سـوء‌مصـرف ماده مخدر هروئيـن در مدارس مسئولین بهداشتی را در آمريکـا نگـران کـرده اسـت

شايع شدن مصرف هروئين در آمريکا  سال‌ها است جان نوجوانان را مي‌گيرد،  مصرف هروئین آرام‌آرام به گروه‌هاي کم‌سن و سال‌تر راه پيدا کرده است و مدارس کشور آمريکا تحت‌ فشار هستند تا براي رواج  مصرف  هروئين چاره بکنند 
 سوء مصرف هروئین در مدارس باعث افزایش اورژنس های مسمومیت با هروئین در مدارس شده است و سیستم درمانی  باید  داروهای مثل نالتروکسان را  در دسترس هر پرستار و معلمي قرار داده  تا با برخورد با اور دوز هروئین در مدارس اماده باشند .
اگرچه سوءمصرف مواد مخدر در مدارس به‌ندرت اتفاق مي‌افتد، اما اين روزها پرستاران بيش‌ازپيش احساس مي‌کنند که حتما بايد داروي نالوکسان را به شکل سرنگ يا اسپري بيني در جعبه کمک‌هاي اوليه خود داشته باشند.
 اين دارو که عوارض جانبي زياد و شديدي ندارد، تقريبا به‌سرعت اثر مي‌کند و سبب مي‌شود يک بيمار که بيش‌ازاندازه هروئين مصرف کرده است بتواند دوباره نفس بکشد.


جامعه ملي پرستاران مدارس، از همه مدارس خواسته‌اند که اين پادزهر را تهيه‌کرده و در دسترس قرار دهند. بت متي، مديرعامل اين جامعه مي‌گويد: «مرگ ناشي از مصرف بيش‌ازاندازه مواد مخدر همه‌گير شده است و ضروري است که به‌سرعت از موارد اورژانسي مطلع شويم.»

در سال جاري حداقل 5 ايالت از ايالات آمريکا ازجمله رُدآيلند به استفاده از داروي نالوکسان در تمام مقاطع راهنمايي و دبيرستان خود نياز پيدا کرده‌اند و قوانيني را براي استفاده از اين دارو تصويب کرده‌اند. بعضي از ايالات به مدارس اجازه مي‌دهند يا حتي آنها را تشويق مي‌کنند که اين دارو را بخرند و بسياري از مدارس هم در حال حاضر آن را تهيه‌کرده‌اند.
نالوکسان که با نام تجاري نارکان هم شناخته مي‌شود، اولين بار در سال 1971 توسط سازمان غذا و داروي آمريکا به‌عنوان يک پادزهر تاييد شد و طرفداران آن مي‌گفتند که مي‌تواند يک کودک يا والدين يا اولياي مدرسه را که سوءمصرف هروئين يا مسکن داشته‌اند را نجات دهد.
از سال 2001 تا 2013، مرگ‌هاي ناشي از مصرف بيش‌ازاندازه هروئين در ايالات‌متحده آمريکا 5برابر شده است. به گفته مرکز پيشگيري و کنترل بيماري‌ها، در سال 2013، بيش از 70درصد مرگ‌هاي ناشي از سوءمصرف داروهاي تجويزي، درنتيجه مسکن‌هاي مخدر يعني گروهي از مسکن‌ها شامل هروئين، اکسيکدون، کدئين، فنتانيد و مورفين، بوده است.
سوءمصرف در مدارس اتفاق نادري است، ولي غيرممکن هم نيست.
 براساس آمارهايي که موسسه سلامت ايالت رُدآيلند منتشر کرده است، 43درصد از پرستاران مدارس در گزارشي که از پرستاران 81 مدرسه اين ايالت تهيه‌شده است، گفته‌اند دانش‌آموزان آنها سوءمصرف مواد مخدر داشته‌اند و 15درصد گفته‌اند که در 3 سال گذشته حداقل 1 بار مجبور شده‌اند که به دليل سوءمصرف يکي از دانش‌آموزان خود با اورژانس تماس بگيرند.
با همه اين اوصاف، بعضي از مناطق هنوز با اينکه اين پادزهر را در جعبه کمک‌هاي اوليه خود قرار دهند در کشمکش هستند. سال گذشته، مقامات مدارس در هارتفورد تصميم گرفتند که نارکان را به دليل عوارض جنبي که دارد در مدارس خود نگه‌داري نکنند، زيرا مصرف اين دارو ممکن است در بيداري سبب پرخاشگري فرد شود، اما آنها ماه گذشته با توجه به مشکلات سوءمصرف مواد در منطقه و قيمت پايين اين دارو، عقيده خود را تغيير دادند.
بعضي از قانون‌گذاران در اين مورد سوالاتي را مطرح کرده‌اند. يکي از اين سوالات اين است که آيا داروسازان با شروع استفاده بيشتر از اين دارو قيمت آن را افزايش خواهند داد يا خير، اما مدارس نمي‌خواهند مبلغ زيادي براي آن هزينه کنند.

هیچ نظری موجود نیست: