با شترهای متهم به کرونا ویروس عکس یادگاری نگیرید

توصیه به حجاج ایرانی: با شتر عکس یادگاری نگیرید

عضو کمیته کشوری "کرونا ویروس" در مورد احتمال ابتلا به بیماری "مرس" به زایران ایرانی در مکه هشدار داد.
 در دو سال گذشته این بیماری در عربستان سعودی نزدیک به ۳۰۰ قربانی گرفته است.
در سمپوزیوم "عفونت تنفسی کرونا ویروس" که روز سه‌شنبه (۱۴ مرداد/ ۵ اوت) برگزار شد، یکی از اعضای کمیته کشوری این بیماری با اشاره به احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق شتر گفت: «متاسفانه برخی حاجی‌های ایرانی در عربستان با شترهای این کشور عکس یادگاری می‌گیرند و حتی شیر و گوشت این حیوان را مصرف می‌کنند.»

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، مسعود مردانی عوارضی مانند تب شدید، سرفه، اسهال و تنگی نفس را از نشانه‌های ابتلا به این بیماری خواند و از زایران بازگشته از عربستان و افرادی که با آنها در تماس هستند خواست در صورت مشاهده این علائم حتما به پزشک مراجعه کنند.

عربستان سعودی به عنوان مهم‌ترین
مقصد زائران ایرانی کانون اصلی شیوع بیماری مرس (سندروم تنفسی خاورمیانه) به شمار می‌رود. در کشورهای امارات، قطر، اردن، کویت و عمان نیز مواردی از ابتلا به ویروس کرونا مشاهده شده است.

نخستین مورد ابتلا به مرس در عربستان در سال ۲۰۱۲ شناسایی شد. وزارت بهداشت عربستان تا کنون ۷۲۱ مورد ابتلا به این بیماری و ۲۹۸ مورد مرگ ناشی از آن را در این کشور تائید کرده است.

تائید متخصصان، تکذیب سازمان حج

محمد مهدی گویا ٬رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت هشتم خرداد ماه از درگذشت یک زن ۵۳ ساله در کرمان خبر داد که نخستین مورد شناسایی شده مرگ بر اثر ابتلا به مرس در ایران محسوب می‌شود.

ماه گذشته نیز خبر شناسایی یک فرد احتمالا مبتلا به
کرونا در شهر بجنورد منتشر شد که به گفته احمد هاشمی، رئيس بیمارستان امام رضا، به‌تازگی از سفر عربستان بازگشته بود.

به رغم گزارش رسانه‌های داخلی درباره تماس اغلب افراد احتمالا مبتلا به ویروس کرونا با زائران عربستان، علی قاضی‌عسگر، رئیس سازمان حج و زیارت، یک ماه پیش مدعی شد که تاکنون از ۷۲۰ هزار زائر ایرانی اعزام شده به عربستان موردی از ابتلا به این بیماری گزارش نشده است.

مسعود مردانی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سمپوزیوم یاد شده دوره نهفته ابتلا به ویروس کرونا را بین دو تا ۱۴ روز عنوان کرد و از زائران بازگشته از عربستان خواست "مراسم ولیمه" خود را دو هفته پس از بازگشت به کشور برگزار کنند.

شتر، متهم اصلی انتقال کرونا

به گزارش رویترز، مقام‌های وزارت بهداشت عربستان شناسایی ده مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا را در ماه رمضان امسال تائید کرده‌اند.

بر اساس بررسی‌هایی که تاکنون انجام شده شتر عامل اصلی انتقال این ویروس شناخته می‌شود. ظاهرا شمار قابل ملاحظه‌ای از قربانیان این بیماری در عربستان افرادی بوده‌اند که با شتر تماس داشته یا از گوشت و شیر این حیوان مصرف کرده‌اند.

رسم قربانی در مراسم حج رسم قربانی در مراسم حج
مردانی گلایه می‌کند که اخیرا عده‌ای در ایران بدون توجه به خطر شیوع مرس به فکر افزایش واردات شتر و تبلیغ خوردن گوشت و شیر آن افتاده‌اند.

عضو کمیته کشوری کرونا ویروس از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور خواسته است از پخش آگهی تبلیغاتی در خصوص شیر یا گوشت شتر در سطح شهرها جلوگیری کنند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه از شناسایی یک مورد ابتلا به بیماری "ابولا" در شهر جده خبر داده است. این شهروند عربستان سعودی که حالش وخیم گزارش شده، مدتی در سیرالئون در غرب آفریقا اقامت داشته است.

سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته اعلام کرد که بحران ناشی از
شیوع بیماری ابولا در غرب آفریقا رو به وخامت نهاده است. این سازمان روند گسترش این اپیدمی در کشورهای لیبریا، سیرالئون و گینه را وخیم ارزیابی می‌کند.