داروهای تبلیغی ترک اعتیاد در ماهواره، از حقیقت تا سراب

داروهای تبلیغی ترک اعتیاد در ماهواره، از حقیقت تا سراب

مشهد - ایرنا - رهایی از چنگال اعتیاد، این بلای خانمانسوز از رویاهای همه خانواده های درگیر آن و نیز معتادانی است که خواسته یا ناخواسته، کم یا زیاد گرفتار این بلای خانمان برانداز شده اند.

از والدینی که برای درمان دلبندانشان از وابستگی به مواد مخدر رنج می کشند تا همسرانی که برای نجات زندگی مشترک و تامین آینده فرزندانشان هر راه ، شیوه درمانی و دارویی را برای درمان عزیزشان امتحان می کنند.

در این میان در اوج فعالیت شبکه های ماهواره ای به ویژه فارسی زبان که فرهنگ، سنت ها و نجابت ایرانیان را نشانه گرفته اند، تبلیغ داروهای غیر قانونی درمان و ترک اعتیاد در اشکال مختلف قرص و شربت نیز به چشم می خورد که راهی دیگر برای ضربه زدن به مردم این مرز و بوم است.

گرفتاری در بلای خانمان برانداز اعتیاد کافی نبود که از این وضعیت بهره اقتصادی گرفتن نیز به راهی دیگر برای سوء استفاده شیادان تبدیل شده است.

تبلیغ هایی که هر شنونده ای برای نخستین بار با شنیدن آن به قطعیت اثر گذاری این داروها اطمینان پیدا می کند، کاربرد واژه هایی مانند ˈدرمان صد درصد تضمینی اعتیادˈ، ˈپاکی قطعی با مصرف یک دوره دو ماهه مصرف داروˈ، ˈترک اعتیاد بدون هیچگونه درد و علائمˈ ،ˈصدور ضمانت نامه کتبی جهت بازگشت مبلغ دارو در صورت عدم تاثیرˈ و از این قبیل، از جمله این راههاست.

عبارات تبلیغاتی که از نظر علمی و عقلی در صورت آشنایی مختصر با بیماری اعتیاد براحتی می توان به عدم صحت آن پی ببرد، عباراتی که خواسته و آرزوی هر معتاد و خانواده معتاد را در قالب کلمات و با وعده واهی جامه عمل می پوشاند و فرد را به خرید دارو ترغیب می کند.

در این میان رواج داروهای دست ساز درمان و ترک اعتیاد معضل دیگری است که شیادان عامل آن در کنار دست به گریبان بودن فرد با بیماری اعتیاد، تلاش دارند جیب معتادان و خانواده های آنان را نیز از این راه خالی کنند.

داروهای دست ساز و کپسول های خانگی که مواد مخدر ترکیب اصلی تشکیل دهنده آنها است، به رغم غیر قانونی بودن در بازار و عطاری های سطح شهر به راحتی یافت و خریداری می شود، گویی خوردن نام ˈداروˈ بر پیشانی این محصولات هرگونه خرید و فروشی را برای عاملانش مجاز کرده است.

معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت:

داروهای تضمینی ترک اعتیاد تنها یک دروغ و کذب محض است.

حسن حاجی پور با بیان اینکه هیچ دارو به صورت معجزه آسا به درمان اعتیاد کمک نمی کند، افزود: بسیاری از مراجعه کنندگان به مراکز درمان اعتیاد در این استان، پیش از مراجعه به میزان و مدت زیاد از این داروها استفاده کرده اند و به دلیل بی نتیجه بودن آنها راهی مراکز مجاز درمان شده اند.

وی با بیان اینکه تمام داروهای تبلیغی درشبکه های ماهواره ای دارای مواد مخدر است، اظهار کرد: استفاده از داروهایی که در قراردادهای درمانی نبوده و مورد تایید وزارت بهداشت نیستند برای درمان اعتیاد فرد را دچار عوارض و مشکلات متعدد می کند که می تواند جبران ناپذیر باشد.

وی افزود: این داروها دارای ترکیباتی از مواد مخدر هستند که فرد با مصرف آنها حالش خوب است اما با پایان مصرف دارو، دچار عارضه ها و علایم ترک اعتیاد می شود و به ناچار یا به استفاده دوباره دارو و یا به استفاده از مواد مخدر رو می آورد و این دور باطل ادامه می یابد.

حاجی پور گفت: حتی داروهای مورد تایید مانند متادون هم به تنهایی نمی توانند به درمان اعتیاد کمک کنند و تحقق سایر جنبه ها از جمله روانشناسی و روانکاوی نیز برای درمان و ترک اعتیاد ضروری است.

وی تاکید کرد: به همین دلیل درمان تضمینی، صد در صد و بدون درد در درمان اعتیاد به هیچ وجه دارای منطق علمی و عقلی نیست.

حاجی پور با بیان اینکه در درمان اعتیاد، مسائل روانی نیز موثر است، گفت: درمان و ترک اعتیاد با روان فرد ارتباط مستقیم دارد و هنوز هیچ دارویی برای کنترل و کاهش حس روانی و وسوسه فرد برای مصرف مواد مخدر کشف نشده است.

وی افزود: تا زمانی که فرد از نظر روانی و اعتماد به نفس در درجه پایینی قرار داشته باشد وسوسه و میل به مصرف مواد مخدر موجب بازگشت او در دامان اعتیاد می شود و این میل را هیچ دارویی نمی تواند کم کند و تنها خود فرد و امید اوست که می تواند در کنار کمک گرفتن از داروهایی مانند متادون و تحت نظر متخصص به پاکی وی کمک کند.

وی در باره داروهای دست ساز ترک اعتیاد نیز گفت: این داروها در اغلب عطاری ها وجود دارد و در بررسی های انجام شده مشخص شده است که همه ترکیبات آنها دارای مواد مخدر است.

وی با بیان اینکه باید از سوی متولیان امر با عاملان تولید و توزیع این داروها به صورت جدی برخورد شود، افزود: داروهای مزبور به روش های کاملا غیر بهداشتی و با ترکیبات غیر مجاز و بدون پوشش و جلد تهیه می شود و بیمار با مصرف آن در ابتدا وضعیت خوبی دارد و با پایان آن دچار عوارض می گردد.

حاجی پور گفت: بارها از مردم خواهش کرده ایم که برای درمان و ترک اعتیاد اقدام به مراجعه به مراکز مجاز و مصرف داروهای علمی و مجاز نمایند اما گاهی به دلیل بی توجهی شاهد آثار زیان بار عملکردهای خارج از این چارچوب هستیم.

وی افزود: مراجعه به مراکز غیر مجاز ترک اعتیاد و کاربرد شیوه های کاملا غیر علمی و گاهی خطرناک برای درمان فرد هر روز گزارشات دلخراش ناشی از کاربرد چنین شیوه هایی را به گوش می رساند.

وی تاکید کرد: درمان اعتیاد به عنوان نوعی بیماری که تمام ساختار بدن را تحت تاثیر قرار می دهد باید تحت نظر پزشک و فرد متخصص و دارای مجوز فعالیت صورت گیرد.

کارشناس مسوول دفتر اعتیاد اداره کل بهزیستی خراسان رضوی نیز در این باره گفت: دارو های مجاز درمان و ترک اعتیاد در بازار فروش نمی رود بلکه طبق نیاز و سهمیه به مراکز مجاز ارائه می گردد و هرگونه داروی درمان و ترک اعتیاد غیر از آنچه در مراکز تجویز می شود مورد قبول و تایید نیستند.

ابوالقاسم زیبدی اظهار کرد: آنچه مورد تایید بهزیستی است دو داروی ˈمتادونˈ و ˈبوفه نورفینˈ است که در درمان اعتیاد به مواد مخدر تاثیر مثبت دارند.

وی افزود: داروهایی که به صورت دست ساز، گیاهی و یا حتی شیمیایی در شبکه های ماهواره ای تبیلغ می شود و یا در برخی مغازه ها و عطاری ها فروخته می شود به هیچ وجه مورد تایید نیست.

این کارشناس گفت: بهتر است افراد در صورت تمایل برای استفاده از داروهای ترک اعتیاد به مراکز مجاز مراجعه نموده و برای استفاده از این داروها مشاوره دریافت کنند تا از وارد آمدن هرگونه خسارت جانی و مالی ناشی از مصرف این داروها جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: صنف عطاری ها برای عرضه داروهای ترک اعتیاد به هیچ وجه مورد تایید بهزیستی نیستند و داروهایی که به صورت غیر مجاز و غیر رسمی ارائه می شود دارای مواد مخدر بسیار هستند.

زیبدی افزود: مردم نباید به هیچ وجه تحت تاثیر تبلیغات داروهای ترک اعتیاد در شبکه های ماهواره ای قرار گیرند زیرا مواردی که در این تبلیغ ها به آن اشاره می شود از جمله درمان قطعی و کوتاه مدت به هیچ وجه صحت ندارد.

وی بیان کرد: البته اطلاع رسانی در این زمینه از اهمیت بسیار برخوردار است و امیدواریم با افزایش آگاهی مردم شاهد استفاده از این داروها که پشتوانه علمی برای درمان اعتیاد ندارند، نباشیم.