۴۳۹ هزار ایرانی مصرف شیشه را تجربه کرده اند

۴۳۹ هزار ایرانی مصرف شیشه را تجربه کرده اند
کارشناس اعتیاد سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: تعداد مصرف کنندگان شیشه (حداقل یک بارمصرف)، در سال گذشته برابر با ۴۳۹ هزار نفر بوده که از این تعداد ۱۰.۵ درصد را زنان در بر می گیرند.
 
به گزارش مهر، دکتر محمدرضا قدیرزاده روز سه شنبه در کارگاه آموزشی یک روزه «آشنایی با مواد مخدر و پیامدهای سوء مصرف آن»، اظهار داشت: جرم ۸۰ درصد زندانیان در رابطه با مواد مخدر اعم از مصرف، توزیع، حمل و پیامدهای متعاقب سوء مصرف آن است.
وی با اشاره به انواع مخدر سنتی و صنعتی گفت: بر اساس اطلاعات آماری موجود در سازمان پزشکی قانونی کشور در سال گذشته سه هزار واقعه مرگ به دلیل سوء مصرف مواد مخدر در کشور ثبت شده است.
۱۹۰ میلیون نفر در جهان حشیش مصرف می کنند
این درمانگر اعتیاد در رابطه با آمار جهانی مصرف انواع مخدر افزود: حشیش با بیش از ۱۹۰ میلیون مصرف کننده، بیشترین تعداد مصرف کنندگان مواد را در جهان به خود اختصاص داده است؛ پس از آن آمفتامین ها، اکستاسی، تریاک و مشتقات آن و کوکائین به ترتیب: با حدود ۵۳، ۲۶، ۲۲ و ۱۹ میلیون نفر در رتبه های بعدی بیشترین مصرف کننده ها در دنیا قرار دارند.

کارشناس ارشد مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: تفاوت عمده مواد مخدر سنتی همانند تریاک و هروئین با مواد مخدر صنعتی و شیمیایی اعم از روانگردان ها در آثار پس از مصرف آن است. روانگردان ها مواد شیمیایی هستند که روی عملکرد مغز اثر گذاشته و منجر به تغییرات رفتاری، شناختی، خلقی و همچنین درجه هشیاری در فرد مصرف کننده می شوند.این مواد می توانند در ابتدا باعث افزایش تمرکز و همچنین سرخوشی در فرد مصرف کننده شوند، لذا این امر منجر به سوء مصرف این مواد می شود.
وجود ۴۳۹ هزار مصرف کننده شیشه در کشور
وی خاطرنشان کرد: روانگردان ها باعث افزایش هوشیاری، انرژی و سرخوشی می شوند و آمفتامین، متامفتامین، کوکائین در این دسته قرار می گیرند. متامفتامین همان شیشه است که تخمین غیرمستقیم تعداد مصرف کنندگان آن (حداقل یک بارمصرف)، در سال گذشته برابر با ۴۳۹ هزار نفر بوده که از این تعداد ۱۰.۵ درصد را زنان در بر می گیرند.
قدیرزاده در خصوص مصرف مواد صنعتی و رفتارهای خشونت آمیز گفت: رفتارهای خشونت آمیز در معتادان به مواد مخدر صنعتی در فاصله زمانی بین ۶ ماه تا یکسال پس از شروع وابستگی افراد آغاز می شود در حالیکه در معتادان به مواد مخدر سنتی این فاصله زمانی بین یک تا ۳ سال پس از وابستگی شروع می شود. میزان بروز خشونت و رفتارهای آسیب رسان در معتادان به مواد مخدر صنعتی با افزایش سن اعتیاد افراد به اوج خود می رسد در حالیکه در معتادان به مواد مخدر سنتی با افت مواجه می شود.
کارشناس ارشد مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اثرات مصرف آمفتامین ها اشاره کرد و گفت: مهمترین اثرات حاد آمفتامین ها شامل: احساس شادی و راحتی در ابتدای مصرف، افزایش فشار خون، تهوع، کاهش اشتها، از دست رفتن مهارها، افزایش سرعت تنفس و ضربان قلب، تعریق زیاد و احساس تشنگی، به هم زدن دندان ها و افزایش میل شدید جنسی است.
در مصرف مقادیر بالای آنها علائمی چون تشنج، استفراغ، افزایش شدید دمای بدن و فشار خون، سرگیجه، گرفتگی عضلانی و تپش قلب مشاهده می شود. علاوه بر اثرات یاد شده این ترکیبات قادر به ایجاد اثرات سوء بر سایر قسمت های بدن از جمله سیستم تنفسی به صورت ادم ریوی، کبد به شکل یرقان و افزایش بیلی روبین، سیستم خون به شکل اختلالات انعقادی و ترومبوسیتوپنی و همچنین سیستم ایمنی هستند.

هیچ نظری موجود نیست: