پرگننولون (pregnenolone) امیدی تازه در درمان اعتیاد به ترکیبات کانابیس (ماری جوانا حشیش )


 در حالی که آمار مبتلایان به حشیش در دنیا به بیش از 20 میلیون نفر رسیده است، دو گروه از محققان مرکز سلامت و تحقیقات پزشکی فرانسه INSERM ، هورمون استروئیدی  (Pregnenolone) را که پیشتاز انواع هورمون های استروئیدی  نظیر پروژسترون و تستوسترون است مورد مطالعه قرار دادند. تاکنون این طور به نظر می رسید که این هورمون هیچ اثر بیولوژیکی خاصی ندارد، اما نتایج مطالعات دانشمندان نشان داد این هورمون قادر است از مغز در برابر اثرات مضر حشیش محافظت کند.
 از اثرات زیان بار مواد مخدر و به خصوص حشیش می توان به مشکلات شناختی نظیر اختلال در حافظه و به طور کلی از دست دادن انگیزه اشاره کرد. محققان با تجویز دوزهای بالای حشیش به موش ها، غلظت هورمون pregnenolone را در مغز آنها افزایش داده و موفق شدند از اثرات مضر ماده فعال حشیش ( THC )که روی گیرنده های کانابینوییدی ( CB1) در سلول های عصبی عمل می کند، جلوگیری کنند .
 وینچنزو پیازا از محققان این پژوهش در این باره گفت: دوزهای تجویز شده به موش ها حدود 3 تا 10 برابر بالاتر از آن چیزی است که بدن انسان به هنگام مصرف مواد مخدر به صورت معمولی و منظم دریافت می کند.
با افزایش دوز، محققان فرایند طبیعی را کشف کردند که تا کنون ناشناخته بود. آنها دریافتند که با افزایش فعالیت گیرنده های (CB1) این گیرنده ها از مغز در برابر اثرات مضر حشیش محافظت می کنند. آنها همچنین آزمایش های بسیاری را در محیط های آزمایشگاهی روی گیرنده های (CB1) انسانی انجام دادند که نتایج مشابهی را نشان داد.
از آنجایی که هورمون (Pregnenolone) یک هورمون طبیعی است و به مقدار ناچیزی جذب شده و به سرعت توسط ارگانیسم های بدن متابولیزه می شود، محققان تصمیم گرفتند از مشتقات این هورمون که نوع اصلاح شده آن بوده و می تواند توسط بدن جذب شود و به هورمون های استروئیدی تبدیل نشوند، استفاده کردند.
محققان امیدوارند تا سال آینده آزمایش های بالینی این پژوهش را روی انسان آغاز کنند. همچنین اگر تاثیر مشتقات هورمون (Pregnenolone) ثابت شود، این نخستین درمان دارویی اعتیاد به مواد مخدر خواهد بود.
پرگننولون (pregnenolone) استروئیدی که مغز را در برابر اثرات مخرب تی اچ سی THC محافظت می کند (درمان اعتیاد به کانابیس )

هیچ نظری موجود نیست: