رشد ایدز در ایران سیرصعودی دارد / اعتیاد و رابطه جنسی محافظت نشده دو عامل مهم شیوع

رشد ایدز در ایران سیرصعودی دارد / اعتیاد و رابطه جنسی محافظت نشده دو عامل مهم شیوع

خبرگزاری آنا: عفونت اچ آی وی در سراسر دنیا (تقریبا ۷۵ درصد) بر اثر برقراری رابطه جنسی محافظت نشده، بروز پیدا می‌کند بنابراین آگاهی از اصول بهداشت فردی و نحوه استفاده از وسایل محافظت کننده جنسی برای هریک از زوجین بسیار ضروری است.                                             

به گزارش خبرنگار گروه پزشکی خبرگزاری آنا، ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی، نوعی  بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی(HIV) ایجاد می‌شود. برای ایدز سه موج تعریف می‌شود که اخیرا خطر شیوع موج چهارم  یعنی بروز موج دوم و سوم  توام با هم، کشور ما را تهدید می‌کند.
در دوره نهفتگی بیماری، شخص آلوده به ویروس ظاهرا سالم به نظر می‌رسد در 70 درصد موارد بعد از عفونت اولیه با ویروس بیماری خفیفی بروز می‌کند که به صورت تب، سردرد، دردهای عضلانی، گلودرد ،بثورات پوستی بدون خارش و غدد لنفاوی متورم است. بیشتر موارد علایم عفونت اولیه ملایم و مشابه سرماخوردگی یا آنفلوانزا است که تشخیص داده نمی‌شود و فرد معمولا تا مدت های طولانی کاملا سالم به نظر می‌رسد و ممکن است احساس سلامتی کامل کند و از آلودگی خود آگاه نباشد هنگامی که ویروس سیستم ایمنی را تخریب نمود علایم بیماری تظاهر پیدا می‌کند.
موج نخست این بیماری در سال 1365 در کودک مبتلا به بیماری هموفیلی دیده شد که بر اثر خون آلوده وارداتی به این بیماری مبتلا شد.موج دوم این بیماری در کشور ما در دهه 70 رخ داد که به یکباره شیوع اچ آی وی در بین مصرف کنندگان تزریقی و زندانی‌ها رشد فزآینده پیدا کرد و در نهایت افزایش روابط جنسی محافظت نشده موجب بروز موج سوم در کشور شد.
بر اساس این گزارش، دکتر مینو محرز رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران در برخی رسانه‌ها از رشد صعودی ایدز در کشور خبر داد و اعتیاد و برقراری ارتباط جنسی محافظت نشده را دو عامل مهم در شیوع این ویروس اعلام کرد.
بر اساس گزارش مرکز ملی پیشگیری از ایدز ایران، در انتقال «اچ ای وی» از طریق رابطه جنسی سن و جنسیت و نوع رابطه جنسی نقش بسیار مهمی دارد.

انتقال جنسی اچ آی وی عمدتا از طریق آمیزش جنسی محافظت نشده در زمانی که یکی از طرفین حامل این ویروس باشند رخ می‌دهد. 
خطر رابطه جنسی دهانی وقتی بیشتر می‌شود که بریدگی، زخم یا خون ریزی در ناحیه تناسلی وجود داشته باشد. برای کاهش بروز خطر و پیش‌گیری از ابتلا زوجین به ایدز باید مرد و زن نحوه استفاده از تجهیزات محافظت کننده و بهداشت فردی را به خوبی بدانند.
یکی از مهم‌ترین نکاتی که به منظور جلوگیری از ابتلا به اچ‌آی‌وی باید در خصوص رابطه جنسی لحاظ شود این است که رابطه جنسی باید به صورت طبیعی آن صورت بگیرد در غیر این صورت به خاطر نازک و شکننده بودن مخاط روده بزرگ و رگهای خونی‌‌اش، احتمال نفوذ اچ‌آی‌وی بیشتر می‌شود