آنچه بايد درباره اين گياه متفاوت و عوارض خطرناک آن بدانيد/ «گل» همين پنج روز و شش باشد...

آنچه بايد درباره اين گياه متفاوت و عوارض خطرناک آن بدانيد «گل» همين پنج روز و شش باشد...خانه‌تان پر است از گلدان‌هاي زيبايي که هر کدام رنگ و بويي دارند و دل هر بيننده‌اي را مي‌برند. حسابي از آنها مراقبت مي‌کنيد و کلي وقت و انرژي برايشان مي‌گذاريد؛ حتي حاضريد هر چند وقت يکبار منت پسرتان را- که اهل گل و گياه نيست- بکشيد تا کمي خاک يا کود براي گلدان‌هايتان بياورد! اما..
يک روز در کمال تعجب مي‌بينيد پسرتان با يک گلدان گل وارد خانه مي‌شود؛ آن هم گل کاکتوس! با خودتان فکر مي‌کنيد «چه انتخاب مناسبي!» اما از تعجبتان چيزي کم نمي‌شود که چرا پسري که اصلا دل به گياه‌کاري نمي‌داد، حالا ناگهان تغيير کرده... اول پيش خودتان فکر مي‌کنيد شايد عاشق شده! اما آخر چه کسي با کاکتوس عاشق شدنش را بروز مي‌دهد؟! شايد هم فکر کنيد هديه است از طرف يک دوست... شايد هم براي شما خريده تا دلتان را به دست بياورد و چيزي در ازايش بخواهد و... اما خام اين فکرها نشويد؛ خوب به رفتارش دقت کنيد. اگر ديديد پس از ورود کاکتوس به خانه‌تان، رفتار پسرتان عجيب و غريب شده (مثلا يک روز افسرده است و يک روز شاد و شنگول!) حتما به ماهيت آن گياه شک کنيد؛ شايد ماده مخدر باشد!
وقتي صحبت از ماده مخدر مي‌شود، معمولا يک بسته پودر سفيد يا قهوه‌اي يا چيزهايي شبيه اينها جلوي چشم مي‌آيند اما غافل نباشيد که در اين روزگار هر روز يک ماده جديد وارد بازار مي‌شود و بسياري از جوانان و حتي نوجوانان را گرفتار خودش مي‌کند. ماده مخدر «گل» هم يکي از همين مواد تازه‌وارد است که در نهايت به‌صورت سيگار مصرف مي‌شود و ممکن است فکر کنيد فرزندتان سيگاري شده و وقتي بفهميد او يک «معتاد» واقعي است، که خيلي دير شده باشد...لطفا گُل نکشيد!
در 4-3 سال اخير مواد توهم‌زاي جديدي بين برخي مصرف‌کنندگان شايع شده که منبع اين مواد برخي به گل، کاکتوس و... شبيه است. اين مواد خاصيت توهم‌زايي دارند و وقتي فرد از آنها استفاده مي‌کند، مرز بين واقعيت و خيال را از دست مي‌دهد. اين مواد که اغلب به گل معروف است، از چند گياه به دست مي‌آيد که بعضي‌ها اين گياهان را داخل باغچه منزل يا در يک گلدان گوشه آپارتمانشان پرورش مي‌دهند و قسمت‌هاي مختلف خشک‌شده گياه را به صورت تدخيني مصرف و حالت‌هاي نشئگي را تجربه مي‌کنند.
همزاد حشيش!
معمولا کساني که چنين موادي را مصرف مي‌کنند، افراد جواني هستند که سابقه مصرف مواد ديگري مثل حشيش را هم داشته‌اند. مصرف گل، آثاري که ايجاد مي‌کند و همچنين ظاهرش، شبيه حشيش است و فقط رنگش کمي متفاوت است. فرد بعد از مصرف اين ماده دچار حالت‌هاي نشئگي و سرخوشي مي‌شود و چون اين حالت‌ها براي مصرف‌کننده خوشايند است، به اين مواد عادت مي‌کند و خيلي زود به آن معتاد مي‌شود. البته اعتياد به اين مواد، مثل ساير مخدرها خيلي شديد نيست اما کاملا اعتيادآور است و مي‌تواند زمينه را براي اعتياد به مواد ديگر فراهم کند؛ به اين ترتيب فرد معتاد به گل به سادگي سراغ مواد مخدر ديگر خواهد رفت. ماده موثره و مخدر گل در ساقه، برگ و گل اين گياه وجود دارد و وقتي خشک‌شده هر کدام از اين قسمت‌ها مصرف شود، فرد نشئه خواهد شد؛ درست مثل حشيش که همه قسمت‌هاي آن قابل‌استعمال است.تفاوت‌هاي ريز اما مهم...
گل هم دقيقا مثل سيگار مصرف مي‌شود اما آتش و دودي که ايجاد مي‌کند، با سيگار متفاوت است و شعله آتش تقريبا ديده مي‌شود. البته اين شعله هم با توجه به نحوه خشک کردن و پيچيده ‌شدن ممکن است متفاوت باشد اما بوي تند و زننده‌اي ندارد که بتوان با استناد به آن متوجه ماهيتش شد بنابراين اگر جواني گرفتار اين ماده شود، والدينش تنها از روي علائم بعد از مصرف، مانند تغيير رفتار و.... مي‌توانند متوجه اعتياد او به ماده مخدر شوند. همان‌طور که گفته شد علائم نشئگي با گل بسيار شبيه حشيش است.خطرناک‌ترين گلدان عمرتان!
با اينکه بسياري از معتادان به گل، اين ماده را به صورت پودر آماده مصرف خريداري مي‌کنند، اما ممکن است بعضي‌ها آن را به سادگي داخل يک گلدان گوشه اتاقشان کشت دهند و هيچ‌کس هم متوجه ماهيت واقعي اين گياه نشود و فکر کند يک گياه تزئيني است! بنابراين اگر فرزند نوجوان يا جواني در منزل داريد که به تازگي گلداني با خودش به خانه آورده و از آن خيلي خوب مراقبت مي‌کند، لطفا کمي مشکوک شويد و بدون ايجاد دردسر، در مورد گياه کنجکاوي کنيد تا از ماهيتش مطمئن شويد.


منتظر تغيير ظاهري نباشيد
گاهي ظاهر افراد بعد از مصرف گل، تغيير خاصي نمي‌کند؛ يعني ممکن است عوارضي مثل قرمزي چشم و گشاد شدن مردمک و... نداشته باشد و بيشتر حالات رفتاري فرد تغيير ‌کند. البته در طولاني‌مدت، فرد ديگر به بهداشت فردي‌اش اهميتي نمي‌دهد، بنابراين اين ماده مخدر به‌صورت غيرمستقيم در ظاهر فرد تاثير منفي مي‌گذارد. از آنجا که اين ماده تازه به بازار آمده، هنوز علائم رواني مصرفش در طولاني‌مدت چندان مشخص نيست اما ماهيت اين مواد شبيه حشيش و توهم‌زاست، بنابراين مي‌توان در مورد گل هم به‌طور تقريبي به آثار سوءمصرف حشيش و توهم‌زاها استناد کرد که مهم‌ترين اثرش اعتياد فرد به مواد مخدر سنگين‌تر است. درست مثل حشيش که فرد اول با سيگار شروع مي‌کند و بعد سراغ حشيش مي‌رود و بعد از مدتي هم ممکن است سراغ مواد مخدر خطرناک‌تر و نشئه‌آورتر برود، مصرف‌کننده گل هم ممکن است با سيگار شروع کند، با حشيش و گل ادامه دهد و در نهايت گرفتار مواد‌مخدر سنگين‌تر شود. گل و حشيش در گروه Gate Drugs يا مواد مخدر دروازه‌اي قرار دارند؛ يعني افراد بعد از مدتي که اين مواد را مصرف مي‌کنند، ديگر ارضا نمي‌شوند و سراغ ماده‌هايي با تاثيرات قوي‌تر و طولاني‌تر مي‌روند که به مراتب خطرناک‌تر و اعتيادآورتر خواهند بود.
دکتر جمال شمس
دانشيار دانشگاه علوم‌پزشکي شهيدبهشتي، روان‌پزشک و داراي مدرک Ph.D اعتياد
 • طرز ساخت هارمین از هارمالینharmine SYNTHESIS
 • نی بزرگ یا نی عصایی (donax Arundo)
 • دی متیل تریپتامینDMT
 • هارمین چیست .
 • دی متیل تریپتامین Dimethyltryptamine
 • آیاهواسکا
 • مخدر دی متیل تریپتامین در گونه اقاقیا (اکاسیا )
 • آیادر ساخت ریتالین تقلبی از نمک حمام یا مفدرون است...
 • مملکت داریم وقتی مفدرون مفتری شد .
 • متیلن دی اکسی پیرو والرون(نام های ام تی وی –کلک –...
 • اولین کسی که فرمول ساخت کوکائین مصنوعی را کشف کرد ...
 • ارگوتامین تارترات
 • ماده مخدر جدید در امریکا MDPV متیل اندوکسی پیرووال...
 • Tropinoneتروپینون ,کوکائین
 • مخدر جدید به نام های «قارچ مقدس» و «مفتری»
 • مشتقات پروپیونیک اسید
 • Dipropanoylmorphineمخدر دی پروپانوئیل مورفین =کراک...
 • مخدر دی پروپانوئیل مورفین می تواند کراک ایرانی باش...
 • ساخت ماده مخدر و توهم زای ال اس دی از قرص ارگوتام...
 • دولت ایران هیچ برنامه مدون و اساسی برای کنترل اعتی...
 • مسئولین و رسانه ها همیشه عقبتر از معتاد و مواد مخ... • هیچ نظری موجود نیست: