60 درصد طلاق ها در جامعه به دلیل اعتیاد است

60 درصد طلاق ها در جامعه به دلیل اعتیاد است

همدان- ایرنا - دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان گفت: 55 تا 60 درصد طلاق ها در جامعه به دلیل اعتیاد است.

غلامحسین مرادی روز چهارشنبه در همایش پیشگیری از اعتیاد و امر اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و روانگردان ها افزود: هم اکنون 71 درصد زندانیان ما جرائم مرتبط به مواد مخدر داشته و 70 درصد سرقت ها نیز به دلیل تامین هزینه اعتیاد انجام می شود.
وی تصریح کرد: 25 تا 30 درصد قتل ها نیز به دلیل اعتیاد بوده و دلیل عمده جرائمی همچون کودک آزاری و همسر آزاری نیز اعتیاد به مواد مخدر است.

مرادی بیان کرد: معتادان در سن 16 تا 64 سال استان 2.6 درصد هستند که این رقم کمتر از میانگین کشوری است البته در برخی استان ها این رقم به سه درصد هم می رسد.
وی ادامه داد: همه این آمارها هشداری است برای هوشیاری و آمادگی بیشتر، برای مقابله با این آسیب اجتماعی که اگر نسبت به آن توجهی نشود پیامدهای سنگین تری از خود به جا خواهد گذاشت.
وی با بیان اینکه اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر از مهمترین نیازهایی است که باید به آن پرداخته شود افزود: تا زمانی که همه افراد برای مقابله با این آسیب بسیج نشوند نمی توان برنامه ها را با موفقیت پیش برد.
مرادی با بیان اینکه اعتیاد یک زلزله خاموش است تصریح کرد: با تنوعی که در حوزه مواد مخدر صنعتی به وجود آمده است باید برنامه ریزی ها نیز بیشتر شود.
وی ادامه داد: هر روز یک مواد مخدر جدید وارد بازار می شود و هم اکنون بیش از هزار نوع مواد مخدر صنعتی در بازار مواد مخدر وجود دارد.
مشاور استاندار همدان عنوان کرد: از خیران می خواهیم که با نگاه واقفانه خود در این عرصه نیز ورود پیدا کرده و دستگیر بهبود یافتگان و خانواده های آسیب دیده از اعتیاد باشند.

** نه گفتن را به نسل جوان یاد دهیم 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان با بیان اینکه نه گفتن را باید به نسل جوان آموخت ادامه داد: برای پیشگیری از اعتیاد باید نسل جوان را با مهارت آموزی در برابر این آسیب ها بیمه کرد.
وی عنوان کرد: هم اکنون بیش از 300 هزار دانش آموز در مدارس و 106 هزار دانشجو در دانشگاه های استان در تحصیل هستند که این جمعیت خود یک ظرفیت خوب برای اجرای برنامه های پیشگیری هستند.

** جامعه را به نام مواد مخدر حساس کنیم
وی عنوان کرد: کارهای مختلفی در سطح استان برای پیشگیری و مبارزه انجام شده است اما وضعیت حاکی از این است که این میزان فعالیت در این حوزه بسنده نکرده و باید فعالیت ها را بیشتر کرد.
مرادی بیان کرد: برخی با آمدن نام اعتیاد گوش های خود را می گیرند در حالیکه نباید واقعیت های جامعه را کتمان کرد.
وی ادامه داد: در برخی محافل و مجالس در سطح شهر و روستا مواد مخدر به راحتی در دسترس افراد قرار می گیرد در حالیکه با اجرای امر واجب امر به معروف و نهی از منکر در سطح جامعه می توان جلوی این اقدامات را گرفت.
وی اضافه کرد: هم اکنون در سطح استان 203 مرکز درمانی ام ام تی برای نگهداری میان مدت و کوتاه مدت معتادان انجام می شود و هم اکنون 32 هزار نفر زیر پوشش خدمات این مراکز قرار دارند.
وی اضافه کرد: 95 درصد از این مراکز توسط بخش خصوصی و پنج درصد نیز توسط مراکز دولتی اداره می شوند.
وی با تاکید بر لزوم استفاده از توانمندی های سازمان های مردم نهاد در این حوزه اذعان داشت: از هرگونه نظر و پشنهاد جدید در حوزه پیشگیری و اجتماعی کردن مبارزه با اعتیاد حمایت می کنیم.
در 11 ماهه سالجاری چهار هزار و 118 کیلوگرم مواد مخدر در سطح استان همدان کشف و ضبط شده است.
استان همدان در کشفیات و مبارزه با قاچاق مواد مخدر در کشور رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

7530/6993

هیچ نظری موجود نیست: