افزایش شدید قیمت شیشه در ایران/ معاون ستاد مبارزه با موادمخدر دلیل آن را می گوید

افزایش شدید قیمت شیشه در ایران/ معاون ستاد مبارزه با موادمخدر دلیل آن را می گوید 

    چهارشنبه 7 مرداد 1394

 جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان یزد ظهر امروز باحضور معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر تشکیل جلسه داد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، معاون كاهش تقاضا و توسعه مشاركت‌هاي مردمي ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اقدامات اساسی ستاد مبارزه با مواد مخدر موجب افزایش شدید قیمت 5 برابری مخدر صنعتی "شیشه" شده است.
پرويز افشار با اشاره به افزایش شدید قیمت ماده مخدر شیشه به اقدامات این ستاد در این خصوص اشاره کرد و گفت: خط مقدم مبارزه با مواد مخدر سنتی در مرزهاست ولی در مبارزه با مواد مخدر صنعتی در داخل شهرها فعالیت داریم.
وی دلیل این امر را وجود پیش سازهای این مواد در کشور عنوان کرد و گفت: در این خصوص محدودیت هایی لحاظ شده است.
افشار در این خصوص تصریح کرد جلوی واردات بی رویه پیش ساز اصلی شیشه گرفته شده و مدتی است مطابق نیاز واقعی کشور واردات انجام می شود.

این مقام مسئول در عین حال گفت که افزایش قیمت مصرف شیشه موجب سختی تولید این ماده مخدر در داخل کشور شده که طبعا کاهش مصرف آن را در پی خواهد داشت.
وی افزود: این کاهش مصرف می تواند جنبه مثبت و منفی داشته باشد که باید برای پیش گیری تمهیدات لازم اندیشیده شود.
معاون كاهش تقاضا و توسعه مشاركت‌هاي مردمي ستاد مبارزه با موادمخدر در بخش دیگری از سخنان خود حمایت از ادامه روند مرکز اجباری اقامت معتادان متجاهر را مورد تاکید قرار داد و گفت: طی سال های گذشته خدمات کاهش آسیب کمرنگ شده بود. وی گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر 70 درصد هزینه های کمپ را تقبل می کند.
افشار تصریح کرد میزان اعتیاد دوره سنی 25 تا 65 سال بطور متوسط در کشور 2.6 درصد است در حالیکه این میزان در یزد 1.3 درصد است.
 
استاندار یزد نیز در این مراسم با بیان اینکه باید برای مبارزه با مواد مخدر به سراغ گلوگاه ها رفت، تصریح کرد: مبارزه در استان های مرزی و شاهراه های مواد مخدر موجب می شود تا سایر استان ها کمتر دچار این معضل شوند.
سیدمحمد میرمحمدی تاکید کرد روند  اعتیاد یک فرآیند افزایشی است و باید برای معتادانی که کمپ اجباری معتادان نگهداری می شوند، برنامه های جامع دیده شود تا با درمان و مهارت آموزی به نزد خانواده خود باز گردند.
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان یزد نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه یزد در بین 6 استان مبارزه با مواد مخدر قرار دارد، تصریح کرد که کشفیات مواد مخدر از ابتدای سال دوبرابر شده و باید مواد مخدر را تهدید جدی برای استان قلمداد کرد.
علی روستایی گفت: کار فرهنگی انجام شده در این راستا 10 درصد کارهایی است که باید انجام شود و برای ارتقای این میزان به اعتبارات و هماهنگی های بالایی با تشکل ها و دستگاه ها نیاز است.
 
سرهنگ احمدی جانشین فرمانده انتظامی استان یزد هم در این نشست گفت که با جمع آوری معتادان متجاهر و نگهداری آنان در کمپ اجباری، سرقت در یزد 24 درصد کاهش یافته که نیمی از این میزان به این عده مربوط می شود.
 
مسعود شریعتی مدیرکل ورزش و جوانان استان هم در این جلسه بحث فرهنگی را حلقه گمشده در مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد و گفت: کشورهایی که موفق به مهار مصرف مواد مخدر شده اند، در مقوله فرهنگ سازی کاهش تقاضا کار کرده اند.
 
دکتر جلیل عفتی مدیرکل بهزیستی استان یزد نیز در این شورا گفت که هزار و ششصد نفر در این کمپ پذیرش شده اند که هزار نفر از آنان زیر 45 سال، سن دارند.

هیچ نظری موجود نیست: