مصرف منظم ماریجوانا برای مغز نوجوانان مضر است Regular marijuana use is “bad for teens' brains”

مصرف منظم ماریجوانا برای مغز نوجوانان مضر است

تاریخ : ۹ آگوست ۲۰۱۴

مترجم : مسعود صادقی

منبع : انجمن روان شناسان آمریکا (APA)
 
مطابق با گفته روانشناسانی که درباره مفاهیم سلامت عمومی در مورد قانونی شدن ماریجوانا در صد و بیست و دومین کنوانسیون سالیانه انجمن های روانشناسی آمریکا به بحث نشسته اند ، مصرف مکرر ماریجوانا می تواند اثرات منفی قابل توجهی بر روی مغز نوجوانان (teenagers) و جوانان ، از جمله نقصان شناختی ، توجه و حافظه ضعیف و کاهش IQ داشته باشد .

دکتر کریستا لیسداهل (Krista Lisdahl,phD) سرپرست آزمایشگاه تصویربرداری مغز و روان پزشکی اعصاب در دانشگاه ویسکانسین - میلواکی (University of Wisconsin-Milwaukee) گفت : " لازم به ذکر است که مصرف منظم کانابیس ، که ما آن را یک بار در هفته در نظر می گیریم ، به هیچ وجه ایمن نیست و ممکن است اعتیاد و صدمات عصب شناختی را سبب شود ، بخصوص در جوانان ".

به گفته لیسداهل مصرف ماریجوانا در حال افزایش است. وی اشاره به مطالعات سال 2012 دارد که نشان می دهد 6.5 درصد از دانش آموزان سال بالای (seniors) دبیرستان بیان کرده اند که هر روز ماریجوانا مصرف می کنند . که این مقدار نسبت به 2.4 درصد در سال 1993 بیانگر افزایش مصرف ماریجوانا در بین دانش آموزان است . در مجموع 31 درصد از بزرگسالان جوان (18 تا 25 سال) بیان کرده اند که در ماه گذشته ماریجوانا مصرف کرده اند . بنا به گفته لیسداهل : افرادی که معتاد به ماریجوانا می شوند ممکن است به طور متوسط 6 درجه از IQ خود را از دست بدهند ، که اشاره به یک پژوهش طولانی مدت تا سال 2012 می کند که در آن پژوهش ، 1037 داوطلب از بدو تولد تا سن 38 سالگی مورد بررسی قرار گرفته بودند .

لیسداهل گفت که مطالعات تصویر برداری مغز از مصرف کنندگان منظم ماریجوانا ، تغییرات مهمی را در ساختار مغز آنها بویژه در نوجوانان نشان داده است . او اضافه کرد در جوانان 16 تا 19 که در سال گذشته مصرف ماریجوانای خود را افزایش داده بودند نابهنجاری هایی در ماده خاکستری مغز ، که با هوش و ذکاوت ارتباط دارد ، مشاهده شده است . وی افزود حتی بعد از اینکه محققان شرایط اصلی پزشکی را کنترل کردند یافته هایی مانند قرار گرفتن در معرض مواد مخدر قبل از تولد ، تأخیر رشد و ناتوانی های یادگیری باقی مانده بود .

او گفت : " با در نظر گرفتن قانونی شدن ماریجوانا ، سیاستگذاران نیاز به تعیین راه هایی دارند که از دسترسی آسان نوجوانان و جوانان به ماریجوانا جلوگیری کرده و کمک های مالی مضاعف را برای درمان آنها فراهم آورد". او همچنین توصیه می کند که قانونگذاران باید حد و میزان تترا هیدرو کانابینول یا THC ، ماده اصلی روانگردان در ماریجوانا را به منظور کاهش اثرات بالقوه عصب شناختی (neurocognitive) معین کنند .

دکتر آلن بادنی (Alan Budney,phD) از دانشکده دارتموث (Dartmouth college) گفت که برخی از انواع قانونی ماریجوانا نسبت به گونه های دیگر ، مقدار بالاتری از THC را دارا هستند ، THC مسئول بسیاری از اثرات روانی ماریجوانا است . برخی از تحقیقات نشان داده اند که مصرف بالای THC می تواند خطر ابتلا به بیماری های آتی و حاد همراه با افسردگی ، اضطراب و جنون را افزایش دهد . بادنی افزود :" پژوهش های اخیر بیان می کند که این رابطۀ ماریجوانا و بیماری های مغزی ، ممکن است بسته به اینکه ماریجوانا اغلب چگونه مصرف می شود و قدرت آن ماده چقدر است ، تعدیل شود . متأسفانه بیشتر آنچه که ما از تحقیقات پیشین می دانیم وابسته به مصرف ماریجواناهایی است که به طور معمول دوز THC خیلی پایین تری نسبت به آنچه امروزه مصرف می شود دارد ". او افزود :" درمان کنونی اعتیاد به ماریجوانا برای نوجوانان ، مانند مداخلات مختصر مدرسه و مشاوره سرپایی ، می تواند مفید باشد اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا مداخلات و راهبرد های موثر بیشتری را فراهم آورد".

طبق گفته دکتر بتینا فریز (Bettina Friese,phD) از مؤسسه تحقیقاتی و ارزشیابی پایر (www.pire.org) در کالیفرنیا ، علاوه بر مطالب فوق به نظر می رسد پذیرش مردم از قانونی شدن مصرف ماریجوانای پزشکی بر ادراک نوجوانان از خطر مواد مخدر تأثیر گذاشته باشد . او نتایج پژوهش سال 2013 از 17482 نوجوان (teenagers) در مونتانا را ارائه کرد که نشان می داد مصرف ماریجوانا در میان نوجوانان شهرستان هایی که اکثر مردم آنها به قانونی شدن ماریجوانای طبی رأی داده بودند ، بالا بوده است زیرا فکر می کردند مصرف ماریجوانا خطر کمی دارد . فریز گفت که یافته های پژوهش نشان می دهد که نگرش بیشتر پذیرش ماریجوانای پزشکی ممکن است اثرات بیشتری نسبت به تعداد واقعی مجوز موجود ماریجوانای پزشکی ، بر روی مصرف ماریجوانا در میان نوجوانان داشته باشد .

برای مطالعه متن اصلی به مقاله : Regular marijuana use bad for teens’ brains در science daily رجوع کنید