برای رسانه ها و مسئولین اطلاع رسان درباره مواد مخدر متاسفم که اگاهانه و یا نا اگاهانه اب در اسیابی می ریزند که شیطان اسیابان ان است .

علت گرایش جوان ها به مخدر «گل» چیه؟! 
مجله همشهری سرنخ: گفتگو با «دکتر محمدرضا قدیرزاده» کارشناس پزشکی قانونی درخصوص ماده مخدر «گل»

۱۹۵۱۱۲
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
برای رسانه ها و مسئولین اطلاع رسان درباره مواد مخدر  متاسفم که  گروهی  اگاهانه و یا نا اگاهانه اب در اسیابی می ریزند که شیطان اسیابان ان است .

اول این پست را که چند روز پیش در اینترنت منتشر شده است را بخوانید

ماده مخدر گل

 
مصرف مواد افیونی گل

ماده مخدر گل

گل یک مخدر جدید نیست، در واقع  گل همان «ماری جوانا» است که فروشندگان مواد برای سود بیشتر، برای آن اسم جدید و وسوسه کننده ای انتخاب کرده اند تا جوان ها را به سمت این ماده بکشانند.
گفتگو با «دکتر محمدرضا قدیرزاده» کارشناس پزشکی قانونی درخصوص ماده مخدر گل و مشکلاتی که برای مصرف کنندگانش به وجود می آورد.
اگر درباره مخدر «گل» جستجو کنید، «دکتر قدیرزاده» از اولین گزینه هایی است که به شما برای تحقیقات در این زمینه معرفی می شود. آقای دکتر که کارشناس پزشکی قانونی و درمانگر اعتیاد است اطلاعات جامع و کاملی درباره این ماده و اثرات مرگبار آن دارد و تحقیقات زیادی درباره آن به عمل آورده است.
 
دکتر مدتی است ماده ای به اسم «گل» وارد بازار شده است، آیا این مخدری جدید است یا اسمی جدید برای یک مخدر قدیمی است؟
گل یک مخدر جدید نیست، در واقع همان «ماری جوانا» است که فروشندگان مواد برای سود بیشتر، برای آن اسم جدید و وسوسه کننده ای انتخاب کرده اند تا جوان ها را به سمت این ماده بکشانند.
 سودجویان فکر می کنند اگر به جای «ماری جوانا» از کلماتی مانند «گل» استفاده کنند تمایل مصرف کنندگان برای دنبال کردن این ماده بیشتر می شود که متاسفانه در واقعیت هم همینطور است. اما باید بدانیم ماده ای که در خارج از کشور به اسم ماری جوانا معروف است و در برخی کشورها مصرف آن منعی ندارد چیزی نیست که اکنون مصرف کنندگان این ماده در کشور ما مصرف می کنند. این ماجرا درست مثل ماجرای کراک است که چند سال قبل به عنوان ماده مخدری معروف شد که از خارج به ایران آمده و نشئگی زیادی دارد و متاسفانه همین مسئله باعث شد که معتادان زیادی به سمت آن هجوم بیاورند اما دیدیم که افراد بعد از مصرف آن به چه روزی درمی آمدند.
 واقعیت این بود که ماده اصلی کراکی که خارج از مرزهای ایران تولید می شود «کوکائین» است در حالی که در کشور ما کراک، از مخلوط کردن هروئین فشرده و مواددیگر به دست می آید که مصرف این ماده مرگبار باعث بروز مشکلات زیادی در بین جامعه شده است و افراد بسیاری سلامت شان را با مصرف این ماده از دست داده اند.
 
آقای دکتر، منشأ «گل» چیست؟
– سرمنشأ ماده مخدر «گل»، همان شاهدانه است. صمغ این ماده را حشیش می گویند. آن را علف یا گراس معرفی می کنند و مخدر جدیدی که نام آن گل است و در این گفتگو قرار است به آن اشاره کنیم، همان گل است.
 
دلیل گرایش جوان ها به سمت مخدر گل چیست؟
– چون آنها دنبال یک سرخوشی کاذب هستند که فکر می کنند با مصرف حشیش یا مواد مخدر دیگر به دست می آورند در حالی که این حس فقط به روزهای اول استفاده از این مواد برمی گردد و بعد از آن دیگر هیچ خبری از سرخوشی نیست. البته نباید از این مسئله چشم پوشی کرد که خیلی از جوانان واقعا نمی دانند که این مواد، مخدر هستند و نباید آنها را استفاده کرد. یکی از دلایل مصرف بی رویه این ماده، ناآگاهی است. جوان های ما شنیده اند که ماری جوانا در کشورهای دیگر مجاز است و حتی به عنوان دارو استفاده می شود، به همین دلیل با خودشان می گویند ما هم استفاده کنیم. حتی فکر می کنند وقتی کسی به آنها هشدار می دهد، هشدارش کاملا اشتباه است و فقط قصد ترساندنشان را دارد، در حالی که همانطور که گفتم بین موادی که آنها دارند و مواد ما تفاوت بسیار زیادی است.
 
آیا آماری درباره اینکه چه درصدی از مصرف کنندگان ماده مخدر گل مرد و چه تعداد زن هستند وجود دارد؟
– نمی شود تخمین زد. فقط می توانم بگویم که متاسفانه این ماده توسط خانم ها نیز استفاده می شود و دلیل اصلی اش همان طرز فکر اشتباه درباره شادی زا بودن این مواد است. مصرف کنندگان این ماده باید بدانند این شادی ظرف مدت کوتاهی به افسردگی و انزوا تبدیل خواهد شد.
 
این ماده فقط همراه با سیگار استفاده می شود؟
– نه، بعضی ها آن را به شکل تنباکو در قلیان می کشند، برخی دیگر داخل سیگار، یک عده ای هم با آن شیرینی درست می کنند و به فروش می رسانند. این شیرینی ها که به معجون زابلی، معجون بیرجندی و معجون بمب خنده معروف هستند همان سرخوشی کاذب را به مصرف کننده می دهد.
 
چرا این اسامی را روی آن گذاشته اند، آیا دلیلش این است که در آن مناطق تولید می شود؟
– نه، به این اسامی معروف هستند. اتفاقا این کیک ها همه جا تولید می شوند و متاسفانه مرکز تولیدش هم یکی از شهرهای مرکزی است.
 
شما به عنوان درمانگر با آدم هایی روبرو هستید که از گل استفاده می کنند؛ آنها چه خصوصیاتی دارند؟
– اینچنین افرادی از وابستگی روانی رنج می برند و نه وابستگی جسمی، یعنی اگر ماده یک ساعت دیرتر از موعد به آنها برسد شروع به پرخاشگری می کنند.
 متاسفانه یکی از دلایلی که برخی از افراد تصمیم به مصرف این ماده می گیرند این است که در باور آنها، گراس، علف و گل اعتیاد ندارند، در حالی که اینطور نیست و اگر مواد مخدر فقط به جسم آسیب می رسانند، ماده ای مثل گراس روان انسان را به هم می ریزد. از آنجا که افراد، معمولا این ماده را با سیگار مصرف می کنند ممکن است بعد از مدتی ریه شان هم با مشکل روبرو شود و از این حیث نیز آسیب زیادی ببینند. از علائم عمومی دیگر که در مصرف کنندگان این ماده دیده می شود، پرخاشگری، عصبی شدن، افزایش اشتها، قرمز شدن چشم ها، پایین آمدن حافظه و لطمه های تحصیلی است. یک مورد متداول دیگر در این افراد، «سندرم بی انگیزگی» است. این افراد نسبت به تحولاتی که در اجتماع شان رخ می دهد به شدت بی تفاوت هستند. همانطور که شاهد هستیم بعضی ها بعد از مصرف این مواد، شروع به راننندگی بی پروا در اتوبان ها می کنند و تحت تاثیر آن ممکن است حوادث وحشتناکی را هم رقم بزنند.
Opium.Site وبلاگ رسمی دکتر رضا یزدان نیاز: اثرات مصرف ...
 مصرف دراز مدت حشیش باعث ایجاد اختلال بی‌انگیزگی مزمن ( ‏Amotivationalsyndrome‏ ) می‌شود
فرم های رایج ماری جوانا گل در ایران - Opium.Site وبلاگ رسمی ...
فلسفه و راز خلقت گیاه مقدس شاهدانه - Opium.Site وبلاگ رسمی ...
ماری جوانا می تواند برای درمان دیابت استفاده شود؟ - Opium ...


بعد از چه مدت مصرف، این اعتیاد شکل می گیرد؟
– چند ماه. ممکن است فرد مصرف این ماده را متوقف کند اما وسوسه های این ماده به شدت بالاست، متاسفانه فرد به خاطر شادی، هیجان، توهم و حالت روانی برانگیختگی که به او دست می دهد دوباره تصمیم به مصرف می گیرد.
 
ممکن است مصرف گل باعث مرگ شود؟
– وقتی یک نفر تحت تاثیر این ماده به شکل دیوانه وار رانندگی یا پرخاشگری می کند ممکن است دست به هر کاری بزند، کارهایی که باعث مرگ خودشان یا نزدیکانشان می شود.
 
درمانی برای وابستگی شدید روانی که از آن صحبت کردید وجود دارد؟
– بله، اما درمان شدن این افراد فقط زمانی صورت می گیرد که تحت نظر روانپزشک متبحر باشند چون این ماده مستقیما روی مغز تاثیر می گذارد، برای ترک چنین موادی بهتر است فرد در کنار رفتن به کمپ، حتما از خدمات پزشکی و روانپزشکی هم کمک بگیرد.
 
رضا 22 ساله، بعد از سه سال مصرف گل و مشتقات آن، به سرطان ریه مبتلا شد
به خاطر آرزوهایم؛ به مرگ فکر نمی کنم
رضا از طرف یکی از کمپ های تهران معرفی شده است. او دومین دوره حضور خودش در کمپ را می گذراند. خودش می گوید که بیشتر از سه سال است که به گل اعتیاد دارد.
از بریده بریده حرف زدنش و قطع ناگهانی سخنانش، به سادگی می شود فهمید که اثرات مخرب این ماده مخدر تا چه حد به روان او لطمه وارد کرده است، 22 ساله است، از چهار سال قبل با حشیش شروع کرده و بعد با «گل» آشنا شده است. با او درخصوص این ماده گفتگوی کوتاهی داشتیم که در ادامه می خوانید.
 
چند سال قبل با گل آشنا شدی؟
گل را یک سال بیشتر نیست که می شناسم. قبل از آن فقط حشیش و گراس مصرف می کردم. البته موضوعی که برای خودم هم عجیب است این است که چطوری به اینجا کشیده شدم.
 من کلا از مواد مخدر خوشم نمی آمد چون تعداد زیادی از افراد درجه یک خانواده ام اعتیاد داشتند و من اصلا دلم نمی خواست شبیه آنها شوم. 18 سالم بود که یک روز با دوستانم در پارک نشسته بودیم. یکی از آنها یک نخ سیگار درآورد و شروع کرد به کشیدن، قبل از آن هم سیگار کشیده بودم اما بوی سیگاری که آن روز در دست دوستم بود فرق داشت. بوی عدس سوخته می داد. هر نفر یک پک زد و نوبت به من رسید. شناختی از حشیش نداشتم. من هم یک پک زدم.
دفعه اول بوی تندش توی گلویم زد و به سرفه افتادم اما بعد از آن بقدری همراه با دوستانم به همه چیز خندیدیم که سرفه از یادم رفت.
 
حس و حال اولین مصرف حشیش چطور بود؟
– فقط می خندیدم. آنقدر خنده ام زیاد بود که نمی توانستم حرف بزنم. کلمات را از یاد برده بودم و فقط می خندیدم. این تجربه روز اول بود اما بعدا اتفاقات دیگری برایم رخ داد. در خانه که سیگاری می کشیدم احساس می کردم وسایل خانه از سر جایشان بلند می شوند و روی هوا حرکت می کنند. دوستانم را شبیه حیوان می دیدم و از خنده غش می کردم.
 
تا چه مدت این خنده ها ادامه داشت؟
– خیلی زیاد نبود، بعد از آن از نظر روانی به این ماده کاملا وابسته شدم. اگر یک روز حشیش به من نمی رسید اعصابم به هم می ریخت و پرخاشگر می شدم.
 
گل چه زمانی وارد زندگی ات شد؟
– بعد از حشیش با گراس آشنا شدم. حال بدی که بعد از مصرف حشیش و گراس داشتم تفاوتی با هم نداشت تا اینکه یک سال قبل با گل آشنا شدم.
 مقداری از آن را گرفتم و به خانه دوستانم رفتم و این بار من این ماده را به آنها تعارف کردم. فروشنده ای که از او گراس می گرفتم این ماده را به من معرفی کرد و من هم مثل کسی که دنبال آخرین متد مواد مخدر روز است، آن را خریداری کردم. قبل از اینکه مصرف کنند درباره تاثیرات این ماده با آنها صحبت کردم و گفتم که این ماده با بقیه مواد تفاوت دارد.
 
تفاوتی هم داشت؟
– نه؛ اما بعد از یک ماه مصرف مداوم متوجه شدم این ماده از نظر روانی صد برابر حشیش عمل می کند.
 من روزی چند بار مجبور بودم مصرف کنم. مثل یک معتاد فقط مصرف می کردم تا سرپا باشم.
 
چه حالی داشتی؟
– گیج بودم. همه چیز یادم می رفت. دیگر نمی توانستم به مغازه پدرم بروم چون با همه دعوایم می شد.
 من که به واسطه ماده حشیش مدام روی دور توهم خنده بودم، به یک آدم منزوی تبدیل شدم.
 چشمانم هر روز کاسه خون بود و خانواده ام از همین طریق متوجه شدند که من چند سالی است درگیر این ماده شده ام. یکی از اتفاقات دیگری که برای من رخ داد این بود که در توهماتم احساس می کردم که حس هایم خیلی قوی شده اند. همه طعم ها و بوها برایم تازه بودند. در یک وعده غذایی آنقدر غذا می خوردم که دیگر نمی توانستم تکان بخورم.
 در این چند سال از یک آدم 60 کیلویی به یک مرد 100 کیلویی تبدیل شدم که حال نداشت از روی زمین بلند شود. بدترین حسی که در زمان مصرف این ماده داشتم این بود که خودم را خیلی حقیر می دیدم. فکر می کردم همه دنیا از من بهتر هستند و من خیلی کوچک و بی مصرفم. همین مسئله آزارم می داد تا جایی که حتی به خودکشی هم فکر می کردم. گاهی مغزم طوری بود که نمی توانست به اندام های دیگر بدنم فرمان دهد و من نمی توانستم کارهای روزمره ام را انجام دهم. مثلا می رفتم داخل پارک می نشستم اما توان اینکه از آنجا خارج شوم را نداشتم.
 
چطور شد که تصمیم به ترک این ماده گرفتی؟
– مدتی بود حالم هر روز بدتر می شد و وزنم با سرعت عجیبی در حال کاهش بود. در آن زمان هنوز «گل» مصرف می کردم اما دیگر خبری از غذا خوردن های افراطی نبود.
به دلیل ضعفی که داشتم به پزشک مراجعه کردم و فهمیدم سرطان دارم. دکتر گفت به دلیل مصرف حشیش و گراس است. بعد از اینکه درگیر سرطان ریه شدم تصمیم گرفتم دیگر لب به این ماده نزنم. از مرگ می ترسیدم. دلم نمی خواست با این سن و سال کم بمیرم. برای همین راهی کمپ شدم. اینجا یک روانپزشک داریم که تحت نظر او درمان می شویم.
 
وضعیت بیماری ات چطور است؟
– شیمی درمانی می شوم و امیدوارم بتوانم جان سالم به در ببرم.
 
چه آرزوهایی داری که به خاطر آن تصمیم به ترک مواد گرفتی؟
– دلم می خواهد برای خودم زندگی تشکیل بدهم و پدر بشوم. این بزرگترین آرزویم است.


هرچه رشته بودم پنبه شد همه تلاش ها و زحمات و امیدها ضایع شد و از بین رفت، بی حاصل و بی نتیجه ماندن و به هدر رفتن سعی و کوشش.


برای رسانه ها و مسئولین اطلاع رسان درباره مواد مخدر  متاسفم که  گروهی  اگاهانه و یا نا اگاهانه اب در اسیابی می ریزند که شیطان اسیابان ان است .
به  شخصا بارها سیاست  اطلاع رسانی  درباره مواد مخدر و شیوه مبارزه با رواج اعتیاد را  در  دولت قبلی  مورد نکوهش و  مذمت قرار دادم  و بر این  اعتقاد بوده و هستم که سیاست های قبلی  ستاد مبارزه با مواد مخدر و کاهلی انها  در امر اطلاع رسانی  یکی از عوامل مهم در رواج  مواد مخدر و  اعتیاد در ایران بوده است .
البته  تاکنون نیز بارها  تاوان این اعتقاد  و انتقادم را پرداخت کرده ام  و لب به شکوه نگوشودم .
  اما اکنون   به صراحت  اعلام می کنم که  به نظرم عده ای از عوامل  در این دولت  اگاهانه و یا  نا اگاهانه   دست اندرکارند  تا  مواد مخدر را هر چه بیشتر در بین   جوانان  رواج بدهند  .
 حضرت علی (ع) می‌فرماید:
 "النجاه فی الصدق" یعنی نجات و رستگاری در صداقت و راستگویی است.
 علامت ایمان اینست که راست بگویی حتی اگر به ضررت باشد.
متاسفانه مدتی بود  که  دسترسی به اینترنت نداشتم  و امروز که توانستم بعد از دو هفته  دوباره وارد فضای مجازی بشوم می بینم هر چه ما در این پنج  شش سال  رشته کرده بودیم پنبه شد.
 ما دوباره از مسیر درست در جهت  اطلاع رسانی  خارج شدیم  و عده ای  بدون استدلال منطقی و مدارک علمی و بدور  از واقعیت های رایج  و شناخت روانی  طبقه جوان  کشور  با مصاحبه های خود جوانان را برای ورود به اعتیاد به چالش کشیده اند.کاری که  ستاد مبارزه با مواد مخدر در دولت قبلی انجام می داد
هر كس علم فقه نداند و تجارت كند در ورطه ربا افتد.
مسله جنگ با مواد مخدر احتیاج به بینش خاصی دارد .

مسله جنگ با مواد مخدر احتیاج به ویژه گی های  خاصی دارد از علم روز درباره  همه مواد مخدر گرفته  تا روانشناسی  جامعه ای که در ان زندگی می کند و کسی که در این وادی به  میدان مبارزه وارد می شود باید  عاشق حق و دشمن شیطان باشد هرچند که پیشاپیش می داند در مسلخ  بدست جاهلان  و عوامل شیطان به هلاکت می رسد .


حالا  فقط یک  سوال  می نویسم سوالی که شما  می توانید از  هر جوانی  که سیگار ماری جوانا چه گلش چه علفش می کشد بپرسید  و منتظر واکنش او باشید .


بچه جون عزیرم  این جا یک  اقای دکتر محقق درباره مخدر گل  و ماری جوانا  نوشته است 


 کشیدن  ماری جوانا  و حشیش و مخدر گل  باعث ابتلا به سرطان ریه می شود !! 

بیا به بین این ها که دروغ نمی گوید
فکر می کنید جوان مزبور چه عکس العملی نشان می دهد بپرسید و ببیند  روزنامه نگار از روی قصد و عمد دانسته به اینکه با نوشتن یک مصاحبه خیالی و  ارتباط دادن مصرف گل با سرطان ریه عمدا  باعث  خنثی شدن همه  اطلاع رسانی و بی ارزش  شدن ان  شده است  و هر جوانی با خواندن این مطلب بلافاصله  خواهد گفت : ماری جوانا درمان سرطان ریه است , و صد ها لینک به زبان فارسی و خارجی نشان والدینش می دهد و می گوید  این که دروغه پس همه این حرف ها  دری وری و دروغ است


ماده ای مثل گراس روان انسان را به هم می ریزد. از آنجا که افراد، معمولا این ماده را با سیگار مصرف می کنند ممکن است بعد از مدتی ریه شان هم با مشکل روبرو شود و از این حیث نیز آسیب زیادی ببینند.
– مدتی بود حالم هر روز بدتر می شد و وزنم با سرعت عجیبی در حال کاهش بود. در آن زمان هنوز «گل» مصرف می کردم اما دیگر خبری از غذا خوردن های افراطی نبود.
به دلیل ضعفی که داشتم به پزشک مراجعه کردم و فهمیدم سرطان دارم. دکتر گفت به دلیل مصرف حشیش و گراس است. بعد از اینکه درگیر سرطان ریه شدم تصمیم گرفتم دیگر لب به این ماده نزنم.


البته این مطلب دارای بسیاری اشتباهات است که  از نظر من باعث رواج بیشتر ماری جوانا گل می شود اما اگر بخواهم به نکته نکته ان دقیق شوم و توضیح بدهم  مثنوی هفتاد من می شود

 اما  به انهایی  که این مطلب را نشر کرده اند تبریک می گویم که  نمی دانند چه کار بزرگی  در جهت رواج ماری جوانا و حشیش و گل  انجام داده اند !! و چه خدمتی شایان توجه ای  به مواد فروشان و دلالان کرده اند اجرشون با امریکا و اسرئیل !

ماریجوانا و حشیش (مزایا و مضرات طبی درمانی) - آپارات
ماری جوانا ضد سرطان ریه است Science Says - Opium.Site ...


هیچ نظری موجود نیست: