دوز متوسطی از مخدر اکستاسی (اکس ) ( MDMA )در محیط های گرم می تواند منجر به مرگ شود

دوز متوسطی از مخدر اکستاسی (اکس ) ( MDMA )در محیط های گرم می تواند منجر به مرگ شود

تاریخ مقاله : 6 ژوئن 2014

نتیجه یک پزوهش بالینی جدید از موسسه ملی بهداشت و سلامت که در نشریه نوروساینس (www.neuroscience.com) به چاپ رسیده است ، بیان می دارد که مصرف تفریحی ماده مخدر MDMA وقتی که با عامل دمای محیط گرمتر و در نتیجه درجه حرارت بالاتر مغز همراه شود ، خطر مرگ را افزایش می دهد .

دوز های بالای MDMA ، که معمولاً وقتی به صورت قرص عرضه می شود اکستاسی و هنگامیکه بصورت پودر توزیع می گردد مولی(Molly) نامیده می شود ، می تواند دمای بدن را بالا ببرد و موجب عوارض جانبی مختلف گردد . مطالعات گذشته کشف کرده بود که مصرف کنندگان اکستاسی به مرور دچار آبرفتگی در حجم هیپوکامپ و کاهش در ماده خاکستری مغز می شوند . این تغییرات در ساختمان مغز ممکن است دلیلی برای مشکلات قابل توجه حافظه (که از سوی مصرف کنندگان مزمن این ماده مخدر گزارش می شود) و همچنین تحلیل رفتن هیپوکامپ ، نشانه ای از بیماری های اختلال شناختی مانند آلزایمر باشد.
منبع سایت سوء مصرف مواد بازگشت

پژوهش هایی که اثرات دوز های متوسط از این ماده مخدر را بررسی کرده اند ، دارای یافته های متناقضی هستند . در نتیجه برخی از مردم می پندارند که اگر این ماده مخدر را در حد متعادل مصرف کنند ، مضر نخواهد بود . این پژوهش تازه شرایط آزمایش را بگونه ای طراحی نموده است که در آن مصرف MDMA بصورت نمونه ، تقلید شده باشد تا بتواند این تفکر را به چالش بکشد .

دانشمندان ، MDMA را از حد متوسط تا دوز پایین که در مطالعات قبلی مسلم شده بود که مرگ آور نیستند را به موش ها تجویز کردند . سپس موش ها را برای تغییرات مغز و دمای بدن تحت نظارت و مونیتورینگ قرار داده و همچنین این موضوع را که تا چه حد عروق خونی موش ها قادر به اتساع بوده (برای اینکه بدن بتواند خود را خنک نماید) را اندازه گیری نمودند.

موش ها توانایی از بین بردن حرارت بیش از حد ، وقتی که در محیط گرمتر قرار گرفتند را از دست دادند .

دانشمندان دریافتند که وقتی موش ها تنها و در دمای طبیعی اتاق بودند ، دوز متوسطی از از MDMA دمای بدن و همچنین دمای مغز را اندکی افزایش داد . توانایی موش ها برای از بین بردن حرارت بیش از حد نیز به میزان اندکی آسیب دیده بود.

اما وقتی که دوز های برابر MDMA ، در حا لتی تجویز شد که موش ها در کنار موش های دیگر در قفس بوده و یا وقتی که در محیط گرمتری نسبت به دمای اتاق قرار داشتند ، محققان دیدند که برخی از موش ها مردند .
موش ها مردند زیرا توانایی طبیعی بدن آن ها در از بین بردن حرارت ، تقلیل یافته بود .
مردم نیز اغلب MDMA را در محیط های گرم ، پرازدحام و اجتماعی مصرف می کنند بنابر این کشف این موضوع مربوط به انسان ها هم می شود .

ایگون کیاتکین (Eugene Kiyatkin) می گوید : " این نتایج ثابت می کند که مصرف MDMA در محیط گرم و اجتماعی معین می تواند بیشتر از باور های معمول خطرناک باشد . حتی با دوزهای متوسط ، ما مرگ های حاصل از هایپرترمیای مغز (hyperthermia) بر اثر مواد مخدر در شرایط تعامل اجتماعی و محیط های گرم را بارها مشاهده نموده ایم " .

دانشمندان بر این باورند که این یافته ها می تواند پزشکان را به مداخلات درمانی مناسب برای مقابله با هایپرترمیای تحت اثر MDMA ، راهنمایی کند . به عنوان مثال ، درمانی که انقباضات عروق خونی در پوست را مورد هدف قرار دهد ، می تواند راندمان خنک کردن کل بدن را بطور بالقوه در جهت حفظ زندگی بیافزاید.
برای مطالعه بیشتر می توانید moderate doses of MDMA’fatal in warm environments’ را در اینترنت جستجو کنید .

هیچ نظری موجود نیست: