سپاه پاسداران به عنوان رادار ستاد مبارزه با مواد مخدر وارد عمل می شود

واکنش عجیب و خنده دار یک معتاد به دوربین (عکس)
واکنش خنده اور یک معتاد در زمان دستگیری ؟


شرق: دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر از افزایش دوبرابری معتادان زن در کشور و ورود نیروی‌زمینی سپاه به عرصه کنترل مرزها برای جلوگیری از ورود کاروان‌های حمل موادمخدر به کشور خبر داد.
  عبدالرضا رحمانی‌فضلی، روز گذشته در نشست خبری درباره اقدامات انجام‌شده در حوزه موادمخدر گفت: کشور ما در موقعیت همسایگی با افغانستان قرار دارد که اولین تولید‌کننده تریاک دنیاست به طوری که تا پنج‌هزارتن خشخاش تولید و به بازار مصرف هدایت می‌کند. وی ادامه داد: با توجه به گستردگی مرزهای آبی و خاکی ۸۰درصد کشفیات تریاک دنیا را ایران انجام می‌دهد. این موقعیت جغرافیایی موجب شد در ۱۱ماهه گذشته امسال ۵۰۰تن مواد مخدر کشف شود که بیانگر رشد ۱۰درصدی کشفیات موادمخدر است.
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: در سال آینده با تمهیدات نیروی زمینی سپاه قرار است با کنترل جاده‌های مرزی کشور، عبور کاروان‌های حمل موادمخدر را به صفر برسانیم که البته به معنی عدم‌واردات نیست اما امیدواریم در سیاست‌هایمان موفق شویم. رحمانی‌فضلی گفت: با کنترل مرزهای شرق کشور مسیر ترانزیت موادمخدر به سمت آب‌های آزاد و سایر مناطق رفته و این حق کشور ماست که اولویت کنترل را به داخل کشور بدهیم. وی با اشاره به برگزاری اجلاس وین که هفته پیش در این حوزه تشکیل شد، گفت: در اجلاس نیز مطرح کردیم که اولویت کنترل مواد مخدر در کشور است. مرزهایمان را می‌بندیم و در مورد سایر مسیرها باید همکاری بین‌المللی بیشتری باشد چراکه نیروها را نمی‌توانیم بیش از این صرف مواردی کنیم که مورد رضایت کشورهای منطقه نیست.
با لغو اعدام برای جرم موادمخدر مخالفیم
وی در مورد موارد مطرح‌شده در اجلاس وین گفت: در این اجلاس جریانی با مسوولیت کشورهای اروپایی، ‌آمریکای‌لاتین و آسیای‌مرکزی دنبال شد که دو مساله را تا سال ۲۰۱۶ در سازمان ملل جزو کنوانسیون کنند. این دو موضوع لغو اعدام برای جرم موادمخدر و قانونی‌کردن مصرف برخی موادمخدر است.  وزیر کشور گفت: ما مانع این دو موضوع شدیم، کشورهای زیادی هم با ما همکاری کردند. به همین دلیل بیانیه‌ای دادیم که آن را قبول نداریم چراکه وقتی می‌گوییم این افراد اعدام شوند مسیر قانونی مطابق قانون حاکم در کشور است. چون این افراد معمولا مسلح بوده، پولشویی دارند، تجاوزبه‌عنف و اقدامات منجر به قتل مرتکب می‌شوند و حتی با مباحث تروریستی ارتباط دارند پس نمی‌توانیم این فضا را نادیده بگیریم. وی گفت: اگر می‌خواهند مصرف برخی مواد قانونی شود، ما پیشنهاد دادیم از ابتدا یعنی تولید تا مصرف قانونی شود که آنها این موضوع را قبول نکردند و در نتیجه رسمی نشد. رحمانی‌فضلی گفت: قرار شده سال آینده از کشورهای فعال در حوزه موادمخدر دعوت کنیم تا این اجلاس بین‌المللی در کشور ما تشکیل شود.
در واردات تجهیزات موادمخدر گشایشی نشد
وی گفت: در حوزه واردات تجهیزات مواد مخدر گشایشی نشده و در جلساتی بحث کردیم که در این حوزه نیاز به تجهیزات بسیاری داریم اما اقدامی بین‌المللی صورت نگرفته است. وی افزود: البته در کشور تلاش‌هایی شده، به‌طوری که بسیاری از تجهیزات را خودمان تولید کرده‌ایم اما از خارج هیچ‌گونه کمکی نه مالی و نه تجهیزاتی نشده است. دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در مورد آمار معتادان در کشور گفت: مشکل آمار اساسا در همه حوزه‌ها وجود دارد و در این مورد ضعف داریم که البته باید حل شود. در حوزه موادمخدر بخشی از این آمارها پنهان است به همین دلیل کار سخت می‌شود.
 با این وجود نمونه‌گیری و سنجش‌هایی در کشور توسط چند دستگاه مربوطه انجام می‌شود و ستاد مبارزه با موادمخدر آنها را اعلام می‌کند.
وی گفت: بر مبنای آ‌مار موجود، افرادی که مصرف مستمر موادمخدر دارند، حدود یک‌میلیون‌و۳۲۵هزارنفر هستند که گاهی تا دومیلیون‌نفر هم عنوان شده است. وی ادامه داد: در حوزه پیشگیری، درمان و صیانت راهی به جز کمک‌گرفتن از مردم نداریم. با گرفتن معتادان این مشکلات حل نمی‌شود. ابتدا باید آگاهی‌بخشی کنیم. وی افزود: ‌متاسفانه در مورد موادمخدر صنعتی اطلاعات مردم پایین است و در مورد آثار، شیوع و… آگاهی ندارند. رحمانی فضلی گفت: به همین دلیل جلساتی را با نخبگان و گروه‌های مرجع آغاز کردیم که وارد عملیات خواهند شد، جلسات خوبی با بهزیستی، کمیته امداد، ‌وزارت کار و خیرین برگزار کرده‌ایم که قرار است در حوزه اشتغال، مهارت و بسترسازی برای برگرداندن معتادان به خانواده در سال آینده اقدامات مؤثری داشته باشند. وی گفت: ۸۰درصد معتادان پس از ترک دوباره به سمت موادمخدر می‌روند و یکی از عوامل موثر در عدم‌بازگشت آنها پذیرش خانواده‌هاست. به همین دلیل سال ۹۳ تمام این سیاست‌ها را عملیاتی خواهیم کرد.
برگزاری جلسه ستاد مبارزه با موادمخدر با حضور رییس‌جمهور
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: بعد از ایام عید جلسه ستاد به ریاست رییس‌جمهور تشکیل می‌شود که همکاری کاملی در دولت انجام شود.  وی در پاسخ به این سوال که آموزش و پرورش اعلام کرده به دلیل عدم اعتبار دانش‌آموزان معتاد را اخراج می‌کند، گفت: اگر آموزش و پرورش چنین مشکلی دارد بیاید اعلام کند و ما در موافقتنامه‌ای اعتبارات لازم را خواهیم داد. ما ظرف چهارسال ۱۶هزارنفر را به مراکز ترک اعتیاد برده‌ایم و تعداد دانش‌آموزان معتاد را که بسیار کم هستند نیز پوشش خواهیم داد.
آمار اعتیاد در زنان دو برابر شده است
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: آمارها ظرف دو سه‌سال گذشته نشان می‌دهد اعتیاد در زنان دو برابر شده چراکه در این حوزه مشکل پنهانکاری هم بیش از حد است. در این زمینه تلاش کرده‌ایم نهادهای خیریه و ان‌جی‌اوها را به‌کار بگیریم و کمیسیون خانواده در ستاد مبارزه با موادمخدر ایجاد کردیم و در سال آینده فعال‌تر خواهد بود. وی همچنین گفت: برای زنان معتاد اگر ۷۰۰هزارنفر باشند پوشش لازم را خواهیم داشت و در حوزه زنان از هر ان‌جی‌او که تشکیل شود حمایت می‌کنیم.   دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: فاز یک و دو کمپ اخوان آماده شده و کمبود جا نداریم و می‌توانیم هزار نفر را در این کمپ پذیرش کنیم. رحمانی‌فضلی ادامه داد: همچنین بخش خصوصی را وارد عمل کردیم و هفته گذشته قراردادی بستیم تا هزارو۵۰۰معتاد را به بخش خصوصی دهیم تا پذیرش شوند. در این میان زنان معتاد نیز حمایت خواهند شد.
انهدام ۳۷۵ لابراتوار تولید مواد صنعتی
وزیر کشور گفت: در کشف مواد پیش‌ساز نسبت به ۱۱ماهه سال گذشته ۲۹۳درصد رشد داشته‌ایم و ۳۷۵لابراتوار تولید مواد صنعتی کشف شده است و ۸۱درصد آن منهدم شده است.  وی گفت: در مقوله پیش‌سازها بیش از ۲۰تن را کشف کردیم اینها مواد وارداتی بودند که به افغانستان ترانزیت شده و تبدیل به تریاک و هرویین می‌شود.
برنامه سال ۹۳ کنترل مرزهای شرقی کشور
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در سال آینده کنترل در منطقه شرق کشور خواهیم داشت به طوری که تسلط بر مناطق مرزی به صورت لحظه‌ای افزایش خواهد یافت. این موضوع مستلزم ایجاد جاده‌های مرزی است.  وی گفت: ما در این مناطق جاده نداریم و باید برجک دیده‌بانی ایجاد کنیم و در سال آینده باید در بخش زیادی از مرزها فیبر نوری ایجاد کنیم و این مرزها را به دوربین مجهز کنیم تا حتی از تهران هم قابل کنترل باشند.
کاهش سن معتادان در کشور
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: آمار معتادان نشان می‌دهد سن مصرف مواد مخدر رو به کاهش است و حتی به مدارس هم کشیده شده است البته چیز نگران‌کننده‌ای نیست اما حداقل‌ها را نمی‌توانیم بپذیریم و برای آن برنامه داریم.
وی گفت: نمی‌پسندم وزارت کشور منشاء هیجان یا ناراحتی در جامعه باشد چراکه وظیفه اصلی آن ایجاد امنیت روحی و روانی در جامعه است به همین دلیل برای تقویت آن از رسانه‌ها هم کمک گرفتیم. رحمانی‌فضلی گفت: با سیاست‌های رسانه‌ای برنامه‌ریزی‌شده این فعالیت‌ها را ادامه خواهیم داد.
رسانه‌ها باید تلاش کنند ارزش‌های اخلاقی، دینی و فرهنگی را تقویت کرده و آنها را مدنظر قرار دهند.
وزیر کشور گفت: از مردم انتظار داریم در صحنه حاضر باشند و تذکر اخلاقی و امر به معروف و نهی از منکر را مدنظر قرار دهند و دستگاه‌ها نیز حافظ اخلاق دینی باشند و از روسای دانشگاه‌ها گرفته تا بیمارستان‌ها و پارک‌ها و… باید این مسایل را تذکر بدهند.  رحمانی‌فضلی گفت: در مواردی که با اقدامات شبکه‌ای مواجه شویم و مبتنی بر ایجاد تخریب و ارزش‌های دینی باشند با روش‌های قانونی با آنها برخورد می‌کنیم.
نویسنده
به نظر می اید سپاه پاسداران فقط نقش یک رادار را در کنترل مرزها به عهده دارد
رحمانی فضلی: چون رادار نداریم نمی توانیم مواد مخدر را کنترل کنیم ؟
یوری فدوتوف در سازمان ملل عملکرد ایران را در مبارزه با مواد مخدر بسیار تحسین بر انگیز خواند ؟
مخالفت ایران با لغو مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر


opium.site: ضرورت زدن شلاق به کمر مسئولان مرتبط با مواد ...


هیچ نظری موجود نیست: