لوتئولین الکالوئید موجود در هلیله سیاه با افزایش حافظه و تغییرات سلول های گلیال مغز می تواند در درمان معتادان به مخدر شیشه موثر باشد Luteolinهلیله سیاه,خواص هلیله سیاه
لوتئولین الکالوئید موجود  در هلیله  سیاه  با افزایش حافظه و تغییرات سلول های گلیال مغز  می تواند  در درمان  معتاد به مخدر شیشه موثر باشد
یکی از بهترین  داروهای دنیا  که امروزه برای درمان اعتیاد به مخدر شیشه (متامفتامین )  معرفی شده ایبودیلاست است
ایبودیلاست  یک مهار کننده انتخابی ماده چهار فسفو دی استراز در مغز معتادان به شیشه است .
یکی از الکالوئید های که در گیاهان است و. کار مشابه با  داروی ایبودیلاست را انجام می دهد  لوتئولین است

  لوتئولین جزو مهار کننده های اختصاصی  چهار فسفودی استراز است 
لوتئولین به مقدار زیادی در هلیله سیاه  موجود است

 لوتئولین و اثرات ان بر روی سلول های عصبی مغز انسان
تغییرات التهابی از واکنش‌هایی است که با افزایش سن به طور تدریجی در سلول‌های مغزی اتفاق می‌افتد.
 این التهابات عملکرد سلولی را تحت تأثیر قرار داده و یادآوری اطلاعات را  دچار مشکل ‌می نمایند.طبق مطالعات اخیر، برنامه غذایی غنی از ترکیبات گیاهی حاوی لوتئولین با مهار کردن مستقیم آزاد شدن مولکول‌های التهابی در مغز، التهاب مغزی مرتبط با افزایش سن و مشکلات مربوط به حافظه را کاهش می‌دهد.

سلول‌هایی در مغز،  به نام میکروگلیا وجود دارد؛که در مقابل آسیب ها, عفونت‌ها و واکنش‌های التهابی مغزی پاسخگو می‌باشند. سلول‌های میکرو گلیا در اثر تماس با عوامل عفونی و سموم ناشی از آن، سیتوکین های التهابی را ایجاد می کنند که سلول‌های عصبی را هم تحت تأثیر قرار داده و تخریب آنها را به دنبال دارد. پژوهش‌های اخیر نشان داده اند که  چنانچه این سلول‌ها قبل از قرارگیری در معرض سموم، در تماس با ریزمغذی‌ لوتئولین باشند، سلول های عصبی کمتر تحت تأثیر عوامل مخرب قرار می‌گیرند.
لوتئولین ترکیب گیاهی است که در بسیاری از گیاهان مانند هویج، فلفل، کرفس، روغن زیتون، نعناع، رزماری، و بابونه وجود دارد و دارای خاصیت ضد التهابی استاز طرفی دیگر باید بدانیم با افزایش سن، سلولهای میکروگلیا  نظم عملکردی خود را از دست داده و سطح سیتوکین های التهابی افزایش می یابد.
در مطالعه اخیر که در مجله تغذیه به چاپ رسیده برای بررسی اثر لوتئوین بر مغز، محققین چند موش سه تا شش ماهه و چند موش دوساله را انتخاب کرده و در برنامه غذایی برخی از آنها ریزمغذی لوتئولین را به صورت مکمل گنجانده شد.در این بررسی، محققان متوجه شدند موش‌های مسن‌تری که مکمل لوتئولین را دریافت کرده بودند، از میزان قدرت یادگیری و حافظه بیشتری نسبت به هم‌‌سن‌وسالان خود برخوردار بودند.
این مطالعه نشان داد که لوتئولین، ترکیبی گیاهیاستکه به مغز دسترسی پیدا کرده و فعالیت سلول‌های میکروگلیا و سیتوکین‌های التهابی حاصله از آن‌ها را کاهش می‌دهند. این تاثیر ضدالتهابی احتمالا مکانیسمی‌ است که که در بهبود عملکرد حافظه نقش دارد.
 لوتئولین (به انگلیسی: Luteolin) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۵۲۸۰۴۴۵


 هلیله سیاه، گیاهی است معروف به اکسیر طول عمر که بومی کشور هند است و برای درمان بیماری های متعدد از آن استفاده می شود. در این مطلب به نقل از «ehow» با چند خاصیت این گیاه آشنا می شویم.
 
هلیله تقویت کننده حافظه است.
 
مانع از سفید شدن مو می شود.
 
تقویت کننده معده به حساب می آید.
 
سیستم گوارشی را برای هضم غذا تحریک می کند.
 
مصرف آن به طور موثر اسیدیته و سوزش سردل را درمان می کند. مصرف آن پس از غذا، اسیدیته معده را خنثی می کند.
 
جویدن هر شب آن بیماری آسم را به حداقل کاهش می دهد.
 
به عنوان ملین خفیف، یبوست را درمان می کند.
 
برای درمان ناراحتی های چشمی، چشم را با دم کرده آن شست و شو دهید.
 
جویدن روزانه مقداری از آن به صورت ناشتا، بیماری های متعدد از جمله بواسیر، قولنج و یبوست و آسم را درمان می کند.
 
مصرف پودر شده آن، خون را تصفیه می کند.
 
برای برطرف کردن سیاهی دور چشم موثر است.
نقش لوتئولین در درمان MS -
جداسازي فلاونوئيد لوتئولين (داروي كمكي درمان بيماري MS)

هیچ نظری موجود نیست: