بودجه ۸۰۰ میلیارد تومانی برای جلوگیری از ورود مواد مخدر

                                     
زمان انتشار خبر:سه شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۰

بودجه ۸۰۰ میلیارد تومانی برای جلوگیری از ورود مواد مخدر

وزیر کشور از اختصاص بودجه ۸۰۰ میلیارد تومانی برای جلوگیری از ورود مواد مخدر از مرزهای کشور خبر داد که ۴۰۰ میلیارد تومان آن از منابع داخلی سپاه تامین می شود و ۴۰۰ میلیارد تومان را نیز دولت متعهد شده است که در بودجه امسال پرداخت کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در وزارت کشور، گفت: در این جلسه اعضای شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران ،گزارش عملکرد پارسال گذشته و شش ماهه امسال را ارائه کردند و درباره حوزه های پیشگیری، درمان و مبارزه با مواد مخدر بحث و تبادل نظر شد.


وزیر کشور ادامه داد: طبق گزارش هایی که ارائه شد تاکنون در حوزه مقابله با مواد مخدر در استان تهران توفیقات خوبی داشته ایم به گونه ای که برخی مواد مخدر صنعتی از سه تا سه و نیم برابر افزایش قیمت داشته است که یکی از برنامه های مبارزه جدی در حوزه مواد مخدر صنعتی محسوب می شود.

رحمانی فضلی در ادامه به مساله درمان معتادان نیز اشاره و تصریح کرد:‌ ظرفیتی که اکنون در حوزه درمان بهره‌برداری می شود سه هزار نفر است که به زودی آن  را به شش هزار نفر افزایش می دهیم و شهرداری نیز متولی اصلی پیگیری این مساله است.

وزیر کشور گفت: در حوزه پیشگیری هم سیاست ها و  برنامه هایی که اعلام و ابلاغ شده نشان دهنده بالا رفتن حساسیت مردم و مسئولان و استقبال همگانی برای همکاری با ستاد مبارزه با مواد مخدر تهران است.

رحمانی فضلی در تشریح سایر مصوبات جلسه امروز گفت: مقرر شد که مساله تهران با استفاده ظرفیت های پایتخت و استان های مجاور در اولویت قرار بگیرد و بر این اساس بحث مقابله با مواد مخدر صنعتی ، هروئین، حشیش و تریاک اولویت اول است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر جمع آوری خرده فروشان مواد مخدر را نیز از مهمترین دستورکارهای این جلسه برشمرد و ادامه داد: برخورد با سرشبکه ها و بنیان های اقتصادی مواد مخدر نیز  مهم است و قرار شد استاندار تهران ظرف مدت یک ماه هدف گذاری کمی و برنامه ریزی داشته باشد تا برنامه‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر استان با سرعت انجام شود.

رحمانی فضلی با بیان اینکه چهره تهران نباید به علت وجود معتادان نامناسب باشد تاکید کرد:‌ نیروی انتظامی در این جلسه اعلام کرده است که اگر فضای کافی برای جمع آوری معتادان داشته باشیم و قوه قضائیه امکانات لازم را برای رسیدگی در اختیار ما بگذارد ظرف مدت 10 روز می توانیم کل تهران را از وجود معتادان پاکسازی کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی انجام شده به مرور مواد مخدر از تهران پاکسازی شود چنانکه در برنامه ششم مقام معظم رهبری در این خصوص هدفگذاری کمی کردند و آن هم کاهش 25 درصدی آسیب قاچاق مواد مخدر در حوزه مقابله و درمان است.

وزیر کشور در پاسخ به این سؤال که برای جلوگیری از ورود مواد مخدر به مرزهای شرقی و سایر مرزها چه برنامه‌ای دارید؟ گفت: در شورای امنیت و ستاد کل نیروهای مسلح مقرر شده است که برنامه جامعی برای این امر تهیه شود و حدود یک ماه فرصت دارند تا برنامه های خود را برای جلسات عادی ارائه دهند.

وی افزود: بنا داریم همه مرزهای شرقی را که البته 200 تا 250 کیلومتر آن مشکل دارد با همکاری نیروی انتظامی ، سپاه و وزارت اطلاعات از ورود مواد مخدر پاکسازی کنیم ضمن اینکه مسئله خروج سوخت به عنوان قاچاق و همین طور قاچاق انسان یکی دیگر از برنامه های جدی است که برای ما اهمیت بسیار دارد.

رحمانی فضلی ادامه داد: در سه ماه گذشته رئیس جمهور بودجه‌ای بالغ بر 800 میلیارد تومان را برای جلوگیری از ورود مواد مخدر از مرزها  اختصاص داد که 400 میلیارد تومان آن از منابع داخلی سپاه تأمین می شود و 400 میلیارد تومان را نیز دولت متعهد شده است که در بودجه امسال پرداخت کند که قطعاً با این برنامه شاهد کاهش ورود مواد مخدر از مرزهای شرقی کشور خواهیم بود.

وزیر کشور در پاسخ به این سؤال که آیا در جلسه امروز مسئله کارتون خواب‌ها هم  بررسی شد یا خیر؟ گفت: در این زمینه هم بحث شد؛ شهرداری‌ها و بهزیستی متولی رسیدگی به کارتون خواب ها هستند و بنا شد استاندار نیز تلاش کند تا با تجهیز و آماده سازی ظرفیت سایر دستگاه‌ها بر این موضوع تمرکز کند تا بتوانیم در سطح تهران به صورت شبانه و به ویژه در زمستان موضوع کارتون خواب‌ها را مدیریت کنیم.

هیچ نظری موجود نیست: