Ayahuasca (آیاهواسکا)

[تصویر:  ayahuasca_vision.jpg]

آیاهواسکا اصطلاحا به معجونی از چند گیاه مختلف اطلاق می شود که سالهاست در بین ساکنین آمازون به عنوان معجونی شفابخش در درمان بیماری ها و یا برای ارتباط با ارواح(خلسه) استفاده می شود .
بخش اصلی این معجون از ترکیب گیاهانی است که دارای خاصیت غیر فعال کردن آنزیم مونوآمین اکسیداز هستند.
آنزیم مونو آمین اکسیداز به طور طبیعی در بدن پستانداران نقش تجزیه و اکسیداسیون مونو آمین ها را بر عهده دارد. امروزه داروهای فراوانی وجود دارند که برای درمان افسردگی و اختلالات روانی با غیر فعال کردن آنزیم فوق(دقیقا مانند کاری که آیاهواسکا انجام می دهد) موجب بروز نشاط و سرخوشی در مصرف کننده می شوند. در معجون آیاهواسکا از یک یا چند گیاه با خاصیت - غیر فعال سازی مونو آمین اکسیداز - به همراه ترکیبی از یک گیاه دارای دی ام تی - دی متیل تریپتوفان - استفاده می شود . دی ام تی یا دی متیل تریپتوفان در واقع قویترین و بی خطرترین ماده ی روانگردان شناخته شده توسط بشر است (قوی ترین از نظر تاثیر و عملکرد.مسلما ال اس دی قویترین رونگردان شناخته شده است چرا که میزان لازم برای تاثیر گذاری در ال اس دی چیزی در حدود 40 تا 80 مایکرو گرم است. در دی ام تی این مقدار در حدود40 تا 60 میلی گرم است ) .

نکته ی جالب اینکه مصرف دی ام تی به تنهایی (به صورت خوراکی )تاثیر چندانی نخواهد داشت چرا که مونوآمین اکسیداز های موجود در بدن آن را به راحتی تجزیه می کنند.در معجون آیاهواسکا به علت وجود گیاهانی که دارای خاصیت بلوکه کردن مونوآمین اکسیدازها هستند دی ام تی تجزیه نشده و در بدن جذب می شود
معمولا از ریشه ی گیاه میموزا که حاوی 4-5 درصد دی ام تی است در ترکیب با گیاهی به نام بی کپی که دارای 1-2 درصد هارمین( بلوکه کننده ی مونو آمین اکسیدازها) است استفاده می شود . با توجه به موقعیت جغرافیایی ممکن است که به جای میموزا از گیاه ویریدیس ویا چلیپونگا(معمولا در اکوادور) استفاده شود . هرگز نسخه ای مشخص برای تهیه ی آیاهواسکا موجود نبوده و به معجون دو گیاه ( گیاهی دارای دی ام تی و گیاهی دارای خاصیت بلوکه سازی مونو آمین اکسیدازها) به طور کلی آیاهواسکا اطلاق می شود.با توجه به تجارب شخصی و یا روشهای مخفی آماده سازی آیاهواسکا ممکن است چندین گیاه دیگر نیز به معجون اضافه شود.
 بنابه نظر ساکنان آمازون ماده ی اصلی و روح هواسکا (آیاهواسکا)همان گیاه بی کپی (و یا هر گیاه دیگر غیر فعال کننده ی مونو آمین اکسیداز ) است و گیاه دارای دی ام تی صرفا برای رنگ آمیزی و شفاف سازی سفر روحی استفاده می شودو معمولا برای افراد تازه کار و یا کسانی که نسبت به معجون حساس نیستند کاربرد دارد. در این مراسم معمولا دو نوع مختلف معجون آماده می شود.هواسکای قرمز برای شمن و هواسکای زرد برای افراد عادی.البته هرگز یک روش و فرمول مشخص وجود نداشته و اسرار ساختن آیاهواسکا بسته به تجربه های شخصی و راهنمایی های شمن می تواند متفاوت باشد.
همانطور که گفته شد نقش اصلی در این معجون بر عهده ی مواد بلوکه کننده ی مونو آمین اکسیداز ها است که از معروف ترین آنها می توان به هارمین و هارمالین و تتراهیدروهارمین اشاره کرد. گیاه بی کپی دارای 1 تا 2 درصد مخلوطی از هارمین و هارمالین هستند که به صورت رایج در ترکیب آیاهواسکا استفاده می شود

در آسیا و خاورمیانه گیاهی به نام پگانوم هرملا وجود دارد که دارای 4 تا 7 درصد (تقریبا 3 برابر گیاه بی کپی) هارمالین است. این گیاه در اوستای زردشت به نام هوما نام برده می شود که ایندرا به کمک عصاره ی هوما دژهای نود و نه گانه دیو خشکسالی را نابود می کند.همچنین معجون هوما سالها به عنوان معجونی اسرار آمیز توسط زردشتیان استفاده می گردیده که امروزه تقریبا استفاده از آن به نحوی که در گذشته بوده وجود ندارد - شاید به طور مخفیانه -. این گیاه عجیب و اسرار آمیز چیزی نیست بجز اسفند که امروزه برای دفع بلا و کوری چشم شیطان ! در ایران و هند و پاکستان و بخشهای دیگری از آسیا سوزانده می شود . در مورد هوما و رابطه ی آن با قارچهای مقدس(مجیک ماشروم) کتابهای بسیاری نوشته شده است . در کتاب غذاهایی از خدایان نوشته ی ترنس مککنا به شواهد و مدارک معتبر و غیر قابل انکاری برمی خوریم که ریشه ی هوما و سیلوسیبین یکی است. بحث در باره ی هوما و اسفند فراوان است که در اینجا مجالی برای آنها نیست. از آنجا که پگانوم هرملا (اسفند) تقریبا 3 برابر بی کپی دارای هرملین و ترکیبات مشابه است کاندیدای بسیار خوبی برای تهیه معجون آیاهواسکا به شمار می رود. امروزه آیاهواسکا به 3 فرم تهیه می شود :
1. مدل سنتی که هنوز در آمازون استفاده می شود و ترکیب اصلی آن در بالا ذکر شد
2. مدل مدرن که در آن به جای چلیپونگا و یا بی کپی از پگانوم هرملا(یا اسفند) استفاده می شود.این مدل آیاهواسکا بسیار بسیار قوی تر از مدل سنتی است(به خاطر درصد بالای هارمالین در اسفند) که معمولا در نقاطی غیر از آمازون استفاده می شود.
3. فارماهواسکا یا آیاهواسکای آزمایشگاهی که با مخلوط کردن هارمالین و دی ام تی ساخته شده در آزمایشگاه(به طریق مصنوعی و یا استخراج از منابع گیاهی) به دست آمده و معمولا در مطالعات آزمایشگاهی و تحقیقاتی کاربرد دارد.

تجربه ی آیاهواسکا تجربه ای عرفانی است که در طول آن فرد تجربه کننده با دنیایی کاملا متفاوت مواجه میشود.
نوشته psyshaman

هیچ نظری موجود نیست: