نیروهای برانگیزنده به اعتیاد در بین جوانان بیشتر از بازدارنده‌هاست

نیروهای برانگیزنده به اعتیاد در بین جوانان بیشتر از بازدارنده‌هاست
قرائی مقدم،جامعه شناس و استاد دانشگاه می گوید:« نیروهای برانگیزنده به اعتیاد و مواد مخدر در بین جوانان بیشتر از نیروهای بازدارنده است.»۱۳۹۳ شنبه ۲۵ بهمن
قرائی مقدم،جامعه شناس و استاد دانشگاه می گوید:« نیروهای برانگیزنده به اعتیاد و مواد مخدر در بین جوانان بیشتر از نیروهای بازدارنده است.»

امان الله قرایی مقدم،جامعه شناس درباره اعتیاد کودکان و نوجوانان در جامعه گفت:«تعادل میدان نیرو در جامعه به هم خورده است. یعنی نیروهای برانگیزنده به اعتیاد و مواد مخدر در بین جوانان بیشتر از نیروهای بازدارنده است. اگر ما انسان را به یک خط افقی تشبیه کنیم، نیروهایی که از اطراف بر او وارد می شود، تعادلش را بر هم می زند.
 خانواده فاسد، طلاق، فقر، دوستان ناباب، پول زیاد، برنامه های ماهواره‌ای و چت کردن نیروهای برانگیزنده هستند و در مقابل پلیس، زندان واعدام به عنوان نیروهای بازدارنده در جامعه شناخته می‌شوند.در حال حاضر چون نیروهای بازدارنده ضعیف تر از نیروهای برانگیزنده هستند، مسئله اعتیاد درمیان نوجوانان زیاد شده است.در واقع در جامعه ما تعادل میدان نیرو به هم خورده است. »
ترک اعتیاد به مواد مخدر و سیگار وابسته به قانون نیوتن و ...
این آسیب شناس اجتماعی، شادی وامید را از عوامل کاهش اعتیاد در جامعه دانست و افزود:«نداشتن اوقات فراغت، موسیقی خوب و امید به آینده و نداشتن برنامه های تلویزیونی خوب و آموزنده تاثیر زیادی بر افزایش آماراعتیاد در ایران دارد.ما برای کاهش آمار اعتیاد در جامعه باید شادی و امید به آینده را گسترش دهیم. نقش خانواده در این مسئله بسیار زیاد است.»

قرائی مقدم درباره نقش آموزش و پرورش در کاهش اعتیاد نوجوانان گفت:«متاسفانه آموزش و پرورش بیماراست، چون قدرت مدیر و ناظم از بین رفته است و بی اعتبار شده اند. در گذشته به خاطر فساد اخلاقی دانش آموز اخراج می شد ولی در حال حاضر این اختیار از مدیر سلب شده است.»

وی با اشاره به نشست‌های متعددی که درباره اعتیاد نوجوانان و جوانان برگزار می‌شود گفت:« این نشست‌ها نتیجه‌ای ندارد. مسئولان باید راه حلی برای اوقات فراغت و شاد کردن زندگی کودکان پیدا کنند.»

هیچ نظری موجود نیست: