فروش آزادانه موادمخدر در دستفروشی‌ها «ناس، پان و تنباک»

از چهره‌اش پیدا بود که دبیرستان را هنوز تمام نکرده و به قول خودمانی‌ها هنوز پشت لبش سبز نشده. بسته کوچکی که پلاستیکی دور آن پیچیده بود را با سرعت داخل جیب شلوارش گذاشت. اسکناس دو هزار تومانی را جلوی مرد کفاش انداخت و با سرعت از آنجا دور شد. دقیقه‌ای نگذشته بود که چند پسر با شوخی و خنده کنار کفاش ایستادند و پولهایشان را از جیب در آوردند روی هم گذاشتند بسته پلاستیکی کوچک را گرفتند و با همان شادی نوجوانی که در نگاهشان برق میزد، از آن محل دور شدند.

(ایسنا) منطقه خلیج‌فارس، فروش برخی از موادمخدر که دروازه ورود به اعتیاد گفته می‌شوند، در بین دستفروشان که اغلب مشتری‌های آنان جوانان و نوجوانان هستند رایج شده است.

مرد جوان که همراه دوستش با موتور آمده بودند، کنار دستفروش که انواع جوراب و کیف و گیر مو می‌فروخت ایستاد اول کمی جنس‌های دستفروش را زیرو رو کرد بعد که دستفروش از کوچه روبه رو برگشت بسته مقوایی را به مرد جوان داد. با هم بر سر قیمت کمی چانه زدند و مرد جوان عصبانی شد. بسته را که به شکل کاملا بسته‌بندی شده و بهداشتی بود پرت کرد و با لحن تندی گفت:"میرم از جمال می‌خرم، فکر کردی قحطی اومده". سوار موتور شد و رفت.

«ناس، پان و تنباک» یکی از انواع مواد مخدری است که امروزه مصرف آن در بین نوجوانان و جوانان بسیار رایج شده و با قیمت بسیار کم که توسط دستفروشان به فروش می‌رسد و به راحتی یافت می‌شود، بیشترین مصرف کننده را از بین گروه‌های سنی پایین به خود اختصاص داده است.

قیمت دو هزار تومانی و حتی 500 تومانی این ماده مخدر باعث شده همه افراد به ویژه نوجوانان و جوانان به راحتی بتوانند آن را خریداری و مصرف کنند. بسیاری از مصرف‌کنندگان این ماده مخدر، نه تنها این ماده را نمی‌شناسند، حتی از این اینکه این ماده جزو مواد مخدر محسوب می‌شود نیز آگاهی ندارند و خانواده‌های خود را با کلماتی مانند اینکه جزو ماده مخدر نیست و یا ضررش کمتر از سیگار و یا حشیش است، فریب می‌دهند و عدم آگاهی خانواده نیز بر افزایش مصرف آنها دامن میزند.

فروش برخی موادمخدر به نام خوشبوکننده‌های دهان/ رواج ناس، پان و تنباک در مدارس

علیرضا صداقت‌پیشه، کارشناس دفتر اعتیاد و کنترل و پیشگیری از ایدز بهزیستی استان هرمزگان در این خصوص به ایسنا گفت: بسیاری از افراد که همان نوجوانان و جوانان باشند، از اینکه این ماده نوعی از موادمخدر محسوب می‌شود که به آن مواد پنجره‌ای یا به معنی دیگر موادی که دروازه ورود به اعتیاد است، آگاهی ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که موادمخدر چیست و آیا این نوع مواد در زمره موادمخدر قرار می‌گیرند، عنوان کرد: ماده مخدر به موادی گفته می‌شود که وابستگی شدید، تحمل‌پذیری و خماری برای فرد به وجود بیاورد و البته در کنار این سه شاخصه دلایل دیگری هم وجود دارد اما این سه عامل مهمترین آنها محسوب می‌شود و با توجه به این سه موضوع ناس، پان و تنباک را می‌توان جزو موادمخدر محسوب کرد.

این کارشناس با اشاره به رواج این ماده مخدر در مدارس، هشدار داد: با توجه به اینکه هر روز بر تعداد مصرف‌کنندگان این ماده مخدر به ویژه در بین جوانان و نوجوانان و در مدارس رو به افزایش است خانواده‌ها باید با کنترل صحیح و استفاده از روشهای مناسب از وقوع این امر برای فرزندانشان جلوگیری کنند و هر نوع تغییر رفتار را جدی بگیرند.

صداقت‌پیشه تاکید کرد: شاید این نوع مواد از نظر گیرایی سبک‌تر باشند اما یک نوع مخدر محسوب می‌شوند که بر اثر تداوم مصرف باعث عوارض جدی مانند اضطراب استرس سردرد و غیره همراه است که بعد از گذشت زمان طولانی و بی‌اثر شدن آن بر روی فرد، هچنین افزایش دُزمصرف، فرد به موادمخدر قوی‌تری مانند هروئین و یا شیشه روی می‌آورد.

وی همچنین درخصوص ترک این نوع ماده مخدر نیز گفت: مصرف‌کنندگان این ماده مخدر چون این نوع ماده را جزو موادمخدر نمی‌دانند بر این باورند که کنار گذاشتن و یا به اصطلاح ترک آن کار بسیار ساده و آسانی است اما باید بدانند که اینگونه نیست و شاید ترک آن سبک‌تر باشد اما راحت‌تر از موادمخدر دیگر نیست.
opium.site: زاهدان شهر تریاک و پان و پان پراک .حوت . ناس . ناس افغانی و ...
ناس و پان مخدری بدنام اما در بسته‌بندی زیبا و پر مصرف

برخی از شهرهای ایران به دلیل اینکه مهاجران زیادی را از کشورهای همسایه که بیشترین مصرف‌کننده این نوع مخدر را به خود اختصاص داده، در معرض خطر بیشتری برای مصرف هستند. مانند استان هرمزگان، سیستان‌وبلوچستان و کرمان.

این ماده توهم‌زا از برگ درختی به نام«بتل» تولید می‌شود و در واقع برگ خشک شده همین درخت است که مصرف این ماده در افغانستان، پاکستان، بنگلادش، اندونزی و چین در بین مردمان فقیر رشد یافته است.

هرچند که از این ماده به نوعی به عنوان خوشبوکننده دهان نیز استفاده می‌شود اما به دلیل ارزانی، بسیار مورد استقبال قشر فقیر معتادان است. اما از همان زمان ورودش به ایران از این ماده سبز رنگ تنفری عمیق در مردم ایران ایجاد شد.

مصرف‌کننده،«ناس» را در گوشه دهانش قرار می‌دهد و به مرور، ناس لثه را زخم می‌کند و دقیقا از این راه و همچنین از طریق بزاق دهان، مواد توهم‌زا در کوتاه‌ترین زمان ممکن جذب بدن می‌شود. این نوع مصرف، ناس را در لیست بدنام‌ترین مواد مخدر قرار داده اما جالب است که به دلیل همین مصرف آسان در رده چهارم موادمخدر از لحاظ میزان مصرف نیز قرار دارد.

این روزها ناس با نام‌های زیبا ازجمله«ملوان زبل» در برخی معابر عرضه می‌شود.«پان پراک» یا به اصطلاح پنپرک نام تغییر یافته ناس است، ناس در قالب بسته‌های جدید و جذاب با عکس بازیگران هندی و پاکستانی وارد کشور شد بسته‌بندی شکیل و تغییر شکل ناس بزودی نامی دیگر برای این ماده تهوع بار دست و پا کرد و ناس در زمانی کوتاه پان پراک شد.

اما یک راه دیگر نیز از سوی مافیای موادمخدر جست‌و‌جو شد و به خوبی نیز جواب داد آدامس و پاستیل پان که به سادگی در دسترس نوجوانان و جوانان قرار گرفت و هم‌اکنون نیز به سادگی در برخی سوپرمارکت‌ها نیز در دسترس قرار دارد.

ایجاد احساس نشاط و شادی

«عباس.ب»  نزدیک به یک سال است که ناس و تنباک استفاده میکند و در این باره به خبرنگار ما میگوید: ناس و پان و تنباک زیاد تفاوتی نداره و فقط درجه‌بندی نأشه‌گی‌اش کمی فرق میکنه و اینکه بسته‌بندی پان و ناس بهتر و بهداشتی‌تر از تنباک است. پان با طعم‌های متفاوتی وجود داره و به همین دلیل مصرفش بهتره و توی بسته‌بندی بهداشتی فروخته می‌شه. این مواد رو باید گوشه لب و در کنار لثه گذاشت تا با ترکیب شدن بزاق دهان محتوای آن وارد بدن و اثر آن تمام شود. آنوقت آن را از دهن بیرون می‌اندازی.

عباس می‌گوید: این مواد باعث ترشح زیاد براق دهان می‌شود که به همین دلیل فرد مجبور است گاهی به صورت مکرر بزاق دهان خود را بیرون بریزد.

وی در مورد نوع نأشگی این ماده مخدر گفت: روزهای اول با مصرف این ماده مخدر احساس شادی و نشاط می‌کردم که همراه با لذت بود اما با گذشت زمان و بالا رفتن مصرف، دیگر تنها یک وابستگی است و آن احساس اولیه را ندارم و روز به روز هم مصرفم بالاتر می‌رود. از طرف دیگر هم دوست ندارم به سمت موادمخدر دیگری بروم و توان ترک این را هم ندارم.

سرطان لثه و دهان و دندان از عوارض مصرف ناس و پان

نیکوتین بالای این مواد در مدت کوتاهی مصرف‌کننده را مانند سیگار به خود معتاد می‌کند و به دلیل نیکوتین بالا و توهم‌زایی که ایجاد می‌کند، پان بدون شک به دروازه‌ای جهنمی برای ورود به دنیای موادمخدر محسوب می‌شود.

نکته نگران‌کننده در خصوص این ماده توهم​زا گرایش جوانان به استفاده از آن بخصوص در مدارس و دانشگاه‌ها است به طوری که بسیاری از این افراد بخصوص در شب امتحان برای رهایی از خواب‌آلودگی به مصرف پان روی می‌آورند و در حقیقت این ماده مخدر همدم شب‌های امتحان شده است.

نکته دیگر اینکه درصد ابتلا به بیماری‌هایی همچون سرطان دهان و لثه و سرطان ریه و معده در بین مصرف‌کنندگان این ماده بسیار بالا است به طوری که افغانستان، پاکستان و هند در صدر لیست مبتلایان به این بیماری‌های کشنده قرار گرفته‌اند.

ترکیب موادمخدر دیگر با ناس و پان و عرضه آن با قیمتی بالاتر

برخی از فروشندگان موادمخدر برای فروش بیشتر و جذب مشتری موادمخدر دیگری را با ناس و پان ترکیب و به عنوان جنسی بهتر و اعلاتر به مشتری عرضه می‌کنند. موادی مانند انواع قرص‌های توهم‌زا، حشیش و یا هروئین. هر چقدر هم که درصد ناشگی بالاتر باشد مصرف‌کننده بیشتر از آن لذت می‌برد. به همین دلیل برخی از فروشندگان این نوع ماده مخدر مشتری‌های مخصوص به خود را دارد و بر خلاف قیمت کم این ماده، با فروش آن درآمد خوبی دارند.

نیروی انتظامی برخورد جدی با فروشندگان ناس و پان نمیکند!/ قانونی برای برخورد با فروش پان وجود ندارد

حسین حمزه‌ای، کارشناس ارشد موادمخدر نیروی انتظامی در گفتگو با ایسنا در همین رابطه بیان کرد: نیروی انتظامی به دلیل اینکه تعریف محکمی از پان و ناس به عنوان موادمخدر ندارد، برخورد محکم و قاطعی در این مورد ندارد و تنها در صورت مشاهده عرضه به صورت عمده در طیف وسیع برخورد می‌کند، اما در صدور حکم و احکام قضایی تفاوتی با موادمخدر دیگر ندارد.

وی ادامه داد: در این نوع موادمخدر مواد مضری مانند سخارن، فوفل، آرتنیک و سرب استفاده می‌شود که برای سلامتی بسیار مضر و باعث سرطان‌های دهان، معده و مری می‌شود و در این صورت با درخواست دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشتی، نیروی انتظامی می‌تواند اقدام به جمع‌آوری این نوع ماده مخدر کند.

این کارشناس افزود: به دلیل نبودن قانون خاصی برای برخورد با فرشندگان این نوع موادمخدر طی جلسه ای با دانشگاه علوم پزشکی قرار بر ارائه نظر این ارگان در مورد خطر آفرین بودن این ماده بوده که بر اساس ارائه نظر آنها طبق قوانین تصمیم گیری و اقدام به جمع آوری انجام می شود.

حمزه‌ای در پایان تاکید کرد: در حال حاضر مواد صنعتی خطرناکی در حال عرضه است که پان و ناس هم جزیی از آنها محسوب می‌شود و به عنوان مواد دروازه‌ای به حساب می‌آیند که خانواده‌ها باید مراقب فرزندان خود باشند.

فرهنگ‌سازی مهمترین راه پیشگیری از مصرف موادمخدر پنجره‌ای یا دروازه‌ای است

آگاه‌سازی و آشنایی خانواده‌ها با انواع موادمخدر به وسیله رسانه‌ها و طریقه و نوع برخورد صحیح با فرد مصرف‌کننده نقش بسیار مهمی در پیشگیری از رواج مصرف انواع موادمخدر به ویژه ناس و پان که در بین جوانان و نوجوانان شایع است دارد.

نبودن حکمی قاطع در برخورد با فروشندگان و عرضه‌کنندگان این نوع موادمخدر خود یکی دیگر از دلایل فرهنگسازی است که خانواده‌ها خود اقدام به شناسایی و جلوگیری از مصرف افراد خانه داشته باشند. این نوع ماده مخدر خطرناک که دروازه ورود فرد به مصرف موادمخدر دیگر است، باید با آموزش در مدارس و انجمن‌های جوانان آگاهی‌های لازم به آنها داده شود تا جامعه‌ای سالم و پویا داشته باشیم.
 • اصول علمی جن گیری و ساخت طلسم و اموزش اتنوبوتانی د...
 • احضار روح و جن و رویت ارواح با قهوه و حلوا و شکلات...
 • opium.site: تنباک عجمی (نیکوتیانا روستیکا ) عامل ابتلا به ...
 • تنباک - opium.site - Blogger
 • opium.site: بندر عباس شهر مواد مخدر در کناردریا و معبد هندوها

  opium.site: اثرات اگونیست و آنتاگونیست گیرنده های NMDA بر ترک ...

  opium.site: عکس تنباکوی مقدس - روستیکا
 •  

  هیچ نظری موجود نیست: