کشف مزرعه کشت خشخاش در بوشهر

کشف مزرعه  کشت خشخاش در بوشهر
 
کشف مزرعه خشخاش در بوشهر
 
فرمانده انتظامی شهرستان دیر، از کشف مزرعه خشخاش در استان بوشهر خبر داد.
سرهنگ حمید خضری تنگستانی، روز پنج‌شنبه خبر کشف یک مزرعه خشخاش در بردستان از توابع شهر دیر را تایید کرد و گفت: در این مزرعه، ۴۰۰ بوته خشخاش توسط ۲ تن از تبعه‌های افغانستان کشت شده بود.
این مقام انتظامی در ادامه افزود: پس از بررسی و کشف این مزرعه، خشخاش کشت شده امحا و این ۲ تبعه افغان، دستگیر شده‌اند.
خضری تنگستانی، با اشاره به این که در شهرستان دیر امنیت مطلوبی حاکم است، از تحویل این ۲ تبعه افغان، برای رسیدگی به جرم و تشکیل پرونده‌شان به مقامات قضایی خبر داد.
* این در حالی است که سرهنگ خضری تنگستانی، در روز جمعه به خبرگزاری ایرنا گفت: که مزرعه مذکور، زیر کشت خشخاش نبوده و ماموران انتظامی بر اساس گزارش های غلط، "باغچه گل لاله" را به جای مزرعه خشخاش امحا کرده اند.
نکته حایز اهمیت، تغییر خبر ایرنا در این زمینه است. چرا که نخست از امحای مزرعه خشخاش در روز پنج شنبه خبر داده بود و در روز یکشنبه ۸ فروردین ماه، خبر خود را به گونه ای غیر حرفه ای و ناشیانه تغییر داد.
پیش از این نیز، مقامات جمهوری اسلامی بارها، از کشف مزارع خشخاش در دیگر نقاط ایران خبر داده بودند.

***
این درحالی است که آمارها؛ کشف روزانه هزار و ۳۶۹ کیلوگرم مواد‌مخدر در ایران را نشان می‌دهد، که برابر با کشف ۵۷ کیلوگرم در هر ساعت است.
استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان، رکورد دار کشف مواد مخدر در ایران هستند. فارس نیز از جمله استان‌هایی به شمار می‌آید، که خرید و فروش و مصرف مواد مخدر در آن فراوان است.
بنا به گزارش روزنامه قانون؛ مصرف شیشه در بیش از ۸ درصد جمعیت جوان تهران رواج دارد.
بر اساس آمار مقامات پلیس و قضایی، روزانه ۶۵۲ پرونده مواد مخدر تشکیل و روزانه حدود ۶ باند قاچاق مواد مخدر شناسایی و منهدم می‌شود. و در هر ساعت، نزدیک به ۳۰ فروشنده و مصرف کننده مواد‌مخدر در ایران دستگیر می‌شوند.
سازمان پزشکی قانونی نیز، مرگ روزانه دست‌کم ۱۱معتاد را در ایران گزارش می‌دهد.
به گفته یکی از کارشناسان مبارزه با مواد‌مخدر، روزانه بیش از ۴ تن مواد‌مخدر در ایران مصرف می‌شود. و به گزارش مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، تعداد افراد معتاد به مواد‌مخدر، بیش از یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر است. اما آمارهای غیر رسمی، خبر از رقم بالاتری دارند.
در این میان بر اساس آمار غیر رسمی، بیش از ۱۰ میلیون نفر به صورت تفننی از مواد‌مخدر استفاده می‌کنند. که اصطلاحا به این افراد "معتادان یقه سفید" می‌گویند. که اغلب اقشار تحصیل‌کرده را در بر می‌گیرد و در طبقه مرفه و متوسط جامعه قرار دارند.

علت مصرف زیاد تریاک و هروئین در ایران
کارشناسان معتقدند که علت مصرف فراوان تریاک و هروئین در ایران، مجاورت با بزرگترین منبع کشت خشخاش در جهان است. افغانستان، بیشترین تولید هروئین و مشتقات تریاک در جهان را دارد.

آمار جهانی
در این راستا، سازمان ملل متحد بر اساس آمار رسمی کشورها، وجود بیش از ۲۲۰ میلیون نفر معتاد، در سراسر جهان را گزارش می‌دهد. که حدود ۱۶۰ میلیون نفر از آنها، گرایش به مصرف حشیش، ۱۴ میلیون نفر معتاد به کوکائین، نزدیک به ۹ تا ۱۲ میلیون نفر معتاد به هروئین و مشتقات تریاک هستند و ۱۱ میلیون نفر قرص‌های روان‌گردان، اکستازی و دیگر مواد را مصرف می‌کنند
.
******************************

هیچ نظری موجود نیست: