از لذت نشئگی تا زجر خماری در کوچه غربتی ها

خماری


 اذعان به ناتوانی در ترک اعتیاد ، بدترین برزخی است که در آن معتاد  گرفتار شده و فکر به آن چهار ستون بدنشان را می لرزاند، قسم می خورد که در عذابی محض به سر می برد و تمام آرزویش ترک مخدری است که یقه زندگی اش را گرفت و محکم بر زمینش کوبید. 
 " ترس" تنها حس او در اولین تجربه مصرف بوده است، فکر می کرده است یک بار مصرف می کند و دیگر لب نمی زند.
 می گوید اولین نشئگی فکر به مشکلاتش را از سرش درآورده و فکرش را آزاد کرده است. به پیشنهاد دوستش یک یا دو دم می زند و اندکی بعد حالت تهوع و بالا آوردن و علت این ضعف و تهوع پاک بودن بدنش بوده است
 از لذت نشئگی تا زجر خماری در کوچه غربتی ها
افیون نشئگی و افسون فراموشی دردها و تلخی‌ها یک طرف، همه دنیای از دست رفته شان طرفی دیگر. از گرفتن یک دم دود تا دود آلود شدن هر دم از زندگی شان آن‌ها را به زانو درآورده است. مصرف دودی و تزریقی و مشامی دیگر برایشان فرقی نمی‌کند، تنها این بدن درد لعنتی را برای لحظه ای چند می‌خواهند به دست خاک بسپارند.

هرروز آوارگی در کوچه غربتی‌ها و دروازه غار، هرشب بی خانمانی و بی سرپناهی و هر لحظه در جست و جوی ماده‌ای که تمام سهم زندگی کردن را از او گرفت.
اذعان به ناتوانی در ترک، بدترین برزخی است که در آن گرفتار شده و فکر به آن چهار ستون بدنشان را می‌لرزاند، قسم می‌خورد که در عذابی محض به سر می‌برد و تمام آرزویش ترک مخدری است که یقه زندگی اش را گرفت و محکم بر زمینش کوبید.
" ترس" تنها حس او در اولین تجربه مصرف بوده است، فکر می‌کرده است یک بار مصرف می‌کند و دیگر لب نمی‌زند. می‌گوید اولین نشئگی فکر به مشکلاتش را از سرش درآورده و فکرش را آزاد کرده است. به پیشنهاد دوستش یک یا دو دم می‌زند و اندکی بعد حالت تهوع و بالا آوردن و ‌علت این ضعف و تهوع پاک بودن بدنش بوده است.
 از لذت نشئگی تا زجر خماری در کوچه غربتی ها
محمد ۲۹ ساله پس از اولین مصرف، نشئگی بر بدنش می‌نشیند و طعم گس این مصرف به زیر زبانش می‌رود. هرروز با کشیدن تریاک، فکر زن و بچه اش، فکر بی پولی و شغل از دست رفته اش، فکر آینده مبهم و گنگش را به دست فراموشی می‌سپارد و پس از گذشت سه، چهار ماه تنها علت مصرفش به بدن درد تبدیل می‌شود. او به مرحله مصرف "اجباری" راه یافته است.
فاطمه ۱۳ ساله اش را هشت سال است که ندیده، ۱۵ سال پیش ازدواج می‌کند و در هفت سال زندگی مشترکش موادی مصرف نمی‌کرده است. در یک کارگاه کوچک خیاطی کار می‌کرده و کم درآمدی عامل اصلی اختلاف با همسرش می‌شود، محمد با وجود اینکه قصد طلاق همسرش را نداشته و پس از تقاضای طلاق از سوی وی به دادگاه نمی‌رفته، اما در نهایت با طلاق غیابی همسرش از وی جدا می‌شود.
خماری بیش از حد تریاک اذیتش می‌کرده و تصمیم می‌گیرد نشئگی اش را عوض کند، "کراک" را انتخاب می‌کند تا بتواند زمانی که می‌خواهد ترک کند سه روز بیشتر خماری را تحمل نکند. ترک تریاک آزارش می‌ داده و هربار باید یک یا دوماه درد فیزیکی را تحمل می‌کرده است، بنابراین تصمیم به ترک ماده مصرفی خود می‌گیرد.
محمد یکی دیگر از علل روی آوردن به کراک را جا و مکان می‌داند و می‌گوید: تریاک جا و مکان می‌خواست درحالی که من دیگر سرپناهی نداشتم، گاها با چای و آب تریاک را مصرف می‌کردم ولی دیگر نمی‌توانستم اینگونه ادامه دهم، کراک وسیله کمتری می‌خواست و تنها با یک فندک، یک سیخ و یک سنجاق مصرف می‌کردم.
وی ادامه می‌دهد: شنیده بودم کراک به بدن کرم می‌اندازد؛ اما چون خودم ندیده بودم باورم نمی‌شد، سه سال کراک و شیشه مصرف کردم و کم کم کلا شیشه می‌زدم، اما شیشه باعث می‌شد حتی نتوانم آب بخورم، بی خوابی و کم اشتهایی بیش از حد باعث شد بعد از کراک و شیشه، فقط دوا(هروئین) بزنم.
او که هم اکنون شب هایش را به علت نداشتن خانه در سرپناه خیریه شبانه "تولد دوباره" می‌گذراند طول روزش را دستفروشی و دوره گردی می‌کند، از شش صبح به محض بیدار شدن به دروازه غار یا کوچه غربتی ها می‌رود تا مواد خریداری کند، به قول خودش صبح یکبار می‌زند و تا ۱۱ نشئه است، سعی می‌کند هرروز تا ساعت سه بعد از ظهر خودش را نگه دارد. پس از آن نیز همانند صبح یه پنجی( نیم گرم هروئین به مبلغ پنج هزار تومان) می‌خرد و می‌زند.
مصرف کنندگان می‌توانند در حوالی میدان شوش تریاک را مثقالی( ۴ گرم) ۱۲ هزار تومان، شیشه را هر سوت یک پنجی (پنج هزار تومان) و هر گرم هروئین را ۲۰ هزار تومان خریداری کنند. این در حالی است که به گفته مصرف کنندگان، موامخدر جدید دارای ناخالصی بسیار زیادی هستند، به طور مثال در گذشته زمانی که زیر هروئین آتش روشن می‌شد رنگی طلایی شعله ور می‌گشت، اما اکنون رنگی سیاه مشتعل شده و محو می‌شود،سیاهی که بر سرنوشت خود و خانواده اش سیاهی افکنده است.
به گفته مدیر مرکز خیریه گذری و سرپناه شبانه وابسته به مواد "تولد دوباره" واقع در میدان شوش، وجود اینگونه مراکز سبب می‌شود معتادان از داخل پارک‌ها و خیابان‌ها جمع آوری شوند تا این امکان فراهم شود که شب را زیر سقف بخوابند.
اکبر لطفی به خدماتی که در این مراکز به بهبود یافتگان و مصرف کنندگان مواد مخدر ارائه می‌شود، اشاره می‌کند و می‌گوید: این مراکز از ساعت ۹ صبح تا ۱۴ ظهر به عنوان مراکز گذری ترک اعتیاد (DIC) و از ساعت ۱۸ شب تا شش صبح به عنوان سرپناه شبانه (شلتر) به مراجعین خدمت ارائه می‌کنند.
توزیع سرنگ، سر سوزن، پد الکلی، بروشور، پانسمان زخم و جراحات، ارجاع به مراکز درمانی، پذیرایی چای و غذای گرم، استحمام، مشاور در خصوص بیماریهای خاص نظیر HIV/ADIS و هپاتیت، مشاوره اعتیاد و آموزش رفتارهای سالم و ارجاع به مراکز بهداشتی از جمله خدماتی است که در این مراکز ارائه می‌شود و لطفی از آنها نام می‌برد.
آقاحسین نیز از دیگر معتادانی است که شب ها به این مرکز می‌آید تا آواره کوچه و خیابا‌ن‌ها نباشد، متولد آبان ۱۳۳۰ است و از سال ۱۳۴۵ مصرف مواد خود را آغاز کرده. هیچ ماده مخدری وجود ندارد که با آن نشئگی اش را تجربه نکرده باشد، حشیش، تریاک، نگاری (شیره)، دوا (هروئین)، کراک و شیشه را به صورت دودی مصرف کرده است.
 
 از لذت نشئگی تا زجر خماری در کوچه غربتی ها
وی مرکز خیریه شبانه تولد دوباره را برای خود همانند بهشت می‌داند و می‌گوید: ما حتی یک لقمه نان هم برای خوردن گیرمان نمی‌آید، معتادان گرسنه بسیاری وجود دارند که جایی برای خوابیدن ندارند، شب تا صبح در خیابان‌ها، پارک‌ها، زیر پل و معابر خوابند.
آقا حسین وضع مالی اش خیلی خوب بوده است، جوشکاری می‌کرده و اسکلت ساختمان می‌بسته است. جالب اینکه چهار بار ازدواج کرده وعلت تمامی طلاق‌های خود را مصرف مواد مخدر می‌داند. اعتراف می‌کند که هرچند همسرانم اینجا حضور ندارند ولی خدا همیشه حاضر است و من می‌دانم که به آنها بسیار ظلم کرده‌ام، همه همسرانم می‌دانستند من معتادم، ولی چون به آنها قول داده بودم که ترک می‌کنم، با من ازدواج کردند.
دخترش دو ساله بوده که به علت بی احتیاطی از بالکن طبقه دوم پایین می‌افتد و می‌میرد، بعد از فوت فرزندش دزمصرفش را چند برابر می‌کند.
وی علت مصرف خود را لذت پس از استعمال عنوان می‌کند و معتقد است: زمانی که مصرف نمی‌کنم راحت نمی‌خوابم و غصه‌دار هستم. بارها ترک کردم، اما به دلیل نداشتن حامی پس از ترک، مجددا به مواد روی آوردم.
این پیرمرد فرتوت هیچ دردی را بدتر از اعتیاد نمی‌داند چراکه آبرو، حیثیت،خانواده، دین و خدا را از آدم می‌گیرد. به خاطر مواد، دزدی کرده‌، گدایی کرده و دروغ گفته‌ است و خود را بابت آن‌ها نمی‌بخشد. سنش انقدر بالا رفته که دیگر نمی‌تواند ترک کند، حتی با کمک مسوولین به متادون روی آورده، اما بدنش به این مواد سازگار نبوده و مجددا به مواد مخدر روی آورده است.
او اکنون صبح تا شب خود را در جست و جو از این سطل زباله به آن سطل زباله می‌گذراند تا تنها بتواند زنده بماند و مواد مصرفی اش را خریداری کند. مطمئن است که یکی از همین روزها بی آنکه اتفاق خاصی در زندگی اش بیفتد چراغ عمرش در یکی از خرابه های شهر خاموش می‌شود.
مصرف‌کننده بهبود یافته‌ای است که در یک زنگ تفریح مدرسه زمانی که با اصرار دوستانش چند پک به سیگار تعارف شده می‌زند، محمود ۵۰ ساله دیگر فردی است که در مرکز شبانه وابستگان به مواد تولد دوباره با آن به صحبت نشستیم. از خاطره تلخ سیگاری که در ۱۶ سالگی زندگی اش را به هم ریخت و از هم پاشید.
وی ادامه می‌دهد: نمی‌دانستم که در سیگاری که به من تعارف کرده‌اند، حشیش وجود داشت. فردا صبح که از خواب بیدار شدم، متوجه شدم که شب گذشته چه حرکاتی انجام داده‌ام و چه بر من گذشته است.
شغلش سلاخی(گاوکش) بوده، ۲۴ ساله بود که ازدواج کرد و هم‌اکنون دخترش ۲۵ سال سن دارد، از ۲۲ ماه و ۲۶ روز پیش پاک شده و مصرف نمی‌کند. در حال حاضر نیز به علت ناتوانی از نظر مالی امکان حضور در جامعه را ندارد و تمام ۲۴ ساعت شبانه روز را در مرکز خیریه گذری و سرپناه شبانه وابسته به مواد "تولد دوباره" آشپزی می‌کند و با درآمد محدودش تنها می‌تواند مخارج خود را تامین کند، همسر و فرزندش نیز توسط برادر و مادرش از لحاظ مالی حمایت می‌شوند.
وی در مورد علت ترک مصرف موادش اظهار می‌کند: مصرفم بسیار سنگین شده بود، صبح ۴۳ سی سی متادون می‌خوردم و عصر ۳٫۵ گرم کراک می‌کشیدم، شب‌ها هم یک گرم شیشه و کوکائین و هر ماده دیگری که گیرم می‌آمد می‌زدم.
محمود می‌افزاید: آنقدر ضعیف شده بودم که حتی نمی‌توانستم غذا بخورم، به همین دلیل تصمیم گرفتم ترک کنم. صبح‌ها از ساعت ۹ تا ۲ بعد ازظهر در DIC و از ۶ عصر تا ۶ صبح در شلترها می‌ماندم تا بیشترین زمان ممکن را از جامعه دور باشم، حتی از ساعت ۲ بعد ازظهر تا ۶ عصر را در پارکی نزدیک به این مرکز می‌گذراندم تا بتوانم بلافاصله عصر به شلتر بروم.
وی در آرزوی یافتن شغل و حقوقی درست و حسابی است، دوست دارد که در کنار خانواده‌اش باشد. در حال حاضر تنها می‌تواند هر از چندگاهی تلفنی یا با گرفتن مرخصی خانواده اش را ببیند یا صدایشان را بشنود.
لطفی مدیر مرکز خیریه گذری و سرپناه شبانه وابسته به مواد "تولد دوباره" شهر تهران می‌گوید: چهار مرکز گذری DIC و سه سرپناه شبانه (شلتر) دارد که به ترتیب هر کدام از ساعت ۹ صبح تا ۲ بعد از ظهر و ۶ عصر تا ۶ صبح فعالیت می‌کنند.
وی عنوان می‌کند: گاها معتادان با اوضاع بسیار وخیم به این مراکز می‌آیند که داشتن HIV / ایدز و هپاتیت آنها مسلم است و ما با ارجاع آنها به کلینیک‌هایی که از بیماران به صورت رایگان آزمایش‌های HIV و هپاتیت می‌گیرند، به مشکلاتشان رسیدگی می‌کنیم.
لطفی می‌افزاید: قرارداد این مرکز با سازمان بهزیستی یک ساله است، صبح ها‌ به ۷۵ و شب‌ها نیز به ۳۰ مراجعه کننده خدمت ارائه می‌کند. مصرف‌کنندگان و یا بهبودیافتگان در این مراکز دوش می‌گیرند، پذیرش می‌شوند، گاها لباس‌های بهبودیافتگان را به تن می‌کنند و اوضاع وخیم آنها تحت درمان قرار می‌گیرد.
 از لذت نشئگی تا زجر خماری در کوچه غربتی ها
به گفته وی، در زمستان به حدی ازدحام جمعیت معتادان در این مرکز زیاد است که تمامی سطح زمین برای خواب از معتادان پر می‌شود، اما در تابستان به این علت که می‌توانند در پارک‌ها بخوابند، از ازدحام آنان کاسته می‌شود.
مدیر مرکز خیریه گذری و سرپناه شبانه وابسته به مواد "تولد دوباره" معتقد است: تعداد این مراکز در شهر تهران بسیار کم است و حتی منطقه شوش علاوه بر این یک مرکز، حداقل به دو مرکز دیگر نیاز دارد، چرا که در این محدوده خرید و فروش مواد بسیار راحت‌ است و سیاست کلان بر این است که این مراکز در مکان هایی تاسیس شود که معتادان زیادی در آن محدوده وجود دارد.
اما محمد در آستانه دهه سوم زندگی خودعزمش را جزم کرده هروئین را ترک کند.می‌گوید شناسنامه و پول ندارد اما می‌خواهد ترک کند. او گمان می‌کرد که هیچ مرکز ترک اعتیادی نیست تا او برای ترک به آنجا برود تا برای ترک در آنجا بستری شود. پس از اطلاع مدیرو یکی دیگر از مسئولان مرکز از جدی بودن هدف محمد، شرایط را برای او فرآهم کردند تا روز بعد به شورایاری محله برود و با گرفتن "یاری برگ"به یکی از کمپ های ترک اعتیاد رفته و بصورت رایگان در آنجا بستری شود.
گزارش از خبرنگار ایسنا: نیما علیپور
 • صحبت کردن درباره خودتان باعث افزایش دوپامین در مغز...
 • اعتیاد و الکلیسم، بلای جان آمریکا
 • ۱۲۵ ميليون کودک دختر و زن در دنيا ختنه شده اند Fem...
 • شیشه ای ها هروئینی نمی شوند
 • دوز کشنده و مرگ آور متادون چقدر است LD50 for Metha...
 • فرمول و طریقه ساخت ماده مخدر متادون Synthesis of M...
 • گربه ای به نام متادون و موشی به نام تریاک
 • داستان طنز مواد مخدر
 • دوز کشنده LD50
 • خدای دنیای توهم (Illusion World)
 • مخدر کاکتوس Cactus drug
 • ماری جوانا (کانابیس ) یک میکروب کش وآنتی بیوتیک عا...
 • دولت با جلوگیری ازنشان دادن جذابیت های مواد مخدر...
 • چطور سرعت CPU پردازش مغز معتادان به متامفتامین (شی...
 • راز جاذبه جنسی دم طاووس نر کشف شد Do you think I...
 • خطرات مصرف ماده مخدر شیشه (متامفتامین ) در رانندگ...
 • ساخت مخدر شیشه (مت کاتینون ) برای شیشه سازان آمات...
 • چهار متیل تیو آمفتامین Methylthioamphetamine 4
 • مکانیسم اثر ماده مخدر آمفتامین بر روی مغز انسان چ...
 • دوز کراتوم برای ترک اعتیاد تریاک هروئین و متادون(ت...
 • ورود مواد مخدر مصنوعی به ایران خطرناکتر از ان چیزی...
 • دزدیدن و تجاوز گروهی به بازیگر زن سرشناس بخاطر موا...
 • اداره امنیت فدرالی روسیه کانال انتقال مواد مخدر مص...
 • اثرات کافئین در نوشابه های انرژی زا و روی مغز معتا...
 • نفش اسید امینه تورین در نوشابه های انرژی زا و بر ر...
 • افراد خوشبین حتی در مواجهه با ناملایمات دیدگاه مثب...
 • افراد غمگین حافظه بصری و شنوایی بهتری دارند
 • زنان مشتریان دائمی خط ملی مشاوره اعتیاد
 • ابوالفضل پورعرب :آخرين عمل خود را با موفقيت انجام ...


 • دهها عضو «باند همجنس‌بازی و شيطان پرستی» در کرمانش...
 • تبخیر کننده های پرتابل ماری جوانا و حشیش +عکس Aliv...
 • اثرات معجون فریب (کلوچه بیرجندی ) چیست OBE
 • خبر توزیع معجون های حاوی حشیش در سوپر مارکت ها تکذ...
 • موثرترین دارو برای ترک اعتیاد به مخدر شیشه ایجاد ...
 • گامی بزرگ در کشف داروی آلزایمر
 • سنگ درمانی در ترک اعتیاد به مخدر متامفتامین (شیشه)...
 • خواص درمانی سنگ‌ها

 • opium.site: سایکدلیک راک یا راک روان‌گَردان
  سایکدلیک Psychedelics, dissociatives and deliriants - ...
  opium.site: الکساندر شولگن پدرخوانده مخدر های سایکدلیک...
  opium.site: افتتاح فروم پرشین سایکدلیک امیدی جدید برای ...
  opium.site: نقش روانگردان ها درالهام واثرات ذرات بنیادی و ...
  opium.site: هر کار خوب دستمزد بالایی دارد ما گرانترین ...
  opium.site: جنگ با مواد مخدر به شکست انجامیده است حالا زمان ...
  opium.site: عکس های زیبایی از متامفتامین در سایت نشنال ...
  opium.site: ترمیم پرده بکارت و مواد مخدر جدید صنعتی ...
  opium.site: داروهای سایکودلیک و هنر سایکودلیک چیست ...
  opium.site: بازی خفگی و تحریک جنسی و بلند شدن آلت ...
  opium.site: سرم را بشکن نرخم را نشکن؟ چرا کوکائین ارزان ...
  opium.site: آیا تنها ترین سردار مبارز با مواد مخدر روانگردان در ...
  opium.site: رئیس قبلی ستاد مبارزه با مواد مخدر با عدم اعلام ...
  opium.site: شمار معتادان ایران از پاکستان نیز بیشتر است
  opium.site: ترک و درمان اعتیاد به ماده مخدر شیشه به چه عواملی ...
  opium.site: در جستجوی حقیقت گمشده عشق
  opium.site: ماده مخدر گل کش افغان ریسک Aboulia ابولیا و ...
  opium.site: مواد مخدر جدید روانگردان صنعتی و گیاهی ناشناخته ...
  opium.site: تصاویر برای مخدر گل تکذیب می شود (منبع گوگل )
  opium.site: دروغگویی و تکذیب حقیقت عاملی برای بروز ...
  رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر - opium.site - Blogger
  opium.site: پلیس کشت ماریجوانا در تهران ومصرف مخدر ...
  opium.site: مسئولین ورود 20 نوع ماده مخدر جدید را تکذیب کردند
  opium.site: وجود ماده مخدر گل و کشت ماری جوانا و ساخت شیشه در ...
  opium.site: لایحه مجازات کاشت و قاچاق وخرید فروش شاهدانه ...
  opium.site: دهات قلات در شیراز مرکز کشت و فروش انواع ماری ...
  opium.site: پارلمان مراکش طرح کشت و صادرات ماری جوانا را ...
  opium.site: دزدی چراغ زنون پورشه برای کشت ماری جوانا در هلند
  opium.site: پلیس کشت ماریجوانا در تهران ومصرف مخدر ...
  opium.site: ریتالین استفانی را کشت ..
  opium.site: شاهدانه مصنوعی مردی را در استرالیا کشت Fake ...
  بازی خفگی (بازی غش ) نوجوانی را کشت .Isaiah Shell death - ...
  opium.site: کشت و فروش ماری جوانا در اروگوئه آزاد شد
  opium.site: پرورش غیرقانونی "ماری جوانا" در آپارتمان های شمال ...
  opium.site: salvia divinorum سال ویا دیوانوریوم -کاشت، داشت ...
  opium.site: مردی با دادن دود متامفتامین به همسرش او را کشت ؟
  opium.site: کشت وپرورش کاکتوس روانگردان اچینوپسیس ...
  opium.site: مزرعه کشت ماری جوانا در کازرون کشف شد


  پیوند سرکوب نیازهای جنسی با استبداد - opium.site - Blogger


 • سریال Breaking Bad و والتر وایت در ساخت مخدر متامفتامین (شیشه) تمام شد
   opium.site: ساخت روانگردان گیاهی اسید لیزرجیک هیدروکسی اتیل امید ... 
  opium.site: گیاهان و قارچ ها ی روانگردان Psychoactive Plant & Fungi ... 
  opium.site: مخدر روانگردان جدید گیاهی ارکیده دندروبیوم (dendrobium ... 
  opium.site: تقسیم بندی قارچ های روانگردان Classification of ... 
  opium.site: ادرار درمانی با خوردن قارچ روانگردان آمانیتا موسکاریا Urine ... 
  opium.site: گیاهان و قارچ ها ی روانگردان Psychoactive Plant & Fungi ... 
  opium.site: مخدر روانگردان صنعتی میتوسین metocin به جای قارچ ... 
  opium.site: گل گهاف Gaëlle Caroff دختری که باعث ممنوع شدن قارچ ... 
  opium.site: دوز مصرف دود کردنی دی متیل تریپتامین  
  opium.site: درخت اقاقیای نوع berlandieri حاوی امفتامین .دی متیل ... 
  opium.site: تنباک (تمباک ) مخدر محلی بندرعباس توهم زا ترین ماده ... • متامفتامین با دیفن هیدرامین می تواند قدرت شناخت م...
 • ریتالین هوش یا حافظه کدام را افزایش می دهد
 • متامفتامین (پلنگ صورتی )قرار بود ۳۹ سال قبل به ایر...
 • کم خوردن آب می تواند موجب سر درد شود
 • نتایج اولیه واکسن سرطان ریه نوید بخش است
 • موز باعث کاهش فشار خون و سکته قلبی و درمان زخم می ...
 • آب قورباغه محبوب ترین نوشیدنی در پرو
 • اثرات متامفتامین بر روی مرحله رم REM خواب(اختلال خ...
 • معتادان به کراک و شیشه به رسانه ها می خندند
 • سندرم استيون جانسون Stevens Johnson
 • اعتیاد به روایت تصویر
 • اختلالات رفتار جنسی در معتادان به ماده مخدر متام...

 • opium.site: چه کسی متامفتامین (شیشه)مرا جا بجا کرد

  هیچ نظری موجود نیست: