اجبار مراکز ترک اعتیاد به استفاده از داروی شرکتهای‌های خاص/ داروهای با کیفیت روانه بازار سیاه می‌شوند

اجبار مراکز ترک اعتیاد به استفاده از داروی شرکتهای‌های خاص/ داروهای با کیفیت روانه بازار سیاه می‌شوند
محمد هادی پناهی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس از فشار برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی به مراکز درمان اعتیاد برای استفاده از برند داروی شرکت‌های خاص خبر داد
محمد هادی پناهی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس از فشار برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی به مراکز درمان اعتیاد برای استفاده از برند داروی شرکت‌های خاص خبر داد.
وی با بیان اینکه این داروها از نظر بیماران کیفیت لازم را ندارد، گفت: انتخاب برند دارویی در دنیای پزشکی در اختیار بیمار است و منشور حقوق بیمار در کشور ما نیز این حق آزادی انتخاب نحوه درمان و دارو را برای بیمار تضمین می‌کند.
رئیس هیات مدیره کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز درمان اعتیاد کشور ادامه داد: حتی فراتر از آن، انتخاب برند جنس در شرایط رقابتی در صلاحیت مصرف کننده است و نمی‌توان مصرف کننده ای را مجبور به خرید برند خاصی کرد بلکه هر گونه اقدام تبعیض آمیز توسط نهادهای دولتی به نفع شرکت‌های خصوصی خاص بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ممنوع است.
وی افزود: متأسفانه بعضی از دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز درمان اعتیاد را مجبور می‌کنند که برند داروی آگونیست (متادون و بوپره نورفین) مربوط به شرکتهای خاصی را بر بیماران تحمیل کنند.
پناهی یادآور شد: این در حالی است که مراجعه کنندگان به شبکه غیر قانونی دارو در عطاری‌ها و ... از دسترسی به همه برندهای مذکور برخوردار بوده و در انتخاب برند آزادند. در واقع ما عملاً با این رویه تبعیض مثبتی به نفع شبکه غیر قانونی دارو یعنی مافیای بازار سیاه ایجاد کرده‌ایم.
رئیس هیات مدیره کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز درمان اعتیاد کشور با اشاره به اینکه با این دستورهای اجباری داروهای با مقبولیت بیشتر بین بیماران، به بازار سیاه منتقل می‌شود و داروهای کمتر مورد پذیرش بیماران در اختیار بیماران مراکز قانونی قرار می‌گیرد گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی وظیفه‌ای برای بازاریابی شرکت‌های خصوصی ندارد و نتیجه این رویه سوق دادن بیماران معتاد به بازار سیاه برای تهیه داروهای با کیفیت تر است.
پناهی ادامه داد: از طرف دیگر تکثیر شرکت‌های داروسازی تولیدکننده داروهای مخدر طی یکی دو سال اخیر نه تنها باعث بهبود کیفیت دارو برای بیماران نشده بلکه در مواردی رویه های جدیدی در بازاریابی اجباری توسط بیماران مراکز ایجاد شده است.
وی خاطرنشان کرد: در واقع باید برندهای مختلف دارویی و فرم های گوناگون داروهای مخدر در شرایط یکسان در اختیار مراکز و بیماران قرار بگیرد تا بیماران، خود برند مطلوب را انتخاب کنند.
به گفته رئیس هیات مدیره کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز درمان اعتیاد کشور مقالات متعدد و معتبری در رفرنس های جهانی در مورد تاثیرات تغییر اجباری برند دارویی برآسیب  به درمان بیماران وجود دارد و تجربه کارشناسان درمان اعتیاد در داخل کشور نیز آسیبهای ناشی از اجبار مراکز و بیماران به خرید داروهای خاص را از نظر ریزش بیمار و بی اعتمادی سیستم درمانی تایید می‌کند.
وی با اشاره به کیفیت پایین این داروها گفت: متاسفانه این داروهای بی کیفیت عوارضی چون بیحالی، سستی، خواب آلودگی و اختلالات گوارشی در پی دارد.
پناهی تکمیل کرد: ابتدا که بیماران این عوارض را گزارش می‌دادند ما به تصور اینکه دنبال بهانه جویی هستند اهمیت نمی‌دادیم اما تعداد زیاد بیمارانی که این مشکلات را عنوان کردند نشان داد که داروها کیفیت لازم را ندارند.
وی در مورد اسامی دانشگاه‌های علوم پزشکی که مراکز درمانی را تحت فشار قرار داده‌اند به این شرح اعلام کرد: دانشگاه‌های بهشتی، ایران، اصفهان، هرمزگان، خراسان رضوی، همدان، کرمان، خوزستان، مازندران و گیلان.
به گفته پناهی، در استان البرز اگر چه همچنان یک برن خاص مصرف می‌شود اما رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان دستور توقف این اجبار را صادر کرده است.
آخرین متد برای منفی کردن تست عدم اعتیاد به همه مواد مخدربرای ...

هیچ نظری موجود نیست: