مصرف 200 میلیون لیتر مشروبات الکلی در ایران! .

مصرف 200 میلیون لیتر مشروبات الکلی در ایران!

بر اساس اعلام مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت متاسفانه در بسیاری از مناطق مصرف الکل افزایش داشته به گونه ای که بیش از 200 میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی ساخت داخل و قاچاق در کشور مصرف می‌شود.

اخبار مسمویت های ناشی از مصرف مواد الکلی تقلبی، رویدادی تکراری در ایران محسوب می شود. رویدادی همیشگی که تا کنون راهکاری برای حل یا کاهش صدمات آن از سوی مسئولان ارائه نشده است.
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی ،‌هر چند ایران در رده های پایین مصرف مشروبات الکلی در جهان است ،‌اما افرادی که در ایران مشروبات الکلی مصرف می کنند با خوردن 35 لیتر مشروب در سال در رده نوزدهم پر مصرف ترین مشروب خورها قرار دارند. در همین حال مسئولان بهداشتی کشور از بالا رفتن مصرف مشروبات الکلی در کشور خبر می دهند و استفاده بی رویه الکل های صنعتی در تولید مشروب های داخلی.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم، ضمن هشدار درباره افزایش مصرف مشروبات الکلی در کشور می گوید: بر اساس اعلام مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت متاسفانه در بسیاری از مناطق مصرف الکل افزایش داشته به گونه ای که بیش از 200 میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی ساخت داخل و قاچاق در کشور مصرف می‌شود.
به گزارش تدبیر به نقل از خانه ملت، حسن تامینی لیچائی درباره استفاده از الکل های تولید داخل در چرخه مشروبات الکلی می گوید: امروزه نگرانی بین تولید کنندگان الکل وجود دارد مبنی بر آنکه بسیاری از این الکل ها وارد چرخه مصرف مشروبات الکلی می شود. بر این اساس تولیدکنندگان نامه ای به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارسال کرده اند که هیات نظارت مجلس نیز وارد عمل شده و بررسی هایی روی این موضوع انجام داده است.
نماینده رشت  ادامه داد: با توجه به ضرورت این امر نشستی با حضور برخی تولیدکنندگان الکل برگزار شد و درآن راهکارها برای جلوگیری از ورود الکل به چرخه مصرف مشروبات مدنظرقرار گرفت.
این نماینده افزود: درتولید مواد الکلی باید ماده تلخ کننده ای استفاده کنند که به شکل مستقیم غیرقابل مصرف خواهد شد لذا با توجه به اینکه تهیه این ماده تلخ کننده نیازمند بار مالی است بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان الکل از آن استفاده نمی کنند و این عدم استفاده منجر به شیرین بودن الکل شده و در برخی موارد در تهیه مشروبات الکلی به کار گرفته می شود.
تامینی لیچائی درباره اعلام مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت درباره میزان مصرف الکل در کشور، گفت: بر اساس این اعلام، متاسفانه در بسیاری از مناطق مصرف الکل افزایش داشته به گونه ای که بیش از 200 میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی ساخت داخل و قاچاق در کشور مصرف می‌شود که متاسفانه این آمار نگران کننده بوده و  شامل انواع مشروبات الکلی نیز می شود.
نماینده مردم رشت در مجلس نهم، یادآور شد: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس جلسات متعددی با تولیدکنندگان الکل برگزار کرده و اکنون نیز این نشست ها ادامه دارد تا به نتیجه برسیم.
او با بیان اینکه متاسفانه تاکنون پلیس امنیت نتوانسته از تولید مشروبات الکلی جلوگیری کند ، درباره راهکارهای در نظر گرفته شده برای بهبود این وضعیت، یادآور شد: ؛ ما اکنون درصدد هستیم تا از تولیدکنندگان الکل که درنظر دارند در تولیدات خود از ماده تلخ کننده استفاده کنند به شکلی حمایت کنیم.
این نماینده مجلس نهم، تاکید کرد: از سویی دیگر قرار است از قاچاق مشروبات الکی نیز جلوگیری شود. همچنین مقرر شد سازمان غذا و دارو نظارت بیشتری داشته و پلیس امنیت نیز همکاری بهتری در این خصوص داشته باشد.

هیچ نظری موجود نیست: