افزایش خرده بزهکاری در پی بالا رفتن قیمت داروهای ترک اعتیاد

رئیس هیات مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی درمانگران اعتیاد انتقاد کرد
افزایش خرده بزهکاری در پی بالا رفتن قیمت داروهای ترک اعتیاد93/11/25
رئیس هیات مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی درمانگران اعتیاد نسبت به افزایش قیمت داروهای ترک اعتیاد انتقاد کرد و گفت: این افزایش قیمت موجب بالا رفتن خرده بزهکاری‌ها می‌شود.
خبرگزاری فارس: افزایش خرده بزهکاری در پی بالا رفتن قیمت داروهای ترک اعتیاد
هادی محمد پناهی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، در مورد افزایش قیمت داروهای ترک اعتیاد انتقادهایی کرد.
وی گفت: یکی از ابزارهای کاهش تقاضا در حوزه مواد مخدر، ارائه داروهای مخدر با قیمت مناسب است به گونه‌ای که بیمار قادر به پرداخت هزینه آن باشد و ناچار به خرده بزهکاری برای کسب درآمد درمانی نشود.
رئیس هیات مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی درمانگران اعتیاد ضمن بیان اینکه افزایش قیمت داروهای مخدر نباید به گونه‌ای باشد که بُعد استطاعت مالی درمان اعتیاد برای بیمار را مختل کند افزود:  طی ماه‌های اخیر افزایش قیمت «تنتور اپیوم» موسوم به شربت تریاک بیش از 47 درصد یعنی 8 هزار تومان در هر بطری بوده است.
وی همچنین به افزایش قیمت شربت متادون نیز اشاره کرد و یادآور شد: شربت متادون 12.5 درصد افزایش قیمت و همچنین داروی درمان اعتیاد «بوپره نورفین» نیز 27.5 درصد افزایش قیمت داشته است.
پناهی ادامه داد: این روند افزایش قیمت‌ها می‌تواند بر دسترسی بیماران به دارو و همچنین کیفیت خدمات مراکز درمان اعتیاد اثر منفی بگذارد؛ این در حالی است که تعرفه درمان اعتیاد برای بخش غیر دولتی هنوز ابلاغ نشده که خود می‌تواند به درمان اعتیاد کشور آسیب بزند.
وی تاکید کرد: در واقع در حالی که افزایش دستمزد، بیمه. مالیات، هزینه تامین مکان مراکز و تورم جاری اقلام مصرفی حوزه درمان اعتیاد طی سال گذشته، 25 تا 50 درصد و گاه بیشتر افزایش داشته و با توجه به افزایش زیاد قیمت داروهای مخدر عملاً با عدم ابلاغ تعرفه درمان اعتیاد بخش غیر دولتی، کیفیت خدمات درمانی در معرض آسیب قرار گرفته است، این عملکرد در نهایت باعث می‌شود ضرر عمده افزایش قیمت دارو و عدم ابلاغ تعرفه‌ها متوجه بیماران شود.
رئیس هیات مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی درمانگران اعتیاد افزود: با این حال ظاهراً ارزش خدمات در حوزه درمان اعتیاد، چندان مورد توجه بخش‌هایی از وزارت بهداشت نبوده و عملاً منافع اقتصادی داروهای مخدر و شرکت‌ها در اولویت قرار گرفته است.

-

هیچ نظری موجود نیست: