وقتی گیاهان معطر می‌توانند زیان‌بار باشند -نگرانی صنایع آرایش و بهداشت طبیعی

Eichenmoos (Foto: dpa)

وقتی گیاهان معطر می‌توانند زیان‌بار باشند

بوی مردانه گلسنگ‌ها

گلسنگ‌ها بوی جنگل و خاک می‌دهند.
بسیاری از زنان عصاره این گیاه را که عطر و بوی مردانه‌ای دارد، دوست دارند. از عصاره این گیاه برای تهیه عطر و دیگر کالاهای صنایع آرایشی استفاده می‌شود. قرن‌هاست از گلسنگ‌ها به عنوان رنگ مو و منبع رنگ کننده‌ها نیز استفاده می‌شود. اتحادیه اروپا مخالف استفاده از این گیاه در کالاهای آرایشی یا تهیه ادوکلن و عطر شده است.
Baummoos (Foto: dpa COLORplus) 

بوی تند مردانه ممنوع

درخت موس هم عطر و بوی تند مردانه‌ای دارد.
اتحادیه اروپا اما با استفاده از این عصاره گیاهی نیز در تهیه کالاهای آرایشی مخالف است، زیرا این عصاره برای بعضی آلرژی‌زاست.
Naturkosmetik (Foto: ??) 

آلرژی، آلرژی

اتحادیه اروپا اعلام کرده که هدفش از ممنوعیت استفاده از این گیاهان در تهیه کالاهای آرایشی حمایت از شهروندان این اتحادیه است. حدود یک تا سه درصد شهروندان اتحادیه اروپا نسبت به این عصاره‌های گیاهی حساسیت دارند. علائم این حساسیت‌ها ایجاد جوش‌های چرکی روی پوست، سرخ شدن پوست و خارش است.
Lavendel und Lavendelöl (Foto: Fotolia) 

استفاده حساب شده از عصاره گیاهان

برمبنای قوانین جدید اتحادیه اروپا، ۱۲۷ ماده که در صنایع زیبایی استفاده می‌شوند می‌توانند آلرژی زا باشند. به همین علت باید پس از تهیه کالا، مواد استفاده شده در آن روی بسته‌بندی ذکر شود. در صورت تصویب این قانون باید در تهیه کالاهای صنایع آرایش و زیبایی از عصاره گیاهانی چون اسطوقدوس، گل سرخ یا میخک در حد بسیار نازلی استفاده شود.

Erdnüsse (Foto: fotolia)

وقتی گیاهان معطر می‌توانند زیان‌بار باشند

بادام زمینی‌های مرگ‌زا

محققان بر این نظرند که بادام زمینی بسیار آلرژی‌زاتر از اسطوقدوس یا نعنای هندی است. گفته می‌شود که همه‌ساله چندین نفر در پی شوک ناشی از خوردن بادام زمینی می‌میرند. منتقدان این سئوال را مطرح می‌کنند که آیا مقامات اتحادیه اروپا در نظر دارند مصرف بادام زمینی را نیز ممنوع کنند؟Rote Rosen (Foto: dpa - Bildfunk)

وقتی گیاهان معطر می‌توانند زیان‌بار باشند

می‌توان با آلرژی کنار آمد

برمبنای تحقیقات انجام شده کالاهای پررایحه دومین منبع ایجاد آلرژی هستند. اما منتقدان به تصمیم‌گیری‌های اتحادیه اروپا بر این نظرند که آلرژی کالاهای پررایحه چندان شدید نیستند و بدن انسان می‌تواند با آن کنار بیاید. منتقدان می‌گویند توت فرنگی هم می‌تواند آلرژی‌زا باشد، اما هیچ‌کس به نظرش هم نمی‌رسد که خوردن این میوه را ممنوع کند.
Arabischer Jasmin (Foto: dpa Report)

وقتی گیاهان معطر می‌توانند زیان‌بار باشند

توضیح در باره مواد مصرف شده در کالاها

منتقدان به تصمیم گیری‌ها در اتحادیه اروپا بر این نظرند که بیشتر کسانی که به بیماری آلرژی دچار هستند، خود می‌دانند که علت آلرژی‌شان چیست. به همین جهت توضیح مواد مصرف شده در هرکالا بر روی بسته‌بندی آن می‌تواند راهکار مناسبی برای آگاه کردن خریداران باشد. به این ترتیب هرکس می‌تواند خود تصمیم گیرد که آیا شست‌وشو با صابون گل یاس با پوست‌اش سازگار هست یا نه.
Parfüm Chanel No 5 (Foto: Getty Images)

وقتی گیاهان معطر می‌توانند زیان‌بار باشند

عطر بدون رایحه؟

صنایع زیبایی و بخصوص صنایع تولید عطر و اودکلن نگران برنامه‌های اتحادیه اروپا در باره ممنوعیت استفاده از بعضی عصاره‌های گیاهی‌اند. بسیاری از عطرهای مشهور جهان دارای این عصاره‌ها هستند. به طور نمونه عطر شانل-۵ از عصاره گیاهانی چون گل سرخ، گل یاس و حتی خزه بلوط است که اتحادیه اروپا در نظر دارد مصرف‌شان را ممنوع کند.
Rosenblüten (Foto: DW)

وقتی گیاهان معطر می‌توانند زیان‌بار باشند

خطرهای محاسبه نشده

مقاومت در برابر رایحه عصاره گل سرخ ناممکن است، زیرا این ماده از ۴۰۰ ملکول متفاوت تشکیل شده است. به همین علت است که این ماده برای صنایع عطرسازی و همچنین صنایع آرایش و بهداشت طبیعی از اهمیت فراوانی برخوردار است. قوانین جدید اتحادیه اروپا می‌تواند این بخش‌های صنعت در کشورهای اتحادیه را به شدت نگران کند.
Parfum-Flacon (Foto: dpa)

وقتی گیاهان معطر می‌توانند زیان‌بار باشند

نگرانی صنایع آرایش و بهداشت طبیعی

در صورت اجرای قوانین اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۴ صنایع آرایش و بهداشت طبیعی باید بسیاری از تولیدات خود را از بازار خارج کنند و سیستم تولید کالاهای خود را به طور جدی تغییر دهند. این امر از نظر اقتصادی هزینه سنگینی را بر دوش آن‌ها می‌گذارد و زمان زیادی می‌برد.
Jasminblüten (Foto: DW/Guizani Tarak)

وقتی گیاهان معطر می‌توانند زیان‌بار باشند

ضرر کشورهای دیگر

گروه دیگری که از قوانین جدید اتحادیه اروپا ضرر می‌بینند کشاورزانی هستند که در کشورهایی چون تونس، مصر، افغانستان یا فرانسه گل سرخ، گل یاس یا اسطوقدوس پرورش می‌دهند و به صنایع آرایش و زیبایی صادر می‌کنند.

هیچ نظری موجود نیست: