تلاش دولت در برنامه ششم توسعه جهت پیشگیری از اعتیاد ستودنی است

مقام مسئول در کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر:

تلاش دولت در برنامه ششم توسعه جهت پیشگیری از اعتیاد ستودنی است

تهران - ایرنا - رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اختصاص یک ماده از برنامه ششم توسعه به حوزه موادمخدر توسط دولت نشان از توجه دولتمردان به این حوزه اجتماعی است و این اقدام ستودنی است.

 

 
 سعید صفاتیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: در برنامه ششم توسعه که امروز رئیس جمهوری آن را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد، 31 ماده دارد که یک ماده کامل آن برای موادمخدر آمده است که امیدواریم با توجه به این حوزه، بتوان در آینده شاهد کاهش مشکلات در حوزه آسیب اجتماعی اعتیاد باشیم.
وی تصریح کرد: حدود پنج ماه پیش سیاست های کلی برنامه ششم توسعه ارائه شد که طبق آن دولت باید بحث مدیریت مصرف از طریق کاهش 25 درصدی اعتیاد در کشور را اجرا کند که امروز با ارائه برنامه ششم توسط دولت، گام مهمی در راستای برنامه ریزی جدی در حوزه موادمخدر برداشته شده است.
وی با بیان اینکه اکنون ماده 22 برنامه ششم توسعه مربوط به حوزه موادمخدر است، تصریح کرد: این ماده دستگاههای اجرایی را مکلف کرده که براساس یک سند راهبردی طرح ملی مبارزه همه جانبه با موادمخدر را اجرایی کنند و اکنون این سند توسط ستاد مبارزه با موادمخدر و دستگاه های متولی در حال تدوین است.
صفاتیان ادامه داد: سند راهبردی باید به گونه ای باشد که در مدت پنج سال بتوان شاهد کاهش 25 درصدی اعتیاد در کشور باشیم تا به سمت برنامه اصلی کشور که همان مبارزه با موادمخدر است، پیش برویم.
وی با بیان اینکه در سند راهبردی مبارزه با موادمخدر رویکرد اجتماعی مدنظر است، خاطرنشان کرد: محوریت اصلی در برنامه ششم توسعه نیز پیشگیری از اعتیاد است که باید با هماهنگی خوب بین دولت و نهادهایی که در بحث قانونگذاری و پیشگیری ورود پیدا می کنند، موضوع پیشگیری بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگرچه محور اصلی برنامه های مبارزه با موادمخدر هم در سند راهبردی و هم در برنامه ششم توسعه، چهار موضوع درمان، بازتوانی، مقابله و پیشگیری است، اما در این برنامه ها پیشگیری بیشتر مدنظر است که این موضوع امیدوارکننده است.
وی اظهار داشت: همچنین خوشبختانه بحث پیش سازها در برنامه ششم توسعه و در ماده 22 به خوبی دیده شده است و قرار است برخی از عناوین مجرمانه بازنگری شود.
صفاتیان تقدیم این لایحه به مجلس شورای اسلامی را گامی رو به جلو در حوزه موادمخدر دانست و گفت: از این پس ستاد مبارزه با موادمخدر جایگاه بهتری را برای اجرای برنامه ها و حتی دریافت بودجه خواهد داشت که امیدواریم در حوزه موادمخدر تاثیرگذاری آن را شاهد باشیم.

هیچ نظری موجود نیست: