش و چرایی سکس در روابط انسانی
  opium.site: عشق، سکس و زندگی مشترک در ادب کهن فارسی
  سکسوالیته sexualite سکس ایدز اسپرم کاندوم و دختران فراری روسپی (1) opium.site: سکسوالیته sexualite سکس ایدز اسپرم کاندوم و دختران ...
  انقلاب سکسی (جنسی) رویدادی با پیامدهای پردامنه
  دختران مجرد، سقط جنین‌های زیرزمینی
  اجاره منزل مبله حتی برای یک شب (شبی با سکس و مواد )
  : ایدز اچ.ای .وی .Human Immunodeficiency Virus
   

  هیچ نظری موجود نیست: