درمان افسردگی با تزریق کتامین .Ketamine Injections for Treatment Resistant Depression


دکتر گلن زد بروکس در سال 1999پسرش را بدلیل خودکشی ناشی از افسردگی از دست داد.
 مدتی بعد از شوک اولیه و افسردگی خودش بدلیل این واقعه، بروک به دنبال درمان افسردگی که می توانست پسرش را نجات دهد، رفت. وی در طی تحقیقاتش "کتامین را پیدا کرد.
کتامین، یک داروی بیهوشی است که به صورت عضلانی یا وریدی تزریق می شود و اولین بار در ارتش آمریکا در طی جنگ ویتنام استفاده شد. در حال حاضر در کلینیک های دامپزشکی به عنوان یک داروی غذایی بیهوشی( FDA ) تایید شده مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین امروزه جوانان آنرا به عنوان یک داروی تفریحی به نام "K مخصوص مصرف می کنند که باعث بروز مشکلاتی شده است.
 با اینکه کتامین در درمان دردهای عصبی و اختلالات خلقی موثر واقع شده است، اما این دارو بیشتر در دوزهای کم برای بیهوشی استفاده می شود.
 در تحقیقات منتشر شده اخیر؛ کتامین، به عنوان یک روش درمانی موثر برای افسردگی های شدید ناشی از مواد مخدر نیز بکار رفته است.
در این رابطه پژوهشی بر روی 72 مریض که قبلا به حداقل 2 دارو واکنش مثبت نشان نداده بودند انجام شد. نتیجه این پژوهش در نشریه ای که از بیمارستان سینای جایی که این تحقیق را انجام داده بودند منتشر شد، نشان می داد بعد از 24 ساعت، میزان واکنش گروهی که کتامین مصرف کرده بودند نسبت به گروه دیگر 63.8 درصد به 28 درصد بود. بعد از هفت روز واکنش مصرف کنندگان کتامین با 45.7 درصد در برابر 18.2 درصد غیر مصرف کنندگان آن دارو بدست آمد. برای بیمارانی با افسردگی شدید، کتامین ممکن است یک امید تازه باشد.
 این دارو 50 سال است که شناخته شده است اما در حال حاضر ما آن را برای درمان افسردگی بکار می بریم..
بروکس یکی از معدود پزشکانی که از کتامین برای درمان استفاده می کند می گوید: دلیل آن که خیلی مطرح و شناخته شده نیست آن است که هر کسی آن را مصرف نمی کند. روانشناسان مردم را  به طور کامل نمی شناسند بیشتر آنان مدارس پزشکی را نگذرانده اند و تزریقات دارو انجام نداده اند. تنها افرادی که با کتامین احساس آرامش می کنند پزشکان بیهوشی مانند من هستند.
 و شمار پزشکان بیهوشی که علاقمند به درمان بیماران روانی در شهر نیویورک هستند انگشت شمار است. بروکس، که بعنوان یک متخصص بیهوشی آموزش دیده است، بطور خصوصی در نیویورک تزریق کتامین را برای درمان افسردگی و دردهای عصبی انجام می دهد. البته براساس منابع متعدد در حیطه سلامت، کتامین می تواند باعث توهم، سرگیجه موقت، تهوع و استفراغ شود.
منبع ترجمه: روزنامه اپک تایمز