پروتکل راهنمای پیشگیری از اعتیاد برای جامعه کارگری به اجرا درآمد

یک مقام مسئول خبر داد:

پروتکل راهنمای پیشگیری از اعتیاد برای جامعه کارگری به اجرا درآمد

تهران - ایرنا - رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام از اجرای پروتکل راهنمای پیشگیری از اعتیاد برای جامعه کارگری و خانواده های آنان خبر داد.


 
           
سعید صفاتیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: به همین منظور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پروتکل راهنمای پیشگیری از اعتیاد برای جامعه کارگری و خانواده هایشان را تدوین کرده و در حال اجرا است تا با این پروتکل آموزش پیشگیری از اعتیاد به یک شیوه یکسان به کارگران ارائه شود.
وی تصریح کرد: میزان اعتیاد در جامعه کارگری روبه رشد است به طوری که اکنون 20 درصد کارگران اعتیاد دارند و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.
صفاتیان در عین حال گفت: رشد فزاینده اعتیاد میان زنان، دختران، جوانان، محیط های کارگری و برخی مردم عادی در کشور نگران کننده است.
وی اضافه کرد: باید موضوع اعتیاد در کشور ریشه یابی شد و آمار دقیق معتادان را بررسی کنیم تا بتوانیم مشکلات ناشی از اعتیاد در جامعه را به خوبی مورد ارزیابی قرار دهیم.
این کارشناس ارشد مواد مخدر تصریح کرد: ما اکنون آمار دقیقی از رشد اعتیاد در کشور نداریم اما سازمان بهزیستی با ستاد مبارزه با موادمخدر تحقیقاتی در این زمینه در دست اقدام دارند که در چند ماه آینده پس از اتمام این طرح، تعداد معتادان، میزان رشد و شیوع اعتیاد در کشورمان به خوبی مشخص می شود.
صفاتیان ادامه داد: در خصوص بروز اعتیاد در کشور نیز آماری نداریم که میزان افرادی که تازه وارد اعتیاد می شوند چقدر است، که باید این آمارها نیز به روز شود.
وی با بیان اینکه بیش از 3،5 میلیون جامعه کارگری داریم، افزود: باید به محیط های کارگری توجه شود چون شیوع اعتیاد در این جامعه بیش از 20 درصد است.
رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام تغییر الگوی مصرف، تحریم های اقتصادی، افزایش دسترسی افراد به موادمخدر یا مواد روانگران وافزایش قیمت موادمخدر را در رشد اعتیاد تاثیرگذار دانست و گفت: باید سازمان های مردم نهاد را بیشتر درگیر مسائل مربوط به حوزه موادمخدر و اعتیاد کرد تا بتوانیم شیوع و بروز موادمخدر در کشور را کاهش دهیم.
صفاتیان تقویت سازمان های مردم نهاد از سوی دولت و انجام پژوهش های کاربردی و بنیادی در حوزه پیشگیری از اعتیاد در کشور را نیز بسیار موثر دانست و گفت: همه باید با عزم ملی بتوانیم علاوه بر کاهش میزان معتادان در کشور، تلاشی جدی در راستای پیشگیری از اعتیاد انجام دهیم.
براساس آمار ستاد مبارزه با موادمخدر، اکنون یک میلیون و 325 هزار مصرف کننده موادمخدر در کشور وجود دارد که طبق این آمار کمتر ازسه درصد جامعه معتاد هستند.
همچنین طبق این آمارها، 10 میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم گرفتار اعتیاد در کشور هستند.

هیچ نظری موجود نیست: