حجرالدم-هلیوتروپ (آفتاب گرا) هماتیت ( Hematite )

حجرالدم نیز با نام هلیوتروپ (آفتاب گرا) نیز شناخته شده است، این نام برگرفته از دو واژه هلیو و تروپوس در زبان یونانی است که به معنای برگشت سمت خورشید است.
 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/45/Hematite-1.JPG/800px-Hematite-1.JPG
شاید رنگ آن یادآور گیاهان گل افتاب گردان است که به اصطلاح به سمت خورشید می چرخند. نام حجرالدم به طور آشکار از ظاهر قطرات قرمز شبیه به خون گرفته شده است.

مسیحیان اهمیت ویژه ای برای حجر الدم قائلند. با توجه به افسانه ی مسیحیت، هنگامی که عیسی مسیح مصلوب گردید، خون بدن او از پایش بر روی سنگ یشمی چکید و این آغاز به وجود آمدن سنگ حجر الدم بود. این سنگ به طور گسترده ای در مجسمه ها به نمادی از شلاق زنی و شهادت تبدیل و در یک زمان به عنوان " سنگ شهید " شناخته شد.

همچنین برخی از اسطوره های گوهرشناسی مرتبط با حجرالدم وجود دارد. در تجارت گوهر، یشم خونی گاهی اوقات به اصطلاح برای اشاره به حجرالدم استفاده می گردد. بسیاری از منابع معتبر ظاهرا توصیف حجرالدم را به عنوان شکلی از یشم سبز و یا به عنوان یشم قرمز می نامند. اما با توجه به منابع معتبری همانند کتاب سنگ های قیمتی جهان اثر شومان ، حجرالدم یک یشم نیست.

حجرالدم سنگ اصلی ماه تولد برای متولدین مارس (اسفند) بوده که مدتی بعد جای آن را سنگ آکوامارین گرفت. بااین حال، حجرالدم هنوز به عنوان گوهر نجوم برای برج حمل در نظر گرفته می شود.
 شما اغلب برش حجرالدم را به شکل کابوشن و مهره  پیدا خواهید کرد. همچنین آن را نیز به طور سنتی برای نشان استفاده می کردند.

بزرگترین ذخایر حجرالدم در هند است. این گوهر همچنین در استرالیا، ماداگاسکار، برزیل، چین و ایالات متحده نیز به چشم می خورد. نمونه های زیبا از حجرالدم را به سختی می توان امروزه در بازار پیدا کرد. برخی بر این باورند که علت کمبود آن به این دلیل است که حجرالدم پودری است که به عنوان یک دارو در هند استفاده می شود.
با توجه به نام و ظاهر آن، حجرالدم گوهری است که از فرهنگ عامه نشأت گرفته است. زمانی تصور می شد که آن  قادر به متوقف کردن خونریزی و برای از بین بردن درد معده، روده، تقویت اندام تصفیه و گردش خون است
حجرالدم نیز با نام هلیوتروپ (آفتاب گرا) نیز شناخته شده است، این نام برگرفته از دو واژه هلیو و تروپوس در زبان یونانی است که به معنای برگشت سمت خورشید است. شاید رنگ آن یادآور گیاهان گل افتاب گردان است که به اصطلاح به سمت خورشید می چرخند. نام حجرالدم به طور آشکار از ظاهر قطرات قرمز شبیه به خون گرفته شده است.

مسیحیان اهمیت ویژه ای برای حجر الدم قائلند. با توجه به افسانه ی مسیحیت، هنگامی که عیسی مسیح مصلوب گردید، خون بدن او از پایش بر روی سنگ یشمی چکید و این آغاز به وجود آمدن سنگ حجر الدم بود. این سنگ به طور گسترده ای در مجسمه ها به نمادی از شلاق زنی و شهادت تبدیل و در یک زمان به عنوان " سنگ شهید " شناخته شد.

همچنین برخی از اسطوره های گوهرشناسی مرتبط با حجرالدم وجود دارد. در تجارت گوهر، یشم خونی گاهی اوقات به اصطلاح برای اشاره به حجرالدم استفاده می گردد.
 بسیاری از منابع معتبر ظاهرا توصیف حجرالدم را به عنوان شکلی از یشم سبز و یا به عنوان یشم قرمز می نامند. اما با توجه به منابع معتبری همانند کتاب سنگ های قیمتی جهان اثر شومان ، حجرالدم یک یشم نیست.

حجرالدم سنگ اصلی ماه تولد برای متولدین مارس (اسفند) بوده که مدتی بعد جای آن را سنگ آکوامارین گرفت.
 بااین حال، حجرالدم هنوز به عنوان گوهر نجوم برای برج حمل در نظر گرفته می شود. شما اغلب برش حجرالدم را به شکل کابوشن و مهره  پیدا خواهید کرد. همچنین آن را نیز به طور سنتی برای نشان استفاده می کردند.

بزرگترین ذخایر حجرالدم در هند است. 
این گوهر همچنین در استرالیا، ماداگاسکار، برزیل، چین و ایالات متحده نیز به چشم می خورد.
 نمونه های زیبا از حجرالدم را به سختی می توان امروزه در بازار پیدا کرد. برخی بر این باورند که علت کمبود آن به این دلیل است که حجرالدم پودری است که به عنوان یک دارو در هند استفاده می شود.

با توجه به نام و ظاهر آن، حجرالدم گوهری است که از فرهنگ عامه نشأت گرفته است. 
زمانی تصور می شد که آن  قادر به متوقف کردن خونریزی و برای از بین بردن درد معده، روده، تقویت اندام تصفیه و گردش خون است

بهترین فرم اهن خوراکی در جهان اکسید اهن سه ظرفیتی محلول در اب  با فرمول 
Fe2O3 است که نوع معدنی ان به نام هماتیت  مشهور است

هماتیت ( Hematite) که در متنهای کهن فارسی به نام شادنه، شادنج، حجرالدم، حجر هندی، آهن چینی، حجرالطور و شابانگ نامگذاری شده است علاوه بر درمان کم خونی به خصوص در اطفال  باعث افزایش قدرت عضلات می شود و استفاده از ان دندانها را سیاه نمی کند این فرم اهن در اسید معده به خوبی حل می شود و باعث تحریک معده و یا التهاب معده  و استفراغ و بی اشتهایی نمی شود و عوارضی جانبی   مصرف  اهن دو ظرفیتی و  دارویی فروس سولفات را ندارد

هیچ نظری موجود نیست: