ترک اعتیاد، پروسه ای پیچیده و هزینه بر

از مراکز ترک اعتیاد تا کمک های دولتی

ترک اعتیاد، پروسه ای پیچیده و هزینه بر

اعتیاد در کشور در حال افزایش است. این را می توان از روی آوردن نسل جوان به مخدرهای صنعتی به خوبی فهمید.بر اساس آخرین آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) روند مصرف مواد مخدر با شیب ملایم در حال افزایش است به طوری که در سال 2010-2011 به طور میانگین 226 میلیون نفر برابر با 5 درصد از جمعیت 15 تا 64 سال در جهان حداقل یکبار در سال مواد مخدر را مصرف کرده‌اند.
به گزارش شهرخبر، اعتیاد در کشور در حال افزایش است. این را می توان از روی آوردن نسل جوان به مخدرهای صنعتی به خوبی فهمید.بر اساس آخرین آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) روند مصرف مواد مخدر با شیب ملایم در حال افزایش است به طوری که در سال 2010-2011 به طور میانگین 226 میلیون نفر برابر با 5 درصد از جمعیت 15 تا 64 سال در جهان حداقل یکبار در سال مواد مخدر را مصرف کرده‌اند.

این میزان در مقایسه با سال 2009 به میزان 18 درصد و نسبت به سال 2008، 12 درصد افزایش داشته است اما در مورد وضعیت مصرف مواد مخدر در ایران طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته تعداد مصرف کنندگان یک میلیون و 325 هزار نفر اعلام شده است و بر اساس نتایج این پژوهش نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در جمعیت 15 تا 64 سال 2.65 درصد است.

نتایج طرح ملی شیوع‌شناسی مصرف مواد نشان می‌دهد که تریاک، شیشه، کراک و هروئین به ترتیب بیشترین مواد مخدر مصرفی در کشور هستند همچنین شیوع مصرف مواد روانگردان و محرک‌های از نوع آمفتامین ها و متاآمفتامین‌ها (شیشه) در کشور به شدت افزایش داشته است.
شاید به همین علت است که این روزها در اغلب خیابان های شهر می توان اثری از تبلیغ یا آدرس مراکز ترک اعتیاد، متادون درمانی و درمان اثرات سوء مصرف مواد مخدر دید.

سوالی که برای هر بیننده در وهله نخست ایجاد می شود، چرایی افزایش تعداد این مراکز است، چرا که اغلب مردم می پندارند که مراکز ترک اعتیاد برای حضور معتادان بوده و رشد تعداد آنها نشان دهنده افزایش افراد معتاد است!

برخی افراد که اطلاع اندکی در مورد مراکز ترک اعتیاد دارند می پندارند که انقلابی در معتادان به مصرف مواد مخدر ایجاد شده و آنان برای دست کشیدن از این حرکت ناهنجار اجتماعی، به سوی مراکز ترک اعتیاد گرایش پیدا کرده اند.

اما مسوولان و متولیان حوزه مصرف مواد مخدر و پزشکان فعال در این بخش، بهتر از دیگر افراد می دانند که راه اندازی مراکز ترک اعتیاد با تمام پیچ و خم های اداری که دارد، برای شخصی که مجوز آن را دریافت و مرکز را راه اندازی می کند، سود قابل توجهی نیز به همراه دارد.

با وضعیت کنونی می توان به آسانی ارزیابی کرد که راه اندازی مرکز ترک اعتیاد برای شخصی که مجوز آن را دریافت می کند سود آور است و همین موضوع رغبت پزشکان برای فعالیت در این بخش را افزایش می دهد اما برای معتادان بی صرفه، دارای هزینه های گزاف و سنگین و گاه حتی اقدامات انجام شده برای آنان غیر عملی و بی نتیجه است.

بارها مشاهده شده است که فرد از مصرف مواد مخدری همچون تریاک با مصرف متادون دست کشیده اما وسوسه مصرف متادون که خود ماده ای اعتیاد آور است، به جان وی افتاده و فرد از چاهی درآمده و به چاهی دیگر سقوط کرده است.

تعرفه درمان میان مدت اعلام شده از سوی سازمان بهزیستی کشور برای مراکز ترک اعتیاد 500 هزار تومان اعلام شده و تعرفه ای که استان زنجان برای این مراکز تعریف کرده 200 هزار تومان است.

دوره های درمانی میان مدت نیز شامل 12 جلسه مشاوره روانشناسی است و از هیچ دارویی در این مدت استفاده نمی شود.

برای دوره های درمانی کوتاه مدت که تعرفه های آن از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شده است، به ازای هر ماه درمان نگهدارنده با متادون با احتساب هزینه دارو، یک میلیون و 164 هزار ریال، درمان با تنتوراوپیوم بدون احتساب هزینه دارو یک میلیون و 318 هزار ریال و درمان نگهدارنده با بوپرونورفین بدون احتساب هزینه دارو 621 هزار ریال است .

با این حال اما با وجود همه این هزینه ها امار اعتیاد با لا می رود و بر اساس برخی پژوهشها،6/9 درصد از معتادان کشور را زن ها تشکیل می دهند. از سوی دیگر به گفته مسئولان زندان های کشور،در حال حاضر 50 درصد زندانیان زن در رابطه با مواد مخدر در زندان هستند که البته در سالهای اخیر روبه افزایش هم بوده است.

بر اساس اعلام سازمان ملی جوانان،30درصد جوانان کشور در سنین 10 تا 19 سالگی استعمال دخانیات را تجربه می کنند.طبق همین آمار،3/4 درصد زنان ایرانی هم سیگار می کشندکه بیشتر آنها تحصیلکرده هستند.طبق آمار کلینیک ترک دخانیات تهران،مصرف سیگار در میان دختران دانشجوی سال اول7/2 درصد است که تا سال آخر به 8/7 درصد افزایش پیدا می کنند،یعنی 3 برابر! و باید برای آن چاره اندیشی کرد.

دولت برای معتادین چه کرده است؟

اما درحالی که 14 بهمن امسال رئیس کارگروه کاهش تقاضا در کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته بود : «فهرست داروهای حاوی مخدر به تصویب مجمع رسیده و از این پس مطابق آن مجازات حاملان موادمخدر تعیین می‌شود» به تازگی نیز قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر تاکید کرده: یکی از موضوعات مهم ستاد مبارزه با موادمخدر فهرست داروهای اعتیادآور است که اخیرا بعد از سه سال در کمیته قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام، سه فهرست آن تصویب و مجازات آنها نیز مشخص شده است.

علیرضا جزینی ادامه داده: بر این اساس فهرست اول این مواد مشمول بند 8 و فهرست دوم و سوم آن مشمول بند 4 و 5 قانون مبارزه با مواد مخدر می‌شوند.

او همچنین گفته: از یک میلیون و 325 هزار معتاد شناسایی شده در کشور 26 درصد آنها روانگردان مصرف می‌کنند. جزینی افزوده: موضوع مشارکت اجتماعی در حوزه مبارزه با موادمخدر بسیار مهم بوده و در ایران نیز باید از مردم کمک بگیریم که مهم‌ترین آنها سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) هستند.او ادامه داد: اکنون 2100 سازمان مردم‌نهاد درحال فعالیت در زمینه کاهش آسیب و پیشگیری و درمان اعتیاد هستند.

جزینی در این‌باره تصریح کرده: میزان فعالیت سمن‌ها نسبت به سال قبل 72 درصد افزایش یافته و تعدادی از آنها نیز بدون مجوز فعالیت می‌کردند که با 89 درصد آنها برخورد شده و در مسیر قانونی شدن قرار گرفته‌اند.

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ارتباط با همایش کاهش آسیب‌های ناشی از مصرف مواد متامفتامین عنوان کرده: همکاری سازمان‌های مردم نهاد به صورت منطقه‌ای و جهانی از ضروریات است که درحال حاضر دفتر آن در تهران مستقر شده است.

او ادامه داده: یکی از نگرانی‌های جهانی در حوزه موادمخدر مصرف مواد روانگردان است که این موضوع در اولویت برنامه‌های ستاد مبارزه با موادمخدر است.

همزمان رئیس سازمان بهزیستی از فعالیت سه هزار و ۵۰۰ ثمن و تشکل مردم‌نهاد خبر داده و گفته: از این تعداد یکهزار و ۳۶۰ تشکل مردم‌نهاد در امر کاهش آسیب‌های اعتیاد فعالیت می‌کنند.
همایون‌هاشمی اظهار کرده: سازمان بهزیستی به‌عنوان تخصصی‌ترین سازمان در حوزه پیشگیری و اعتیاد خدمات قابل‌توجهی را در طول سه دهه گذشته ارائه داده است.

او افزوده: ۹۰ درصد خدمات در حوزه پیشگیری، درمان و توانمندسازی با کمک مددکاران سازمان بهزیستی انجام می‌شود.‌هاشمی با اشاره به اینکه در سازمان بهزیستی ۱۵۹ عنوان خدمات مبتنی بر نیازهای جامعه حضور دارد، ادامه داد: در حوزه‌های اجتماعی به‌ویژه بحث مبارزه با موادمخدر اعتقاد داریم که مردم باید دخالت مستقیم و مستمر در امر مبارزه با کاهش تقاضا و مبارزه اثرات سوءمصرف مواد داشته باشند.

او با اشاره به اینکه درحال حاضر در ۸ استان حادثه‌خیز کشور کمپین مبارزه با موادمخدر فعالیت دارند، افزوده: درحال حاضر عمده فعالیت‌های سازمان در حوزه درمان انجام می‌گیرد و قصد مددکاران ما آگاهی هرچه بیشتر خانواده‌ها درباره سوءمصرف مواد و گرایش جوانان به مصرف موادمخدر صنعتی است.‌

هاشمی گفته: مددکاران افتخاری سازمان بهزیستی به عنوان یاوران محله از ابتدای سال ۹۴ به سراغ خانواده‌ها می‌روند تا با آگاهی والدین درباره مصرف و اثرات توهم آمیز مواد مخدر صنعتی نسبت به آگاهی خانواده‌ها اقدام کند.او با اشاره به اینکه در دنیای توسعه یافته امروز مصرف موادمخدر هم توسعه یافته است، افزود:ه متاسفانه با توجه به مواد روانگردان و افزایش گرایش جوانان به سمت سوءمصرف این مواد همچنان خانواده‌ها آگاهی لازم را ندارند. رئیس سازمان بهزیستی گفت: در امر مبارزه با موادمخدر باید از توان توده مردم استفاده کرد.

در هر حال آنچه مسلم است، اعتیاد یک ناهنجاری اجتماعی است که برای کنترل و از بین بردن آن نیاز به برنامه ریزیهای بلند مدت و کوتاه مدت فرهنگی-اجتماعی-آموزشی است و پدیده‌ای نیست که به این آسانی قابل حل باشد.

هیچ نظری موجود نیست: