در کلینیک درمان اعتیاد به الکل تهران چه می‌گذرد؟

مصرف الکل سالانه جان 3,3 میلیون نفر را در دنیا می‌گیرد. براساس این آمار که از گزارش سازمان جهانی بهداشت استخراج شده، ایران هم این میان جایی دارد. همین موضوع سبب شد کلینیکی برای درمان اعتیاد به الکل در مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی، آغاز به کار کند و بناست که 150 مرکز درمانی ویژه الکل در سراسر کشور راه‌اندازی شود. این کلینیک که یکی از معدود مراکز درمان اعتیاد به الکل در کشور است، از سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است. براساس گزارش 2014 سازمان جهانی بهداشت، الکل یک ماده روانگردان با خاصیت وابستگی است که موجب بیماری و بار اقتصادی و اجتماعی در جوامع می‌شود. 


مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل دراین‌باره می‌گوید: اعتیاد در معیارهای جهانی برای همه مواد، معیارهای یکسانی دارد که اگر آن معیارها احراز شود، می‌گوییم آن فرد اعتیاد دارد و تأکید می‌کند که خیلی علمی نیست و بهتر است به آن اختلال مصرف مواد بگوییم. 
امیتیس توکلی، عوارض مصرف الکل را به دو دسته عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌کند و می‌گوید: مصرف الکل، عوارض جسمی و روانشناختی داشته و به‌طورکلی روی تمام سیستم‌های بدن اثر می‌گذارد. به گفته او بیشترین اثر سوء‌مصرف الکل روی دستگاه گوارش و قلب و عروق و کبد و مغز است. همچنین علاوه‌بر ابتلا به کبد چرب و نارسایی کبد، فرد معتاد به مصرف الکل ممکن است دچار التهاب لوزالمعده و به دنبال آن دیابت شود. فشارخون بالا و احتمال بروز سکته قلبی و مغزی نیز در این افراد زیاد است. 
به گفتـــه او مصــرف الکل، مشکلات روانشناختی نیز برای فرد ایجــاد می‌کند یعنی ممکن است فرد دچار اختلالات خواب، اختــلالات اضطــرابی، اختلالات افســـردگی و مشکلات جنسی شود. اتفاقا اغلب، یکی از دلایلی که فرد شروع به مصرف الکل می‌کند ممکن است وجود یکی از این اختلال‌ها باشد. 
چه کسانی به کلینیک ترک اعتیاد الکل می‌آیند
این‌طور که مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل می‌گوید: مراجعان بیشتر در گروه سنی تقریبی 18 تا 60 قرار دارند اما پیک سنی ما 20 تا 40 سال است. آنها بیشتر مرد هستند، چراکه به‌طورکلی اعتیاد ازجمله اعتیاد به الکل در مردان شیوع بیشتری دارد. به گفته او زنان برای درمان کمتر از مردان به این کلینیک مراجعه می‌کنند که می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد: «شاید دسترسی زنان به خدمات یا آگاهی آنان از وجود چنین خدماتی کمتر باشد و شاید برای زنان، مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد به دلیل انگ اجتماعی، سخت باشد.»
آیا درمان اعتیاد الکل راحت‌تر از اعتیادهای دیگر است؟ 
مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل می‌گوید: مقایسه اعتیاد به الکل با مواد دیگر، کار راحتی نیست. توکلی می‌افزاید: وابستگی الکل، شدید بوده و کنار گذاشتن آن، سخت است، به زمان زیادی نیاز دارد و ممارست می‌خواهد. او در‌عین‌حال تأکید می‌کند: البته برخی مواد خیلی بیشتر از الکل برای فرد، تخریب ایجاد می‌کنند اما الکل نیز جزء آن موادی است که مصرف آن می‌تواند برای فرد خیلی آسیب‌زا باشد. 
مشکلات خانوادگی زمینه‌ساز اعتیاد به الکل
مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل می‌گوید: مراجعان ما در بسیاری از موارد مشکلات خانوادگی داشتند که این مسئله یکی از عوامل زمینه‌ساز اعتیاد به الکل برای آنها بوده است. توکلی می‌گوید: خانواده این معتادان از نوع خانواده‌هایی است که درگیری در آن زیاد بوده یا حمایتگر نبوده یا حمایتگر کنترل کافی نداشته است. گاهی شرایط خانواده این‌گونه نیست اما به‌هرحال مشکلات خانوادگی از عوامل خطر زمینه‌ساز اعتیاد به الکل است. 
خطر حتی برای افرادی که فقط یک بار مصرف می‌کنند
مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل در‌این‌باره می‌گوید: برای اینکه بگوییم یک نفر معتاد است باید برخی معیارها را داشته باشد، فردی که یک یا دو بار مصرف داشته باشد، معتاد نیست اما فردی است که به هرحال الکل مصرف می‌کند و ثابت نشده که هیچ میزانی از مصرف الکل، کاملا بی‌خطر یا سودمند باشد. بنابراین یک میزان خطری برای این افراد وجود دارد، هرچند میزان خطر کمتری است. 
مصرف الکل افسردگی را تشدید می‌کند
مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل می‌گوید: در بسیاری از موارد، افرادی که الکل مصرف می‌کردند فکر نمی‌کردند که به الکل معتاد شوند. توکلی می‌افزاید: همچنین در بسیاری موارد دیگر، افراد ویژگی‌های بالقوه‌ای برای الکل قائل بودند در‌حالی‌که اصلا این‌گونه نیست. برای مثال الکل را برای کاهش اضطراب، بهبود خواب، بهبود مشکلات جنسی یا بهبود افسردگی مفید می‌دانستند درحالی‌که باید بدانند که الکل تمام این موارد را تشدید می‌کند و مشکلات در طولانی مدت بیشتر می‌شود. 
درمان از طریق دارو و روش‌های روانشناختی
مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل دراین‌باره می‌گوید: دو روش درمانی دارویی و روانشناختی برای ترک اعتیاد به الکل به کار می‌رود. در روش اول، بیماران در یک بازه زمانی دارو مصرف می‌کنند تا بتوانند الکل را ترک کنند. روش‌های درمانی روانشناختی نیز به بیمار یاد می‌دهد که چگونه با ولع خود مقابله کند و به نوعی تعهد در ماندگاری در درمان را برای فرد ایجاد می‌کند.

هیچ نظری موجود نیست: