«گل» مخدر معطري که مسافران وارد ايران مي‌کنند/ماري‌جوانا صنعتي اسرائيلي


عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران با تشريح ماده مخدر جديد«گل»در کشور؛ نسبت به گياهان معطري که مسافران وارد ايران مي‌کنند، هشدار داد و گفت:‌ تاکنون گزارش رسمي از ميزان مصرف ماري‌جواناي صنعتي توليد اسرائيل در ايران منتشر نشده است.
به گزارش زنگ خبر به نقل از  تسنيم، محمدباقر صابري زفرقندي در آستانه شروع دوره‌هاي جديد آموزش درمان‌هاي سوء مصرف مواد ويژه پزشکان و روانشناسان اظهار داشت: در حال حاضر همچنان مصرف مواد مخدر افيوني بالاترين ميزان را در ايران به خود اختصاص داده است و در رده‌هاي بعدي و با فاصله زيادي  مواد مخدر حشيش و محرک‌ها وجود دارند.
صابري با اشاره به ذهنيت غلطي که در بين جوانان و متاثر از تبليغات  سوء سوداگران مواد مخدر  مبني بر اعتيادآور نبودن حشيش يادآور شد و گفت: تمامي موادي که تحت عنوان مواد مخدر و يا وابسته زا از آنها ياد مي‌شود اعتياد آور هستند ليکن برخي از مواد مثل الکل و يا مواد افيوني وابستگي‌هاي جسمي  ايجاد مي‌کنند و موادي مانند حشيش و يا ترکيبات مشابه مثل ماري جوانا وابستگي‌هاي شديد روحي و رواني ايجاد مي‌کنند. علائم ترک از مواد افيوني که شامل دردهاي شديد و عميق و بي‌قراري و ناراحتي‌هاي جسمي است تا حدود زيادي با داروهاي در دسترس قابل تخفيف است ولي وابستگي رواني به حشيش که به صورت يک وسواس شديد فکري مواد جويانه خودش را نشان مي‌دهد و تمامي ابعاد زندگي فرد مصرف کننده ماده را تحت الشعاع رفتارهاي موادجويانه قرار مي‌دهد به سختي با دارو قابل کنترل است.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران عنوان کرد:‌ بنابراين حشيش و تمام ترکيبات مشابه آن نه تنها اعتياد آور هستند بلکه در دراز مدت اثرات جدي و غير قابل بازگشت آن بر روي مغز و به خصوص حافظه غير قابل انکار است.
صابري زفرقندي با اشاره به ترکيبات جديدي که به صورت صنعتي و با خواص حشيش توليد و توزيع شده است، گفت: هر چند درمانگران اعتياد شاهد بروز علائم شديد رواني متعاقب مصرف ترکيبات جديد در بين مراجعان به مرکز درماني خود هستند ولي تاکنون گزارشي رسمي و معتبر در مورد ميزان مصرف مواد مخدر حشيش و يا ماري جواناي صنعتي در ايران منتشر نشده است، ليکن در برخي از کشورهاي جهان و از جمله کشورهاي همسايه ايران شيوع قابل توجه آن در بين نوجوانان گزارش شده است.
دبير علمي دوره‌هاي آموزش درمان‌هاي سوء مصرف مواد ويژه پزشکان و روانشناسان در دانشکده علوم رفتاري و سلامت روان وابسته به دانشگاه علوم پزشکي ايران، ادامه داد: سه کشور آمريکا، انگليس و رژيم صهيونيستي منشاء و محل اصلي توليد ماري جواناي صنعتي هستند و ويژگي اصلي حشيش‌هاي صنعتي علاوه بر عوارض حشيش‌هايي که به شکل طبيعي از گياه شاهدانه به دست مي‌آيد علائم شديد روان پريشي و ابتلا به جنون و در برخي گزارش‌ها کما و مرگ  است.
وي يادآور شد: متاسفانه سوداگران مواد مخدر براي به دست آوردن بازار پُرسود فروش، مواد مخدر پُرخطر را با نام‌هاي جديد و بسته بندي‌هاي گمراه کننده عرضه مي‌کنند مثلاً در ايران ترکيبي به نام "گل" به جايگزين حشيش و يا در کنار مصرف مواد محرک مثل شيشه در ميان معتادان رواج پيدا کرده است. همين امر باعث شده است تا برخلاف گذشته، شروع به مصرف مواد مخدر با مواد پُرخطر باشد و اين يعني اينکه بايد جامعه شاهد باشد تا سن تظاهرات جسمي و رواني به اعتياد کم شود و يا به عبارتي سن اعتياد شديد و يا  اصطلاحاً سن آخر خطي شدن معتادان پايين بيايد.
مديرکل سابق درمان و حمايت‌هاي اجتماعي ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکيد کرد: ترکيبات جديدي که به نام‌هاي مختلف در بين جواناني که سابقه سوء مصرف مواد دارند توزيع مي‌شود و به عنوان جايگزين و يا کمک به ترک معرفي مي‌شوند عموماً حشيش و يا ماري جواناي صنعتي هستند و اثرات تخريبي آنها چند صد برابر حشيش معمولي است و به سرعت فرد مصرف کننده را درگير عوارض جدي جسمي و رواني مي‌کند.
صابري زفرقندي در پاسخ به سوالي در مورد راه‌هاي ورود ترکيبات صنعتي جديد به کشور خاطرنشان کرد: در بررسي محل تهيه اينگونه مواد نيز مشخص مي‌شود که متاسفانه در برخي از موارد اينگونه مواد از مجاري ورودي رسمي و از طريق مسافران وارد کشور شده است. بنابر اين مسئولان انتظامي در مورد هرگونه ترکيبي که به نام گياهان معطر و يا گياهان خوشبوکننده همراه مسافران است حساسيت لازم را داشته باشند. همچنين، بهترين مکان براي عرضه انواع ترکيبات حشيشي در قالب معطر کننده‌ها مي‌تواند عطاري‌ها باشد که علاوه بر دستگاه‌هاي نظارتي متوليان و صاحبان عطاري‌ها نيز بايد در اين زمينه کاملاً هوشيار باشند.


هیچ نظری موجود نیست: