به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اعتدال، چندی است که مواد مخدر صنعتی و روانگردان های جدید با اسامی "مفدرین" ، "میو میو" ، "عاج فیل" و "حمام نمک" در سطح جامعه به چشم می خورد. مواد مخدری که ستاد مبارزه با مواد مخدر وجود آن را در ایران رد می کند و سازمان پزشکی قانونی کشور وجود آن را تایید می کند.

بنابر این گزارش، چندی پیش طاها طاهری قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر وجود موارد فوق را رد کرد و گفت : این گونه مواد مخدر در کشور مشاهده نشده است و من اسم اینها را تا حالا نشنیده ام.

این در حالی است که سازمان پزشکی قانونی از وجود این مواد در کشور خبر داده و در این زمینه به مسئولان هشدار داده است.

رییس سازمان پزشکی قانونی  گفته است: وضعیت ماده مخدر میو میو در کشور  هم اکنون تحت کنترل است، اما این خطر وجود دارد که این ماده با نام های جدید در کشور عرضه شود.

احمد شجاعی افزود: سازمان پزشکی قانونی چندی قبل در مورد ماده میو میو که ماده مخدر جدیدی در جهان به حساب می آید، هشدارهای لازم را ارائه کرد تا مسئولان و افراد جامعه متوجه ورود این ماده مخدر جدید به کشور باشند.

وی ادامه داد: خوشبختانه این ماده مخدر به صورت موردی به ایران وارد می شود و جای هیچ گونه نگرانی نیست ولی این خطر وجود دارد که این ماده مخدر جدید با عناوین مختلفی وارد کشور شود.

چندی پیش نیز جابر قره داغی رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی نیز از ورود یک ماده روانگردان صنعتی به کشور خبر داد.

وی اعلام کرده بود: این ماده به نام میو میو به طور غیر قانونی در چین تولید می شود و از طریق اینترنت به فروش می رسد .

رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در ادامه اظهارات خود هشدار داد: مفدرون از خانواده آمفتامین هاست، که به نام های عامیانه ای همچون میو میو، حمام نمک  و موج عاج در بین افراد شناخته می شود.

قره داغی همچنین به عرضه این ماده روانگردان به شکل قرص، کپسول و پودر سفید رنگ اشاره کرد و اظهار داشت که مفدرون به صورت خوراکی، تدخینی و تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد و اثراتی شبیه اکستازی، آمفتامین ها و کوکائین دارد.

اما سرپرست اداره کل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر می گوید ورود مخدرهای جدید روانگردان با نام مفدرین در میان مصرف کنندگان همان مخدرهای شیشه و از خانواده قرص اکس هستند که وقتی وارد چرخه فروش می شوند، برای ایجاد جذابیت مخاطبان با اسم های متعدد توسط فروشندگان عرضه می شود.

محمد مسعود زاهدیان افزوده: مخدرهای جدیدی که با نام های میومیو، عاج فیل و حمام نمک عرضه می شود، اسامی واقعی این مخدرها نیست و تنها برای فریب مخاطبان و فروش با این نام های جدید عرضه می شود .

وی ادامه داده:مفدرین که به عنوان یک مواد مخدر جدید از سوی پزشکی قانونی اعلام شده یکی از مشتقات روانگردان ها و آمفتامین هاست که در دنیا از جمله  کشورهای آسیای جنوب شرقی پخش شده است.

سرپرست اداره کل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح می کند:در ایران موردی از کشف این مواد جدید به ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام نشده است.

از سویی دیگر قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز ورود این مخدرهای جدید را تکذیب و عنوان کرده سازمان پزشکی قانونی بر اساس کدام مستندات این مطلب را ارائه کرده است.