به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سازمان پزشکی قانونی کشور دیروز اعلام کرد:در نه ماهه سال گذشته دو هزار و 274 نفر در مقایسه باسال قبل که آمار تلفات دو هزار  و 265 نفر بود، به چهار دهم درصد افزایش یافته است.
این آمار از نظر بسیاری از کارشناسان امور اجتماعی نگران کننده است.دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، در این ارتباط گفت : افرادی که بر اثرسوء مصرف مواد مخدر به دنیای اعتیاد وارد می شوند، در مقایسه با سال گذشته چهاردهم درصد افزایش یافته اند و به دلیل افزایش این آمار علی الخصوص در جوانانی که بر اثر عواملی همچون فقر، نبود اشتغال ،خانواده های نابسامان ، نبود تفریح و سرگرمی مناسب ، دوستان نا اهل و  شرایط محیط زندگی ناسالم گرفتار می شوند ورود به دنیای اعتیاد میسرتر است.
قرایی مقدم عنوان کرد:مهمترین و بدترین آسیب در جامعه اعتیاد است، اعتیاد به مواد مخدر در ایران در زمان های گذشته تریاک و تنباکو بوده است  و اما امروزه مواد شیمیایی مانند شیشه و کراک و... که به راحتی در دسترس است روی آورده اند.
وی خاطر نشان کرد: در واقع ورود به اعتیاد  برای جوانان سیگار و قلیان است، جوانان از فقر،بیکاری، خانواده های نابسامان ، نبود تفریح و سرگرمی ، دوستان نااهل و محیط زندگی مساعد  به راحتی به دنیای اعتیاد ورود پیدا می کنند.شیشه و کراک از 72 میلیون به 4 میلیون تومان کاهش یافته و این روند آمار جوانان به اعتیاد را افزایش می دهد.
این جامعه شناس در پایان یادآوری کرد:هر جوانی را که به دلیل اعتیاد دستگیر می کنند پس از ترک، او را به شهر خود باز می گردانند، لازم به ذکر است اگر این جوانان مورد حمایت عواملی همچون فرمانداری آن شهر قرار نگیرند، گرفتار شدن آنان در هر نقطه ای  که باشند به راحتی میسر می شود.