پیشگیری از اعتیاد باید از طریق مردم انجام شود

رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی ایران با تاکید بر اینکه درمان موثر و استاندارد مورد قبول دانشگاه‌ها برای مصرف‌کنندگان روانگردان‌ها وجود ندارد، گفت: مصرف مخدرهای صنعتی به دلیل ناخالصی و وجود مواد سمی عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه دارد.

به گزارش ایسنا، دکتر حمید یعقوبی ضمن هشدار به جوانان و نوجوانان نسبت به مصرف مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی، اظهارکرد: افراد جامعه باید نسبت به عوارض مصرف مواد مخدر و محرک‌های صنعتی آگاه باشند، در اغلب موارد جوانان ناخودآگاه و با هدف کسب دستاوردهایی همچون لاغری و زیبایی درگیر اعتیاد به مواد مخدر می‌شوند.

رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی ایران با بیان اینکه مصرف مواد مخدر در بین افراد جامعه را می‌توان از چند زاویه مورد توجه قرار داد، گفت: علل گرایش به مصرف مواد مختلف است. مواد مخدر به دو دسته طبیعی و صنعتی تقسیم می‌شوند که مواد محرک، صنعتی و مواد توهم زا ممکن است طبیعی یا صنعتی باشد.

یعقوبی ادامه داد: مواد مخدر صنعتی به جای ساخت در آزمایشگاه‌های مخصوص به صورت زیرزمینی در آشپزخانه‌ها، به صورت دستی تهیه می‌شود و مواد ترکیبی آن مشخص نیست. همچنین تهیه‌کنندگان مواد مخدر به علت اینکه ساخت و فروش این مواد از لحاظ اقتصادی برای آن‌ها بیشترین سود را داشته باشد، این مواد را با ناخالصی‌ها مخلوط کرده و به فروش می‌رسانند.

وی یکی از روش‌های تبلیغی اعتیاد را استفاده از القاب فریبنده و جذاب همچون لاغری و زیبایی عنوان کرد و گفت: متاسفانه در کشور ما مردم به جای اینکه به وسیله ورزش، خواب کافی و تلاش جهت بهبود کیفیت زندگی سالم به تناسب اندام دست یابند به روش‌های میانبر روی آورده و از روی غفلت خود و خانواده‌هایشان را گرفتار معضل اعتیاد می‌کنند.

رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی ایران اظهارکرد: متاسفانه اکثر فریب خورده‌ها در این رابطه دختران هستند، چراکه مصرف این مواد اشتهای فرد را برای میل به غذا کاهش می‌دهد، ولی عوارض جانبی و وابستگی به مصرف مخدر را برای آن ارزانی می‌دارد.

یعقوبی بیان کرد: ممکن است مصرف اینگونه مواد، لاغری را به همراه داشته باشد ولی هزینه‌های زیادی به همراه دارد، البته نباید در این زمینه ترس ایجاد کرد چرا که القاء ترس روش موثری برای پیشگیری از اعتیاد نبوده و در کوتاه مدت موثر نیست. همچنین اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر استراتژی موثر و مناسبی است که ستاد مبارزه با مواد مخدر در پیش گرفته چون این موضوع یک معضل اجتماعی است و مربوط به مردم است.

رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی ایران گفت: پیشگیری از اعتیاد باید از طریق مردم انجام شود؛ چرا که تجربه اثبات کرده است؛ هرگاه کاری به مردم واگذار شده مردم موفق عمل کرده‌اند. جنگ تحمیلی مردمی مدیریت شد و مردم برای دفاع در مقابل حملات دشمن از جان و دل پا به عرصه عمل گذاشتند.

یعقوبی تاکید کرد: باید مردم را درگیر رفع دغدغه اعتیاد کرد و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز جهت پیشگیری و مقابله با اعتیاد تقویت شود همچنین قهرمانان ورزشی، هنرمندان و همه خانواده‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشند که این معضل ممکن است با اندکی غفلت آن‌ها را درگیر سازد لذا برای مبارزه با آن باید همه تلاش کنند.

وی با بیان اینکه براساس سفارشات دینی فرد مسلمانی که شب آسوده بخوابد و از مشکل همسایه خود آگاه نباشد، مسلمان نیست، گفت: این موضوع مبین اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است. در هر خانواده، مجتمع مسکونی و هر خیابان و محله‌ای ممکن است فردی درگیر اعتیاد باشد که باید این دغدغه را در میان مردم ایجاد کنیم تا نسبت به این مساله حساس باشند.

رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی ایران افزود: مردم باید از آمار اعتیاد در کشور آگاه باشند و جدیت خطر مواد مخدر و چالش‌های پیش رو را حس کنند تا خودشان برای پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر پا به عرصه عمل بگذارند، ولی برای محقق شدن این موضوع ارتقاء آموزش‌های پیشگیرانه و مهارت‌های زندگی ضرورت دارد.

یعقوبی با تاکید بر اینکه در دانشگاه‌ها باید درس پیشگیری از اعتیاد، مهارت‌های زندگی و سالم زیستن ارائه شود، تصریح کرد: در حال حاضر تلاش کرده‌ایم در خوابگاه‌های دانشجویی داوطلبان و مشاوران همسال را فعال کنیم. تقویت مشاوران گروه‌های همسال با رویکرد اجتماعی، پشگیری از اعتیاد را به همراه دارد.

وی بیان کرد: ساده سازی بیش از حد علت مصرف مواد مخدر خطرناک است و اینکه فکر کنیم که فقر شادی به تنهایی سبب افزایش گرایش مصرف مواد مخدر شده اشتباه است.

رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی ایران افرود: برخی از جوانان که زمینه افسردگی و غم در زندگی را دارند به سمت خود درمانی از طریق مصرف مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی رفته و ناخودآگاه درگیر موضوع اعتیاد می‌شوند، در صورتی که قصد رفع مشکل خود را داشته ولی راهی غلط را برای خود یافته‌اند.

وی باور‌ها و نگرش‌های غلط و مشکلات اقتصادی و اجتماعی را از جمله علل گرایش به مصرف مواد مخدر دانست و بیان کرد: هرچه قدر دسترسی به مواد بیشتر باشد احتمال مصرف نیز افزایش می‌یابد البته برخی در مرزهای شرقی دسترسی دارند ولی به گرایش مصرف روی نیاورده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد علل گرایش به مصرف مخدر‌ها یکسان نیست.

رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی با بیان اینکه افسردگی، فقر، شادی، نگرش مثبت به مواد مخدر و الگوی‌های نادرست از جمله مواردی است که باید برای پیشگیری از اعتیاد به آن توجه داشت، تصریح کرد: باید همه علل اعتیاد را شناسایی و جهت رفع آن همه نهادهای دولتی و غیردولتی، مسئولان و مردم تلاش کنند.