آموزش نه گفتن از عوامل موثر بر پیشگیری از اعتیاد

رئیس کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد:

آموزش نه گفتن از عوامل موثر بر پیشگیری از اعتیاد

ایلنا: رئیس کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد باید مبتنی بر واقعیت‌ها باشد، گفت: یکی از دلایل اعتیاد نداشتن توانایی "نه گفتن" در میان گروه‌های هم سال است که باید مورد توجه در آموزش‌ها قرار گیرد. 
 
به گزارش ایلنا از ستاد مبارزه با مواد مخدر جمشید جعفرپور اظهارداشت: مسئله اعتیاد از مسائل خانمان سوز و خطرناکی است که شیوع آن با موقعیت فرهنگی جامعه اسلامی ایران تناسبی نداشته و بنابراین باید با روش‌های مختلف نسبت به مبارزه با مواد مخدر و کاهش اعتیاد در کشور گام برداشت. از جمله روش‌ها در این زمینه اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است که می‌تواند بسیار موثر باشد و لازم است که به صورت جامع مورد حمایت قرار گیرد.
وی افزود: طبق امرعقلایی پیشگیری بر درمان در اولویت قرار داشته و باید این مسئله مورد توجه باشد. آموزش به نوجوانان و جوانان از جمله اقدامات پیشگیرانه محسوب شده که در این میان بسیار حائز اهمیت است چراکه طبق آمارهای رسمی اعلام شده سن اعتیاد به مواد مخدر از میانسالی به نوجوانی رسیده است و یکی از روش‌های پیشگیری از طریق آموزش‌هایی است که در آموزش‌های رسمی و غیر رسمی انجام می‌شود.
رئیس کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد باید مبتنی بر واقعیت‌ها باشد ادامه داد: دلایل رغبت نوجوانان و جوانان به مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی را باید شناسایی و آموزش‌های لازم را بر پایه این واقعیت‌ها استوار کنیم. به طور مثال یکی از دلایل اعتیاد نداشتن توانایی "نه گفتن" در میان گروه‌های هم سال است که باید مورد توجه در آموزش‌ها قرار گیرد. همراه این مسئله آموزش‌های مهارت زندگی حائز اهمیت بوده که باید به همه دانش آموزان به میزان قابل توجهی ارائه شود.
جعفرپور تأکید کرد: برخی از افراد بر این باور بوده که با مصرف تفننی مواد مخدر معتاد نمی‌شوند در حالی که باید این موضوع با ادله پزشکی و تخصصی به نوجوانان و جوانان آموزش داده شود که تفننی بودن مصرف مواد مواد مخدر معنایی نداشته و در صورت تکرار، رفع آلودگی غیر قابل بازگشت است.
وی بیان کرد: پیشگیری از اعتیاد در میان خانواده‌هایی که اعضای آن معتاد هستند بسیار مشکل است و این موضوع پیچیده‌ای بوده که با راهکارهای مناسب باید برای آن چاره جویی شود ولی به طور کلی آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد به صورت رسمی و غیر رسمی باید مورد توجه قرار گیرد. که آموزش‌های رسمی از طریق مدارس و دانشگاه‌ها انجام می‌شود و آموزش غیر رسمی از طریق صدا و سیما و سایر رسانه‌ها همچنین تبلیغات فرهنگی و هشداری از طریق نصب بنر در بزرگراه‌ها و معابر است.
همچنین توجه به سازمان‌های مردم نهاد و توسعه آنها در کاهش اعتیاد در کشور ضرورت داشته و نباید از آن غافل ماند. افراد زیادی هستند که آمادگی داشته به صورت داوطلبانه در مقابله با اعتیاد و پیشگیری از آن بپردازند.
رئیس کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: شادی مباح را باید جهت پیشگیری از اعتیاد ترویج دهیم البته باید توجه کرد که نباید به دنبال بسط این موضوع به هر طریقی باشیمغ بلکه هدف ترویج شادی دینی و گسترش آن است. چراکه در غیر این صورت کسب شادی خود بهانه به سمت گرایش مواد مخدر می‌شود و برخی معتادان خود برای توجیه بی ارادگی می‌گویند«شادی نداشته‌ایم» در حالی که نمی‌توان مطلق یک عامل را ریشه اعتیاد دانست و در عین حال لازم بوده برای اوقات فراغت و شادی بیشتر گروه‌های سنی مختلف به ویژه جوانان برنامه ریزی شود.

هیچ نظری موجود نیست: