ديدار رئيس بين المللي مواد مخدر سازمان ملل با وزير كشور و دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر


رئیس و معاونان هیات بین المللی کنترل مواد مخدر سازمان ملل (INCB) با رحمانی فضلی وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل در وین دیدار کردند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در این ملاقات با اشاره به همسایگی کشورمان با افغانستان به عنوان بزرگترین کشور تولید کننده مواد مخدر سنتی از نوع تریاک و هروئین و هزینه های بسیار بالای مادی و معنوی که در مسیر مقابله جدی با ترانزیت مواد مخدر به کشورمان تحمیل می شود بر اعتقاد راسخ جمهوری اسلامی ایران برای پایبندی به کنوانسیون های بین المللی مبارزه با مواد مخدر و کنترل مواد شیمیایی و پیش سازهای مورد نیاز برای ساخت مواد مخدر تأکید کرد.
رحمانی فضلی ضرورت افزایش زمینه های نظارتی و کنترلی هیات INCB بر چرخه تولید، فروش، حمل و مصرف قانونی مواد شیمیایی تحت کنترل و برخورد قانونی با کشورهای متخلف و تمرکز بر جلوگیری از ترانزیت غیرقانونی مواد پیش ساز به افغانستان را خواستار شد.
وزیر کشور همچنین به آئین نامه جدیدی اشاره کرد که اخیراً با هدف ارتقاء زمینه های موجود برای جلوگیری از قاچاق مواد پیش ساز، در ستاد مبارزه با مواد مخدر تصویب و پس از تأیید رئیس جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس ستاد، به همه دستگاه‌های مسئول ابلاغ شده است.
رحمانی فضلی با تبیین این امر مهم که همکاری های فی مابین ایران و نهاد مسئول در سازمان ملل باید عملی و دو سویه باشد گفت: متاسفانه در حال حاضر همکاری و حمایت عملی قابل توجهی از سوی این نهادها دیده نمی شود.
وزیر کشور افزود: حتی در جاهایی که لازم است از حمایت های سازمان ملل برای تأمین تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه با مواد مخدر برخوردار باشیم و با وجود اینکه بخش مهمی از عواید و ثمرات این مبارزه و تلاش پرهزینه متوجه کشورهای اروپایی و امریکا می شود، این حمایت و پشتیبانی هرگز اتفاق نیفتاده است.
رحمانی فضلی گفت: تردیدی وجود ندارد که در صورت استمرار وضع کنونی، دیگر انگیزه ای برای ادامه این همکاری یک‌طرفه وجود نخواهد داشت.
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه سازمان های غیر دولتی و مردم نهاد بیش از 80 درصد از اقدامات پیشگیرانه و درمانی در ایران را انجام می دهند، به اجرای دقیق برنامه مربوط به سیستم PEN در ایران اشاره کرد و افزود: اجرای این برنامه بین المللی و مورد تاکید سازمان ملل از سوی ایران، در منطقه بی نظیر است.
رحمانی فضلی همچنین ضمن اشاره به فعالیت نیروهای متخصص و با تجربه در گمرکات کشورمان برای شناسایی و کشف و ضبط محموله های غیرقانونی قاچاق از موفقیت های بی نظیر ایران در کشف محموله های قاچاق پیش ساز که اکثرا به مقصد افغانستان بارگیری و ارسال شده بودند خبر داد.
رئیس شورای امنیت کشور گفت: اشراف نداشتن نیروهای مرزی افغانستان و پاکستان بر مرزهای خود به عنوان عاملی که در نتیجه آن نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران زحمات و تلاش های مضاعفی را برای کنترل مرزهای مشترک با این دو کشور متحمل می شوند.
رحمانی فضلی افزود: نیروهای مرزی کشورمان بخش قابل توجهی از وظیفه مرزبانان این دو کشور را نیز به دوش می‌کشند و اگر نیروهای ما دست از این فعالیت مضاعف بکشند، جامعه جهانی شرایط مخرب و مهلک را به طور ملموس تجربه خواهد کرد و به ارزش اقدامات جمهوری اسلامی ایران به عنوان سدی در قبال تهدید ویرانگر مواد مخدر بیش از پیش پی خواهد برد.
وی با ارائه یک شاخص از عملکرد کشورمان در مبارزه با مواد مخدر گفت: جمهوری اسلامی ایران به تنهایی بیش از 25 درصد از هروئین جهان را کشف می‌کند.
رحمانی فضلی افزود: تصور کنید که کشف نشدن و توزیع این مقدار هروئین، چه فاجعه ای را متوجه جهان می کرد.
وزیر کشور گفت: انتظار ما این است که نهادهای مسئول در سازمان ملل همچون UNODC و INCB نیز در مقابل این اقدامات ، به وظائف قانونی خود عمل کنند.
دبیر کل ستاد مواد مخدر افزود: قریب به دو سال است که به سازمان ملل و مسئولان مبارزه با مواد برخی کشورها پیشنهاد داده ایم تا در یک هماهنگی بزرگ بین المللی، برنامه کنترل دلیوری ( حمل تحت نظارت) را در سطح کشورهای مسیر بالکان اجرا کنیم اما متاسفانه استقبالی نشده است؛ این در حالی است که تا چند سال که کشورمان قانون کنترل دلیوری نداشت، مرتبا مورد اعتراض UNODC قرار می گرفت.
رحمانی فضلی انتظار جدی جمهوری اسلامی ایران از نهادهای نظارتی سازمان ملل را برخورد جدی کشورهای عضو و به ویژه گروه اروپایی و امریکای این کشور ها با پدیده پولشویی و گردش پول های کثیف ناشی از قاچاق مواد مخدر بر شمرد.
وی افزود: کشورهای غربی با توجه به امکانات و تجهیزات خود به راحتی می‌توانند با گردش مالی ناشی از قاچاق مقابله کنند.
رحمانی فضلی یکی دیگر از مشکلات سیاست گذاری نهادهای مرتبط بین المللی در عرصه مبارزه با مواد مخدر را، نبود شناخت و درک صحیح از عوارض پیچیده و گسترده پدیده مواد مخدر و مصرف آن دانست.
وی گفت: تفاوت ما به عنوان کشوری که در خط مقدم مبارزه قرار داریم با دیگر کشورهایی که بعضا فقط به عنوان بازار مصرف مواد مخدر با منشأ تولید افغانستان محسوب می شوند، مانند تفاوت دو گروه است که یکی خبر وقوع زلزله را از رادیو و یا تلویزیون می شنود و در مقابل گروهی که زیر خروارها آوار ناشی از زلزله مدفون شده است.
رئیس INCB نیز در این ملاقات خواسته این نهاد سازمان ملل را نزدیک شدن به شرکای موفقی چون جمهوری اسلامی ایران و قدردانی از آن دانست.
آقای لوچان نایدو با اشاره به اقدامات چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در زمینه پیشگیری، درمان معتادان و کاهش آسیب و توصیف این عملکرد به عنوان اقدامات مبتکرانه گفت: انتظار ما از همه کشورها پایبندی به کنوانسیون های بین المللی مرتبط با مواد مخدر و اجرای مفاد آن است.
رئیس INCB از سوی هیأت حاضر برای ارائه مدل های موفق جهانی برای اجرای دقیق قوانین و کنترل هر چه بهتر فروش و مصرف قانونی مواد شیمیایی پیش ساز و جلوگیری از انحراف آنها علام آمادگی کرد.
منبع خبر: واحد مركزي خبر 93.12.20 

هیچ نظری موجود نیست: