کشاورزان با آرپی‌جی از "پایتخت حشیش اروپا" دفاع کردند

کشاورزان با آرپی‌جی از "پایتخت حشیش اروپا" دفاع کردند

پلیس آلبانی با حمله به روستایی کوهستانی در این کشور حجم زیادی گیاه شاهدانه را از بین برد.
 در این روستا که "پایتخت حشیش اروپا" لقب گرفته، شاهدانه به صورت گسترده کشت می‌شود. ساکنان با آرپی‌جی از خود دفاع کردند.
عملیات پلیس آلبانی در لازارات
پلیس آلبانی روز سه‌شنبه (۱۷ ژوئن/ ۲۷ خرداد) برای دومین روز متوالی به روستای کوهستانی "لازارات" در جنوب این کشور حمله کرد. حدود ۸۰۰ نیروی پلیس با جلیقه ضدگلوله و با پشتیبانی خودروهای زرهی در این عملیات گسترده تلاش کردند مظنونان به کشت و خرید و فروش مواد مخدر را دستگیر و مواد موجود را نابود کنند.

در حمله روز دوشنبه، پلیس به دلیل مقاومت افراد محلی مجبور به عقب‌نشینی شده بود. یک مأمور پلیس هم زیر آتش سنگین سلاح‌های مهاجمان، از جمله آرپی‌جی مجروح شده بود. افراد ناشناس مسلح همچنین به تیم خبری تلویزیون آلبانی حمله کرده بودند. به همین دلیل شمار مأموران در روز دوم - سه‌شنبه - از ۵۰۰ به ۸۰۰ تن افزایش داده شد.

بنا بر اعلام پلیس آلبانی، در عملیات روز سه‌شنبه نیز دو چوپان غیر محلی هدف گلوله موادفروشان قرار گرفتند و مجروح شدند. از افراد غیر ساکن در روستا خواسته شده بود محل را ترک کنند. به آنان گفته شده بود که جانشان در خطر است زیرا موادفروشان "به آنان به چشم مظنون می‌نگرند".

تصویری از تولید ماری‌جوانا در لازارات تصویری از تولید ماری‌جوانا در لازارات
به گفته مقام‌های پلیس، در عملیات یادشده ۶ نفر به ظن شلیک به سمت مأموران انتظامی دستگیر شده‌اند. بر این اساس، صدها کیلوگرم حشیش و مقادیر زیادی مهمات نیز کشف و ضبط شده است. وزارت کشور آلبانی در جریان عملیات از ۵ هزار ساکن روستا هم خواسته بود خانه‌های خود را ترک نکنند.
درآمدی معادل یک‌سوم تولید ناخالص ملی

روستای لازارات در ۲۴۰ کیلومتری جنوب تیرانا، پایتخت آلبانی قرار دارد. بنا بر اعلام پلیس ایتالیا – همسایه غربی آلبانی – در این روستای کوهستانی سالانه ۹۰۰ تن حشیش به ارزش ۵/ ۴ میلیارد یورو تولید می‌شود. این رقم برابر با حدود یک‌سوم تولید ناخالص ملی آلبانی است.
۱۰ سال پیش افراد ناشناس به یک فروند هلیکوپتر ایتالیایی به ظن تخریب کشتزارهای شاهدانه لازارت شلیک کردند.

عملیات روزهای اخیر پلیس بخشی از تجسس سراسری در آلبانی با هدف مبارزه با مواد مخدر است. پلیس ۱۰ هزار گیاه شاهدانه در اطراف روستای لازارات را از بین برده و می‌گوید عملیات را تا نابودی همه گیاهان شاهدانه ادامه خواهد داد.

آلبانی در منطقه بالکان از بزرگترین مراکز تولید و فروش حشیش در اروپاست و گذرگاه مواد مخدر به اروپا از مبدأ آسیا و آمریکای لاتین به‌شمار می‌آید.

هیچ نظری موجود نیست: