سریال Breaking Bad و والتر وایت در ساخت مخدر متامفتامین (شیشه) تمام شد

والتر وایت در سریال Breaking Bad 
   
 سریال Breaking Bad  هفته قبل تمام شد در این سریال فردی که معلم شیمی است دست به ساخت ماده مخدر  شیشه (متامفتامین) می زند


 

خبر جالب در مورد این سریال  ان است که  مردی با نام واقعی والتر وایت در Tuscaloosa به جرم تولید مت‌آمفتامین، تحت تعقیب  قرار گرفته است.  

تحت تعقیب برای ساختن ماده مخدر متامفتامین(شیشه) 

جالب است  بدانید که این برای اولین بار نیست که اشخاصی حقیقی پیدا شده‌اند که همان کارهای کاراکترهای درام شبکه AMC را می‌کنند. 
 سپتامبر سال پیش هم معلمی کالیفرنیایی دستگیر شد که یک زندگی دوگانه داشت و در زندگی ثانویه‌اش یک تولید کننده مت‌آمفتامین بود. چند ماه بعد هم یک استاد ریاضی ۷۴ ساله پیدا شده بود که با پسرش یک آزمایشگاه تولید مت‌آمفتامین راه انداخته بود. 
 در ماه ژوئن هم یک کاربر شبکه اجتماعی Reddit ادعا کرد که زندگی‌‌ای شبیه والتر وایت دارد و در آن واحد یک استاد شیمی و تولیدکننده مواد است! 
آزمایشگاه ساخت متامفتامین - سایت دکتر یزدان نیاز - بلاگ وب
طبق آمار سال ۲۰۱۰، ۳۵۰ هزار نفر در آمریکا مت‌آمفتامین (شیشه) مصرف می‌کنند، در این سال ۳۱ هزار نفر به خاطر تولید و توزیع این ماده دستگیر شدند و ۱۰ هزار آزمایشگاه ساخت مت‌آمفتامین شناسایی شد 
سریال والتر وایت تمام شد
داستان زندگی والتر وایت، معلم شیمی مدرسه که به سلطان تولید متامفتامین یا شیشه تبدیل شد، هفته قبل تمام شد و تنها چیزی که برای بینندگان خود باقی گذاشت، انبوهی از خاطرات و اندکی هم علم بود. البته درست است که برکینگ بد همیشه دقیق و درست نبود (چرا باید از اسید هیدروفلوریک برای حل کردن جسد انسان استفاده کنید؟ ) ، اما درس های علمی آن هم کم نبود. با ۶ درس جذاب علمی که تماشاگران این سریال از پروفسور وایت آموخته اند، همراه شوید:
توجه: اگر می خواهید درس هایی در مورد تهیه شیشه، تولید مواد منفجره یا ترکیب سم بیاموزید، باید جای دیگری دنبال آنها بگردید. اینجا جای چنین درس هایی نیست.  

۱- چطور گاز سمی بسازیم والتر وایت، برای فرار از مخمصه درگیری با چند موادفروش در اولین قسمت سریال، از یک واکنش شیمیایی برای تولید یک گاز سمی در داخل خودرو استفاده می کند و سپس درها را بر روی مواد فروش ها که هنوز در داخل ماشین هستند، قفل می کند. 
 آیا می دانستید که می توانید این کار را با گرما دادن فسفین انجام دهد؟ البته برای این کار به چیزی بیشتر از وسایل در اختیار والتر نیاز داشته باشید، ولی خوب اصل کار همین است. باور کنید که اگر خودتان در شرایط مشابهی قرار داشته باشید، داشتن این توانایی خیلی باارزش خواهد بود.  
( هشدار: سعی نکنید این کار را آزمایش کنید: خیلی خطرناک است )  
 
۲- در بدن انسان چه چیزهابی وجود دارد؟ در یک فلاش بک به گذشته والتر وایت، او در حال تجزیه عناصر موجود در بدن انسان است: ۶۳ درصد هیدروژن، ۲۶ درصد اکسیژن، ۹ درصد کربن، ۱.۲۵ درصد نیتروژن، ۰.۲۵ درصد کلسیم، ۰.۰۰۰۴ درصد آهن، ۰.۰۴ درصد سدیم و ۰.۱۹ درصد فسفر. ولی مجموع اینها ۱۰۰ درصد نیست. سوالی که در ذهن والتر جوان پیش آمده این است: پس جای روح کجاست؟ 
 البته مدت کوتاهی پس از این صحنه، آنها جسد یک نفر را در وان حمام در اسید حل کردند، و اثری هم از روح نبود.  
( دلیلش شاید این باشد که بر اساس اعتقادات مذهبی، روح موجودی مادی نیست )

۳- اثرات رایسین بر سلامتی همانند بسیاری از چیزهایی که در این سریال بود، رایسین شما را خواهد کشت. اما چیزی که برکینگ بد در مورد این سم به آموخت این بود که رایسین سمی است بسیار شبیه به نمک که هیچ پادزهری نیز ندارد.
۴- مواد منفجره شیمیایی وایت نقشه ای مبتنی بر شیمی طرح ریزی می کند تا چند موادفروش را به آن دنیا بفرستد، و معمولا هم مباحث علمی پشت آن، کاملا درست هستند. او مقداری از فولمینات جیوه را می سازد، ماده منفجره حساسی که با فشار به کار می افتد. کافی است آن را روی زمین پرت کند و… بوم. آنها یک خانه را با استفاده از این ابزار تخریب کردند.
۵- باتری چطور کار می کند اگر شما دنبال ماده کم خطرتری در این سریال هستید، می توانید قسمت «چهار روز در طبیعت» را ببینید که در آن، والت یک باتر ی دست ساز جیوه ای را از مواد شیمیایی تولید شیشه، سکه و فلز گالوانیزه ساخت. این شیوه شاید برای برای روشن کردن ماشین کاروان واقعی در بیابان کافی نباشد (آن گونه که در این سریال ادعا شده) ولی یاد گرفتن آن چیز خوبی است.  
 ساخت مخدر شیشه
۶- چطور شیشه درست کنیم برخی از جالب ترین لحظات سریال به ساختن شیشه اختصاص دارد و در این بین ما برخی از حقایق شیمی را در حالی که والت و همکارش جس کارشان را انجام می دهند، یاد می گیریم. البته روش ساخت شیشه در عالم واقعیت به این سادگی که در سریال نشان داده شده نیست، پس وسوسه نشوید که چنین کاری را در خانه انجام دهید . در این سریال، از عامل آلومینیوم- جیوه استفاده شد؛ آن هم تنها به این دلیل که تلفظ آن برای بازیگران از دیگر مواد شیمیایی ساده تر بود!

هیچ نظری موجود نیست: