مبارزه منطقه ای ایران با قاچاق مواد مخدر وضعیت را تغییر داده است

مبارزه منطقه ای ایران با قاچاق مواد مخدر وضعیت را تغییر داده است

مقام روسی همچنین با اشاره به روابط خوب مقامات سازمان فدرال مبارزه با مواد مخدر روسیه با همتایان ایرانی تاکید کرد: تهران و مسکو برنامه همکاری ها در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر را امضا کرده اند

«ویکتور ایوانف» رییس آژانس فدرال مبارزه با مواد مخدر روسیه پس از بازگشت از سفر تهران و شرکت در نشست پنج جانبه مبارزه با مواد مخدر با حضور ایران، روسیه، پاکستان و تاجیکستان، در مصاحبه با ایرنا در مسکو گفت: ورود ایران به عرصه منطقه ای مبارزه با موادمخدر و همچنین گسترش همکاری ها در این زمینه بین تهران و مسکو، زمینه ساز موفقیت های بزرگی شد و مذاکرات اخیر تهران نیز نتایج خوبی داشت که تاثیرات ضد مواد مخدر آن در آینده آشکار می شود.
مقام روسی ادامه داد: در واقع تمامی کشورهای هم مرز با افغانستان که در معرض آسیب های امپراتوری کشت و تولید مواد مخدر هستند همراه روسیه اتحادیه ضد قاچاق را تشکیل داده و توانسته اند با همگرایی های سازمانی و سیاستگذاری های مناسب، اقدامات موثری انجام دهند.
ایوانف گفت: روسیه، ایران، پاکستان، تاجیکستان و افغانستان در کنار یکدیگر در صددند با پدیده قاچاق مواد مخدر مبارزه کنند تا دامنه تاثیرات منفی آن کاهش یابد و مسکو همانند قبل بر این باور است که باید همکاری شرکای منطقه ای در این باره ادامه داشته باشد تا بتوان مبارزه موثری با پدیده قاچاق مواد مخدر انجام داد.
مقام روسی همچنین درباره خودداری آمریکا از همکاری در این زمینه اظهار کرد: در دوره طالبان قاچاق مواد مخدر از افغانستان به پایین ترین حد ممکن رسیده بود، اما با ورود آمریکایی ها و غربی ها به این کشور، تولید و قاچاق این مواد افزایش یافت.
مقام روس از رویکرد پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز در خودداری از مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، انتقاد کرد و گفت: براساس گزارش ها، ۲۴ هزار هکتار زمین در افغانستان زیر کشت خشخاش قرار دارد که رقم اعلام شده کمتر از میزان واقعی است.
ایوانف در پاسخ به پرسشی درباره رابطه مواد مخدر و شکل گیری هسته های اولیه تروریسم، اظهار کرد: در جریان ترانزیت مواد مخدر، گروهی از افراد در این عملیات شرکت می کنند و رقابت بین گروه های مختلف قاچاقچی شکل می گیرد که این برخوردها می تواند منجر به شکل گیری پدیده تروریسم شود.
وی افزود: مالکان زمین های بزرگ جنگجویانی را برای پاسداری از اراضی خود اجیر می کنند، گروه های دیگر هم انتقال دهنده مواد مخدر هستند و مراکز بسیاری نیز کار فرآوری را انجام می دهند که همیشه رقابت بین آنان جریان دارد و غربی ها هم از این موضوع برای توجیه تداوم حضور نظامی خود در افغانستان سوء استفاده می کنند.
ایوانف ادامه داد: فرانسوی ها، آلمانی ها و انگلیسی ها دیگر نمی خواهند نیروهای خود را در افغانستان نگهدارند، ولی آمریکایی ها آن ها را می ترسانند و به همین دلیل از بهانه مواد مخدر و تروریسم برای ماندن نیروهای خارجی سوءاستفاده می شود.
مقام ارشد روس ادامه داد: زمانی که ناتو اعلام کرد، مسئولیت امنیتی به نیروهای افغانستان تحویل می شود، باید تا۳۰۰ هزار نفر مسئولیت مبارزه با مواد مخدر را برعهده می گرفتند، ولی ۱۰۰ هزار نفر آنان با اسلحه از یگان های خود گریخته و به قاچاقچیان پیوستند.
ایوانف گفت: روسیه پیشنهاد می کند در نشست ویژه مجمع سازمان ملل با موضوع مبارزه با مواد مخدر که بهار آینده برگزار می شود، باید مسائل افغانستان مطرح و راهکارهای لازم برای پایان وضعیت کنونی و کمک به این کشور برای رهایی از کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر صورت گیرد زیرا چهار میلیون افغان هزینه های زندگی خود را از این راه تامین می کنند و باید با همکاری جامعه بین المللی جایگزینی برای آن پیدا شود.
ایوانف همچنین در باره همکاری های تهران و روسیه در امر مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: دور نمای خوبی برای ادامه و گسترش همکاری ضد مواد مخدر دو کشور وجود دارد که باید برای عملی کردن آن اقدام شود.
وی افزود: بزرگترین دورنمای همکاری موثر علیه قاچاق مواد مخدر بین ایران و روسیه مربوط به حوزه دریای خزر است که روند کنونی افزایش مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی دو کشور می تواند فرصت سوءاستفاده قاچاقچیان برای جابجایی مواد مخدر را در این پهنه آبی فراهم کند.
مقام روسی همچنین با اشاره به روابط خوب مقامات سازمان فدرال مبارزه با مواد مخدر روسیه با همتایان ایرانی تاکید کرد: تهران و مسکو برنامه همکاری ها در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر را امضا کرده اند که نقشه راه دو کشور در این عرصه تا سال ۲۰۱۸ به شمار می رود.
ایوانف ادامه داد: جهت دیگر همکاری های ایران و روسیه در عرصه منطقه ای است و همچنین افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمستان، قزاقستان و جمهوری آذربایجان در اجرای برنامه چندجانبه مبارزه با مواد مخدر همکاری می کنند که یکی از این برنامه ها، خزر پاک با همکاری پنج کشور ساحلی است.
وی افزود: جهت سوم همکاری های ایران و روسیه عرصه بین المللی است و انسجام سران دو کشور در مبارزه با مواد مخدر دورنمای خوبی را در این عرصه گشوده است که موفق ترین عملیات، مبارزه با قاچاق تریاک بود، اما شاهدیم که تولید آن در افغانستان متوقف نمی شود.
ایوانف در پایان با اشاره به همکاری روسیه با کشورهای دیگر در حوزه مبارزه با مواد روانگردان صنعتی گفت: با شرکای خود در این عرصه تبادل اطلاعات را در اولویت قرار داده ایم. سال گذشته فهرستی از این مواد را به مقامات چینی ارائه کردیم که براساس این گزارش، مقامات چینی ۱۱۶ نوع مواد روانگردان صنعتی را ممنوع کرده اند و در سه سال گذشته در روسیه ۷۰۰ نوع مواد روانگردان منع شده است

هیچ نظری موجود نیست: