مراحل و اثرات مصرف و سرخوشی ماده مخدر متامفتامین (شیشه )

مراحل و اثرات مصرف و سرخوشی  ماده  مخدر متامفتامین (شیشه )
این مطلب بر اساس تجربه شخصی مصرف کننده های مت آمفتامین (شیشه) نوشته و توسط اینجانب ترجمه شده است و ذکر دو نکته زیر را صروری میدانم :

1- تجارب افراد متفاوت است و شاید نحوه تأثیر مت آمفتامین و یا زمان های عنوان شده برای مراحل ، متفاوت باشد ولی در کل این مراحل را تمامی مصرف کنندگان شیشه کم و بیش طی می کنند .
2- نامگذاری مراحل توسط اینجانب با توجه به معنی کلمات انگلیسی انجام گرفته و احتمال دارد که در بین مصرف کنندگان ایرانی مصطلح نباشد ولی مفهوم واژه ها را می رساند .

مراحل مصرف شیشه (بصورت تجربی)

هجوم (the rush) : هجوم نخستین پاسخ ماده مخدر به مصرف کننده است هنگامیکه شیشه (مت آمفتامین) می کشد یا تزریق می کند . در طی هجوم ، ضربان قلب مصرف کننده افزایش یافته و متابولیسم ، فشار خون و نبض بالا می رود . بر خلاف هجوم حاصل از کراک کوکائین که تقریباً 2 تا 5 دقیقه طول می کشد ، هجوم مت آمفتامین می تواند بیشتر از 30 دقیقه هم ادامه یابد .

نشئگی (the high) : نشئگی به دنبال هجوم پدید می آید که گاهی اوقات " کتف shoulder " هم نامیده می شود . مصرف کننده اغلب در طی نشئگی احساس می کند که به طور سلطه گرانه ای زرنگ تر شده و منطقی و جدل پذیر می شود . اغلب برای تمام کردن جملات خود حرف دیگران را قطع می کند . اثرات توهمی در یک مصرف کننده می تواند تمرکز زیاد بر روی یک موضوع بی اهمیت و ناچیز ، مانند تمیز کردن مکرر یک پنجره برای چندین ساعت را سبب شود . مرحله نشئگی می تواند به مدت چهار تا 16 ساعت ادامه یابد .

خرنشئگی (the binge) : خرنشئگی مصرف بی رویه ماده مخدر یا الکل است . خرنشئگی بر اثر میل شدید مصرف کننده برای ماندن در نشئگی و استمرار در کشیدن و یا تزریق شیشه (مت آمفتامین) پدید می آید . خرنشئگی می تواند از 3 تا 15 روز طول بکشد و در طی آن مصرف کننده هم بصورت مغزی و هم جسمی بیش از حد فعال (hyperactive) می شود . هر دفعه که بیشتر شیشه می کشد یا تزریق می کند مرحله هجوم دیگری اما کوتاه تر را تجربه می نماید تا سرانجام دیگر مراحل هجوم و نشئگی نخواهد داشت .

پیچیدن (tweaking) : یک مصرف کننده مت آمفتامین هنگامیکه مرحله ای از اعتیاد به نام پیچیدن را تجربه می کند بسیار خطرناک است . وقتی که مت آمفتامین (شیشه) مراحل هجوم و نشئگی طولانی مدتی را فراهم نمی کند به شرایطی در انتهای مرحله خرنشئگی می رسد که به آن پیچیدن می گویند . در این مرحله از آنجاییکه مصرف کننده قادر نیست احساسات آزار دهنده و سهمگین ولع مصرف و بیهودگی را از بین ببرد ، احساس شخصیت و هویت خود را گم می کند . خارش شدید شایع است و مصرف کننده می پندارد که زیر پوست او حشرات در حال خزیدن هستند . از آنجاییکه برای روزهای متوالی حتی یک لحظه هم نمی تواند بخوابد ، اغلب در حالت کاملی از جنون (psychosis) بسر برده و در دنیای خود غوطه ور است ; آواز می خواند و به چیزهایی که هیچکس نمی تواند درک کند گوش می دهد ، توهمات او همچنین زنده است به طوریکه به نظر می رسد واقعی اند ، از دنیای واقعی منفصل است ، او می تواند متخاصم و خطرناک برای خود و دیگران باشد . پتانسیل او برای معیوب کردن خود بسیار بالا است .

سقوط (the crash) : سقوط موقعی اتفاق می افتد که بدن تعطیل می کند و قادر نیست که از عهده اثرات ماده مخدر (شیشه) برای درهم شکستن آن برآید . این مسئله یک دوره طولانی خواب را برای شخص مصرف کننده به ارمغان می آورد . حتی بطور معمول ، شدیدترین مصرف کننده ها نیز در طی سقوط تبدیل به یک مرده می شوند . سقوط می تواند یک تا سه روز به درازا بکشد .

خماری شیشه (meth hangover) : بعد از سقوط ، مصرف کننده به یک مرحله رو به افول ، قحطی ، از دست دادن آب بدن و کاملاً خسته از لحاظ جسمی ، ذهنی و عاطفی می رسد . این مرحله که خماری نامیده می شود معمولاً 2 تا 14 روز طول می کشد . بعنوان یک " راه حل " برای این احساسات این است که که دوباره بیشتر از قبل شیشه مصرف کند و این همان چیزی است که شخص را به اعتیاد می کشاند .

محرومیت (withdrawal) : اغلب می تواند 30 تا 90 روز پس از آخرین مصرف طول بکشد بدون آنکه مصرف کننده متوجه باشد که در حالت محرومیت بسر می برد . در ابتدا او افسرده می شود ، انرژی خود و قابلیت تجربه لذت را از دست می دهد و سپس ولع مصرف مجدد و بیشتر مت آمفتامین (شیشه) ، ضربه خود را وارد می کند . اغلب مصرف کننده ها در این حالت میل به خودکشی پیدا می کنند و زمانیکه محرومیت شدیداً دردناک و مشکل می شود بازگشت می کنند . بنابراین 93 درصد از آنها در درمان های سنتی ناموفق بوده و به مصرف مجدد مت آمفتامین (شیشه) روی می آورند .
منبع سایت بازگشت قسمت اعتیاد و انواع مواد مخدر

هیچ نظری موجود نیست: