ترکان خبر داد: تلاش مناطق آزاد در پیشتازی در کاهش اعتیاد/ برنامه افزایش5 منطقه آزاد

ترکان خبر داد:

تلاش مناطق آزاد در پیشتازی در کاهش اعتیاد/ برنامه افزایش5 منطقه آزاد

تهران- ایرنا- مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور از تلاش در مناطق آزاد برای پیشتازی ازکاهش آسیب اعتیاد خبر داد وگفت: لایحه ای برای افزایش تعداد مناطق آزاد به مجلس شورای اسلامی ارایه شده که با تصویب آن منطقه آزاد جاسک، بوشهر، مهران، اردبیل و اینچه برون به مناطق فعلی اضافه می شوند.


 
           
به گزارش روز دوشنبه ایرنا، اکبرترکان در حاشیه انعقاد تفاهم نامه همکاری های مشترک دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر و شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در جمع خبرنگاران، با بیان آنکه تلاش می شود آنچه قرار است در ایران 1404 ساخته در مناطق کوچک جغرافیایی پیاده سازی شود، افزود: هدف گذاری برنامه ششم توسعه نیز کاهش 25 درصدی اعتیاد است.
وی اظهار داشت: هدف گذاری ایران 1404 اگر با روند کنونی ادامه یابد، یک بیست و پنج دوم خواهد بود بنابر این قرار شد هدف گذاری 1404 برای مناطق آزاد در نظر گرفته شود.
ترکان با بیان آنکه فضاهای جدیدی مثل استفاده از فناوری های جدید و بهره گیری از واکسن در این راستا مورد بهره گیری قرار می گیرد، افزود: فضاهای اجتماعی همانند شکست امید یکی از آسیب هایی است که به پدیده اعتیاد کمک می کند.
مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور از ارایه لایحه تبدیل برخی از شهرها به مناطق آزاد خبر داد و گفت: لایحه ای در این زمینه به مجلس شورای اسلامی ارایه شده که با تصویب آن منطقه آزاد جاسک، بوشهر، مهران، اردبیل و اینچه برون به مناطق فعلی اضافه می شوند.
ترکان در پاسخ به این پرسش که برنامه ای برای رونق مناطق ویژه کم رونق در دستور کار هست یا خیر؟ اظهار داشت: تاسیس برخی از مناطق آزاد از ابتدا اشتباه بوده زیرا مجلس در دوره های گذشته مسابقه تاسیس مناطق آزاد داشت و این در حالی بود که به مسایلی همانند وضعیت زیرساخت ها، محیط زیست، تامین برق، گاز و غیره توجهی نمی کردند لذا با وجودی که این مناطق دارای عنوان منطقه ویژه اقتصادی هستند اما از آنجا که سایر زیرساخت ها را ندارند سرمایه گذاران از حضور در این مناطق استقبال نکرده اند.
ترکان ادامه داد: تازمانی که سرمایه گذاران از این مناطق استقبال نکنند رونقی در این مناطق نخواهد بود.

** هدف گذاری کاهش 25 درصدی شیوع اعتیاد در برنامه ششم
علیرضا جزینی قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز با اشاره به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در سال 1385 و همچنین برنامه پنجم توسعه ، گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر برهمین اساس برنامه های خود را مطابق 5 راهبرد شامل پیشگیری، درمان، توانمندسازی و غیره در دستور کار قرارداده است.
وی ادامه داد: در برنامه ششم نیز 25 درصد کاهش شیوع در نظر گرفته شده و از آنجا که مناطق آزاد دارای ضوابط، قوانین و مقررات خاص هستند برهمین اساس قرار شد تفاهم نامه ای متناسب با 5 پایه استراتژیک تدوین شود.

هیچ نظری موجود نیست: