11 در صد از مردان ایرانی با زنان بزرگتر از خود ازدواج می کنند

آمارهای سازمان ثبت احوال ایران از سه ماه نخست سال گذشته نشان می‌دهد که در ۱۱ درصد ازدواج‌ها، سن زنان بیش از مردان بوده است.

از کل ۲۲۴ هزار ازدواج که در بهار ۱۳۹۱ ثبت شده است، حدود ۲۵ هزار مرد ایرانی با زنانی ازدواج کرده‌اند که یک تا ۲۰ سال از آن‌ها بزرگ‌تر بوده‌اند.ازدواج با زنان بزرگتر
بعضی مردان ایرانی تمایل دارند با دختران شاغلی ازدواج کنند که وضعیت مالی بهتری دارند

از این میزان، اختلاف سنی یک سال با حدود هشت هزار مورد ازدواج، بیشترین تعداد بوده است و اختلاف سنی ۲۰ سال با ۱۸۱ مورد ازدواج، کم‌ترین فراوانی را داشته است.

هرچند این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل آن فقط کم‌تر از یک درصد افزایش داشته، اما بررسی آمار سازمان ثبت احوال از سال ۱۳۸۳ نشان می‌دهد، به تدریج هر سال درصد مردانی که با زنان بزرگ‌تر از خود ازدواج می‌کنند، به نسبت سال قبل افزایش می‌یابد.

مجید ابهری، جامعه‌شناس، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، علت افزایش تمایل ازدواج پسران با زنانی بزرگ‌تر را مشکلات اقتصادی، بالارفتن قیمت مسکن و تورم می‌داند.

استدلال جامعه‌شناسان برای توصیف این پدیده اجتماعی این است که مردان تمایل دارند با دختران شاغلی ازدواج کنند که وضعیت مالی بهتری دارند.

مقام‌های ایران در چند سال گذشته، بارها درباره افزایش سن ازدواج و کاهش تمایل جوانان به ازدواج هشدار داده‌اند.

در سال ۱۳۹۱ ازدواج‌های ثبت شده نسبت به سال قبل آن ۱۰ درصد کاهش داشته است.

کاهش تمایل به ازدواج به طور متوسط بیشتر در روستا‌ها ثبت شده است. به طوری که به گفته مدیران سازمان ثبت احوال، در سال ۱۳۹۱، حدود ۴۰ درصد از میزان ثبت ازدواج‌ها در روستا‌ها کاسته شده است.

مدیر دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال ایران اسفندماه گذشته گفته بود ۱۱ میلیون نفر، یعنی ۴۸ درصد زنان و ۴۶ درصد مردان در سن ازدواج هستند اما هرگز ازدواج نکرده‌اند.

به گفته علی اکبر محزون، ۸۵ درصد مردان در فاصله ۲۰ تا ۳۴ سالگی و ۸۵ درصد زنان بین ۱۵ تا ۲۹ سالگی ازدواج می‌کنند.
سال سوم بهترین، سال پنجم سخت‌ترین سال ازدواج است
opium.site: اعتیاد عشقی که پایانی ندارد
opium.site: رابطه بین مصرف ماری جوانا و عشق به ماری جوانا و حشیش
opium.site: Hello My Love سلام عشق من
opium.site: همه ما استعداد تبديل شدن به معتاد عشق را داريم و هيچ كس نمي ...
opium.site: تست شاه داماد برای اعتیاد قبل از ازدواج shah damad ...
opium.site: 101فن ازدواج موفق

هیچ نظری موجود نیست: