معتادانی که با تجویز متادون دوگانه‌سوز می‌شوند!

معتادانی که با تجویز متادون  دوگانه‌سوز می‌شوند! ! 
 منبع: روزنامه آفتاب یزد
 دکتر یزدان نیازاولین درمانگر اعتیاد به روش گیاهی:
سیاست های نادرست مراکز ترک اعتیاد، معتادان را دوگانه سوز می کند.متادون فقط برای معتادان به هروئین باید استفاده شود و تجویز ان برای ترک ماریجوانا و تریاک علمی نیست


هر ساله در آمریکا هزاران مرگ به دلیل استفاده از متادون گزارش می شود و بازرسان بهداشتی در آمریکا در سال 2004 نزدیک به 3849 مرگ را وابسته به استفاده از متادون گزارش کرده اند و مرگ و میر ناشی از اثرات مستقیم و یا غیر مستقیم مصرف متادون در آمریکا هر ساله در حال افزایش است.

تجویز نادرست متادون به جوانان انها را دوگانه سوز می کند 
بسیاری از کارشناسان حوزه اعتیاد معتقدند یکی از عواملی که باعث شده علیرغم تلاش‌ها اما تعداد معتادان نه تنها کاهش نیابد که حتی با شیبی تند مسیر صعود را به سرعت سپری کند، روش‌های نادرست و حتی غیرعلمی ترک اعتیاد است.
معروف‌ترین درمان اعتیاد در کشور ما یک راه بیشتر نیست که آن هم دو حالت بیشتر ندارد؛ بستری شدن در کمپ‌های ترک اعتیاد و مصرف متادون یا بسته شدن به تخت در خانه و باز هم مصرف متادون. اصلا هم فرقی نمی‌کند فرد معتاد تریاک مصرف می‌کند یا حشیش، شیشه مصرف می‌کند یا هروئین و ... مهم این است که معتاد عادت کند زین پس به جای مصرف سایر مخدرها به متادون وابسته شود.
 نکته جالب اینجاست که متادون یک ماده مخدر مصنوعى است که در جنگ جهانى دوم به علت کمبود مرفین براى تسکین مجروحین به وسیله آلمانى ها ساخته شد. در حقیقت متادون یک داروى برطرف‏ کننده درد است که براى تسکین سرفه هم از آن استفاده می‏کنند. گرچه متادون به عنوان یک داروى پزشکى براى ترک و معالجه معتادان به تریاک، هروئین و مرفین استفاده می‌شود اما نکته جالب اینجاست که خود یک ماده اعتیادآورنده قوى است. نکته جالب‌تر اینکه به اعتقاد یک درمانگر اعتیاد، مصرف متادون در بسیاری از مواقع نه تنها به ترک اعتیاد منجر نمی‌شود که برعکس فرد را به دو ماده مخدر معتاد می‌کند!
دکتر محمدرضا یزدان نیاز معتقد است مصرف متادون احتمال مرگ برای مصرف کنندگان را افزایش می‌دهد. این بخشی از صحبت‌های قابل توجه اولین و تنها درمانگر اعتیاد در ایران به روش سایکدلیک با استفاده از داروی گیاهی ایبوگین با آفتاب یزد درباره سیاست های نادرستی است که مراکز ترک اعتیاد با اتخاذ آن، معتادان را دوگانه سوز می‌کنند.

اعتیاد به دو مخدر به جای ترک یک مخدر!

اولین درمانگر اعتیاد به روش گیاهی در ابتدای گفتگوی خود با انتقاد از سیاست های نادرست ترک مواد مخدر در مراکز ترک اعتیاد می‌گوید: سیاست های نادرست مراکز ترک اعتیاد، معتادان را دوگانه سوز می کند.

 دکتر محمدرضا یزدان نیاز با تاکید بر اینکه متاسفانه روشهای نادرست ترک اعتیاد سبب تشدید اعتیاد شده است، می‌افزاید: به عنوان مثال، استفاده از داروی متادون برای گروه های مختلف مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر، سبب «دوگانه سوز شدن» مصرف مواد در بین آنها شده است. این درمانگر، ضمن بیان مطلب فوق بیان می‌کند: مصرف متادون سبب ایجاد اختلالات تنفسی، بیماریهای کبدی، افسردگی و... می شود و احتمال مرگ برای مصرف کنندگان آن افزایش می یابد. همچنین با توجه به اثرات نامطلوب متادون لازم است که دوز درمانی این دارو به شدت کنترل شود چرا که تجویز نادرست آن می تواند تبعات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

وی می‌افزاید: هر ساله در آمریکا هزاران مرگ به دلیل استفاده از متادون گزارش می شود و بازرسان بهداشتی در آمریکا در سال 2004 نزدیک به 3849 مرگ را وابسته به استفاده از متادون گزارش کرده اند و مرگ و میر ناشی از اثرات مستقیم و یا غیر مستقیم مصرف متادون در آمریکا هر ساله در حال افزایش است. یزدان نیاز با انتقاد از سیاستهای ترک اعتیاد در مراکز تخصصی مربوطه نیز می‌گوید: اصلی ترین کارکرد داروی متادون، در ترک معتادان به هروئین است و این دارو می تواند کارکردهای نامطلوب هروئین را در معتادان کاهش دهد. 
اما در بسیاری از موارد از این دارو برای ترک معتادان به حشیش، شیره، تریاک و... استفاده می شود و تجویز متادون برای مصرف کنندگان سایر مواد مخدر، سبب «دوگانه سوز شدن» آنها شده و در عمل به جای ترک یک ماده مخدر به دو ماده مخدر معتاد می شوند. این پزشک متخصص با ذکر مثالی ادامه می‌دهد: در بسیاری از موارد دیده شده است که برخی از افراد کم سن و سال فقط با هدف سرگرمی اقدام به مصرف مواد مخدر کرده و پس از اطلاع خانواده به مراکز ترک اعتیاد آورده شده اند. در اینجاست که با مصرف متادون به یک معتاد رسمی مبدل شده اند. این درمانگر اعتیاد با انتقاد از سیاست گذاری های نادرست در حیطه ترک اعتیاد نیز می‌گوید: متاسفانه در بسیاری از موارد مسئولان و متولیان امر، نگاهی علمی نداشته و درباره مواد مخدر صنعتی جدید و نیز مکانیزم های ترک آن آگاهی ندارند. همین مسئله سبب اتخاذ سیاستهای نادرست شده و باعث تشدید اعتیاد و افزایش آمار مبتلایان به مواد مخدر می شود.

رد پای فست‌فود در گرایش به مواد مخدر!
وی در ادامه اظهارات خود به سایر زمینه های بروز اعتیاد در کشور اشاره می‌کند و سه عامل تغذیه نادرست، روشهای تربیتی غلط، و ژن های معیوب را در ایجاد زمینه های ابتلا به اعتیاد موثر می‌داند و در این باره می‌گوید: به عنوان مثال، درباره تغذیه نادرست باید گفت که مصرف مواد غذایی ناسالم و مصرف فست فودها توسط مادران شیرده باعث می شود که فرزندانشان زمینه بیش فعالی پیدا کنند.
 یزدان نیاز ادامه داد: بیش فعالی سبب افزایش اضطراب در این کودکان می شود و آنها در نوجوانی دارای اضطراب شدید شده وسپس برای خاموش کردن اضطراب خود به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می کنند. این متخصص ترک اعتیاد درباره روشهای تربیتی نادرست و تاثیر آن در افزایش اعتیاد خاطرنشان می‌کند: دراین زمینه باید گفت که متاسفانه بسیاری از والدین از الگوهای درست تربیتی در پرورش فرزندان خود بهره نمی گیرند و با محبت و توجه بیش از اندازه به کودکان خود سبب می شوند که آنها شخصیتی وابسته و غیرمستقل پیدا کنند. این فرزندان در دوران بزرگسالی برای جبران این معضل به سمت مصرف مواد مخدر گرایش پیدا می‌کنند.

گویی برخی معتادان از پیش برنامه نویسی شده اند تا معتاد شوند!
اولین درمانگر اعتیاد به روش گیاهی درباره نقش ژن ها و پیشینه بیولوژیکی خانوادگی در ایجاد معضل اعتیاد نیز می‌گوید: درباره نقش ژنها اگر بخواهم به زبان ساده این موضوع را شرح دهم باید بگویم که گروه های خونی خاصی در سوق دادن افراد به سمت اعتیاد نقش دارند. به طوری که برخی گروه های خونی زمینه بسیار بالا برای ابتلا به اعتیاد دارند. متاسفانه به نظر می رسد برخی از معتادان گویی از پیش برنامه نویسی شده اند تا معتاد شوند. آنها بدنی سم خواه دارند و از لذت به دست آمده از مواد مخدر به سختی می توانند دل بکنند. یزدان نیاز ادامه می‌دهد:هرگاه این افراد از مخدرها استفاده می‌کنند «سیم کشی» مغزشان را برای لذت قوی تر می کنند. اینجاست که بریدن از چنین چرخه ای کاری بسیار دشوار است، چه برای خود و چه برای درمانگر. وی می‌افزاید:در پژوهشی روی 861 دوقلوی همسان (از نظر ژنتیکی یکسان) و 653 دوقلوی غیرهمسان (از نظر ژنتیکی ناهمسان) این نتیجه به دست آمد که هنگامی که یکی از دوقلوهای همسان معتاد می شود، احتمال اعتیاد در دیگری نیز بالا می رود.

اما وقتی یکی از دوقلوهای ناهمسان معتاد می شود، دیگری لزوما معتاد نمی شود.این درمانگر گیاهی اعتیاد با بیان اینکه پژوهشگران این تحقیق نتیجه گرفته اند که 50 تا 60 درصد اعتیاد به عوامل ژنتیکی وابسته است، تاکید می‌کند: البته نباید علل ژنتیکی سبب ایجاد ناامیدی شود و افراد از ترک اعتیاد سلب مسئولیت کنند. این متخصص ترک اعتیاد با بیان اینکه تغذیه سالم و نیز روشهای صحیح تربیتی سبب خنثی سازی اثر ژنها در گرایش به اعتیاد می شود، اظهار می‌کند: بدون شک اگر مادران و پدران از الگوی تغذیه ای سالم پیروی و در عین حال در روشهای تربیتی خود تجدید نظر کنند و از محبت های افراطی به فرزند خود دست بردارند، عامل ژن، در زمینه سازی اعتیاد کمرنگ یا حتی خنثی خواهد شد. وی در ادامه خاطرنشان می‌کند: از مهمترین علل انحطاط اخلاقی و اعتیاد به مواد مخدر در ایران عدم تطابق تکنولوژی و تربیت وارده از غرب و منافات آن با اصول آموزشی و تربیت در ایران است. یزدان نیاز خواستار مداخله مسئولان و نیز سیاست گذاران برای بازنگری در شیوه های ترک اعتیاد می‌شود و می‌گوید: با توجه به اینکه از رهگذر سه مولفه مذکور در حال حاضر بسیاری از جوانان در خطر گرایش به سمت اعتیاد هستند، لازم است که تمهیداتی برای ممانعت از رشد زمینه های ابتلا به اعتیاد درنظر گرفته شود. بدون شک اگر اراده جدی در این زمینه وجود داشته باشد با سوزندان ریشه های بروز ابتلا به اعتیاد تا حد زیادی قادر به ریشه کن کردن این معضل درجامعه خواهیم شد.
منبع: روزنامه آفتاب یزد
زیرنویس

Controversy

Methadone substitution as a treatment of opiate addiction has been widely criticised in the social sciences for its role in social control of addicts. It is suggested that methadone does not function as much to curb addiction as to redirect it and maintain dependency on authorised channels. Several authors apply a Foucauldian analysis to the widespread prescription of the drug and use in institutions such as prisons, hospitals and rehabilitation centres.] Such critique centers on the notion that substance addiction is reframed with a disease model. Thus methadone, which mimics the effects of opioids and renders the addict compliant, is labelled as a “treatment” and so obscures the disciplinary objectives of “managing undesirables”

چند مخدری» پدیده‌ای تازه و تلخ - وبلاگ رسمی دکتر یزدان نیاز

هیچ نظری موجود نیست: