روش سوئيسی کاهش آسيب‌های اعتياد تشريح شد/اتاق‌های امن تزريق مانع شيوع مصرف روانگردان‌ها می‌شود

Addiction Suisse – Home
در گفت‌وگوی فارس با سعيد صفاتيان
روش سوئيسی کاهش آسيب‌های اعتياد تشريح شد
اتاق‌های امن تزريق مانع شيوع مصرف روانگردان‌ها می‌شود
رئيس کارگروه کاهش تقاضا در کميته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام در تشريح روش سوئيسی کاهش آسيب‌های اعتياد گفت: اين روش بر 3 اصل توزيع مواد مخدر توسط دولت، ايجاد اتاق‌های امن تزريق و توزيع رايگان سرنگ استوار است.
 سعيد صفاتيان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس به تشريح روش سوئيسی کاهش آسيب‌های اعتياد پرداخت.

وی گفت: در سال 1381 که هنوز بحث کاهش آسيب و درمان اعتياد در کشور حالت رسمی نگرفته بود و موضوع بيشتر پيرامون بحث مقابله و تا حدودی هم پيشگيری از اعتياد می‌شد ستاد مبارزه با مواد مخدر تصميم گرفت بر اساس گزارش‌های سازمان ملل اقداماتی را در جهت کاهش آسيب‌های اعتياد انجام دهد.
رئيس کارگروه کاهش تقاضا در کميته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: آن زمان من مديرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر بودم و بر اساس گزارش‌هايی که دفتر مقابله با جرم سازمان ملل متحد در اختيار ما گذاشته بود مشخص شد که کشور در يک وضعيت بحرانی از نظر شيوع بيماری HIV قرار دارد.
وی خاطر نشان کرد: همزمان با سازمان ملل چند پروفسور اروپايی نيز وضعيت ايران را از نظر شيوع HIV بحرانی ارزيابی کردند و برای مقابله با آن به ما توصيه کردند تا برنامه‌های کاهش آسيب‌های اعتياد را اجرايی کنيم.
صفاتيان افزود: جلسات زيادی را در ستاد مبارزه با مواد مخدر داشتيم که در آن برنامه‌های مختلف کاهش آسيب‌های اعتياد مطرح شد. يکی از اين برنامه‌ها درمان نگهدارنده با متادون بود.
وی با بيان اينکه برنامه دوم موضوع درمان جايگزين با بوپره نورفين است، گفت: مرحله سوم احداث مراکز DIC يا درمان گذری بود که معتادان تزريقی با مراجعه به آنجا بتوانند متادون، سرنگ و وسايل پيشگيری از بيماری‌های مقاربتی را دريافت کنند.
رئيس کارگروه کاهش تقاضا در کميته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام يادآور شد: اين موضوعات می‌توانست به ما در کنترل HIV‌ کمک زيادی کند به طور مثال بايد برنامه افزايش دسترسی به سرنگ و وسايل پيشگيری را گسترش می‌داديم و حتی معتادانی که اکنون ترک کرده‌اند را بکارگيری می‌کرديم تا آنها در کوله‌پشتی‌های خود اين وسايل را حمل کرده و در محل‌هايی که معتادان تجمع دارند حاضر شوند و سرنگ و وسايل پيشگيری را توزيع کنيم.
وی با اشاره به اينکه اين برنامه‌ها اکنون در سوئيس در حال اجرا است، گفت: در سال 84 سفری به زوريخ داشتيم و با مسئولان برنامه‌ريزی‌های کاهش آسيب سوئيس که همزمان برنامه چند کشور ديگر را آماده کرده بود به نام پروفسور «اوخن هاگن» ديدار کرديم و با برنامه‌های درمان اعتياد در سوئيس آشنا شديم.
صفاتيان گفت: در اينجا بود که متوجه شديم آنها حتی قرص هروئين می‌ساختند تا بيماران خود را مداوا کنند و در کنار اين موضوع برنامه‌ای داشتند تا خودشان به معتادان مواد بدهند با اين توجيه که اين مواد دارای ناخالصی نيست و همچنين دست قاچاقچيان از تجارت مواد کوتاه خواهد شد.
وی افزود: پس از بازگشت من برنامه‌ای را تهيه کردم و در سال 85 آن را در مجمع تشخيص مصلحت نظام مطرح کردم مبنی بر اينکه ما در برنامه‌های کاهش آسيب‌های اعتياد خودمان به افراد بالای 50 سال ترياک بدهيم که متأسفانه اين طرح مورد قبول واقع نشد.
رئيس کارگروه کاهش تقاضا در کميته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه اين موضوع با آن چيزی که آقای پزشکيان می‌گويد در زمان او مطرح شده است متفاوت است. وی بحث ارائه مواد به معتادان را مطرح کرد که در همان حد حرف ماند اما طرح ما به مجمع تشخيص آمد ولی رأی نياورد.
وی خاطر نشان کرد: اکنون توزيع مواد مخدر از سوی دولت نه تنها در سوئيس بلکه در بسياری از کشورهای اروپايی در حال انجام است و برنامه‌ آنها اين است که بتوانند برنامه کاهش آسيب‌های اعتياد را توسعه دهند.
صفاتيان خاطر نشان کرد: ما نيز بايد برای گسترش برنامه‌های کاهش آسيب بايد چند کار از جمله ايجاد اتاق‌های امن تزريق برای معتادان خاص در محل‌های خاص، توزيع سرنگ و توزيع مواد مخدر را در دستور کار قرار دهيم.
به گفته وی ايجاد اتاق‌های امن تزريق در صورت اجازه دولت دهم می‌توانست مانع شيوع استفاده از روانگردان‌ها در جامعه شود.
رئيس کارگروه کاهش تقاضا در کميته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين ارتباط گفت: شايد اگر در دولت دهم به ما اجازه ايجاد اتاق‌های امن تزريق را می‌دادند اين قدر شيوع مصرف روانگردان‌ها را در کشور نداشتيم.
وی در پاسخ به اين سؤال که آيا توزيع مواد مخدر از سوی دولت موجب تشويق جوانان به اعتياد نمی‌شود و يا اينکه مواد مخدر به آسانی در اختيار جوانان قرار نمی‌گيرد، گفت: اين موضوع انتخاب بين بد و بدتر است و اگر جامعه ما در شرايط سالم قرار داشت می‌توانستيم بگوييم که اين موضوع درست است.
صفاتيان تأکيد کرد: اين حرف‌ها در زمانی که بحث ترک اعتياد با نگهدارنده‌هايی مانند متادون نيز مطرح شد وجود داشت. عده‌ای می‌گفتند که جوانان می‌روند و متادون می‌گيرند.
وی با بيان اينکه توزيع مواد مخدر هماهنگی خاصی ميان سيستم قضايی، انتظامی و بهداشتی کشور لازم دارد، گفت: در سوئيس دستگاه‌های خودپردازی قرار داده بودند که با اندک پول خرد سرنگ و لوازم پيشگيری پرداخت می‌کرد که ما نيز در بازگشت با هماهنگی با احمدی‌مقدم که در آن زمان فرمانده انتظامی کشور بود 5 دستگاه را در مناطق مختلفی از تهران قرار داديم که استقبال مناسبی نيز از آنها شد.
رئيس کارگروه کاهش تقاضا در کميته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام در لزوم وجود اين دستگاه‌ها در سطح شهر تهران گفت: اگر من يا شما ريش بلند و ژوليده داشته باشيم و با لباس پاره لباس 12 شب برای خريد سرنگ به داروخانه برويم کدام داروخانه به ما سرنگ می‌فروشد. ما اين دستگاه‌ها را قرار داديم تا معتادان به راحتی بتوانند سرنگ سالم دريافت کنند.
وی گفت: اجرای روش سوئيسی نيازمند ايجاد اتاق تزريق امن، توزيع سرنگ و توزيع مواد مخدر ميان معتادان از سوی دولت است.
شنبه، 16 اسفند 1393
هیچ نظری موجود نیست: