۷۶ درصد دانش‌آموزان دختر ایران کمبود ویتامین D دارند

۷۶ درصد دانش‌آموزان دختر ایران کمبود ویتامین D دارند

در پی مشخص شدن نتایج پژوهشی که سال ۱۳۹۱ صورت گرفته و مشخص کرده است که ۷۶ درصد دختران دانش‌آموز در سراسر ایران دچار کمبود ویتامین د هستند، در برخی استان‌ها طرح توزیع قرص ویتامین د اجرا می‌‌شود.
Schule im Iran
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا پنج‌شنبه ۲۲ آبان (۱۳ نوامبر) از اجرای طرح "مکمل یاری با ویتامین د" در مدارس دخترانه جنوب خوزستان خبر داد.
معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان اعلام کرده که این طرح پس از مطالعه پژوهشی در وضعیت ریزمُغَذی‌های ایران (پورا دو) در سال ۱۳۹۱ و پس از آنکه مشخص شد که ۷۶ درصد دختران دانش آموز کشور مبتلا به کمبود ویتامین د هستند اجرا می‌شود.
شهرام ترحمی در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد که بر اساس طرح مزبور، به مدت هشت ماه، ماهانه یک عدد قرص ویتامین د به دانش آموزان شهرستان‌های زیرپوشش خدمات بهداشتی درمانی دانشکده علوم پزشکی آبادان داده می شود.
به گفته وی این طرح از اواسط آبان‌ماه در تمام مدارس دخترانه مقطع متوسطه دوره اول و دوم توسط واحد بهبود تغذیه و با همکاری اداره‌های آموزش و پرورش شهرستان‌های تابعه اجرا شده است.
دختران کرمانشاه و ایلام هم در خطرند
هم‌زمان خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا از اجرای همین طرح در دبیرستان‌های دخترانه کرمانشاه خبر داد.
به گفته کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت استان کرمانشاه در این طرح که از اوایل آبان‌ماه اجرایی شده، هر دانش‌آموز مقطع متوسطه تعداد ۹ عدد قرص ویتامین د دریافت می‌کند که باید ظرف مدت ۹ ماه آنها را استفاده کند.
هفته گذشته نیز خبرگزاری ایرنا خبر داد که ۷۵ درصد زنان استان ایلام دچار کمبود ویتامین د هستند. به گفته کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام، به منظور پیشگیری و درمان مشکل کمبود ویتامین د در بین دانش آموزان، ماهانه یک عدد قرص ویتامین د در بین دختران دانش آموز این استان توزیع می‌شود.
فریده محمدزاده همچنین گفته قرار است در مدارس مناطقی که با کمبود این ویتامین مواجه‌اند، شیر غنی شده با ویتامین د توزیع شود.
به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام آمار کارشناس مسئول شیر مدارس استان ایلام، دانش آموزان این استان جزو مناطق دوم از نظر کمبود ویتامین د هستند و میزان کمبود ویتامین د در آنان ۳۵ درصد است.
کمبود ویتامین د در دختران؛ پنج برابر پسران
بر اساس تحقیقی که یک گروه دانشگاهی در سال ۲۰۰۹ انجام داده‌اند، کمبود ویتامین د در میان دختران تهرانی ۶ / ۵۳ درصد و در میان پسران ۳ / ۱۱ درصد است.
این گروه با توجه به اینکه کمبود ویتامین د در دختران نزدیک به پنج برابر پسران است، کمبود جذب آفتاب در دختران را علت این امر دانسته است. پژوهشی که در سال ۲۰۱۱ در شهر اصفهان انجام گرفت نیز نتایج مشابهی داشت.
بر اساس این تحقیق، شیوع کمبود ویتامین د در میان جمعیت بزرگسال اصفهان ۹ / ۲۶ درصد است و این میزان در میان زنان به طور مشهودی بالاتر است. محققان این تحقیق نتیجه گرفته‌اند که این امر به دلیل محدودیت جذب آفتاب به خاطر قوانین مربوط به پوشش زنان است.
بالا بودن آمار بیماری ام اس در اصفهان که یکی از دلایل آن کمبود ویتامین د است نیز می‌تواند معلول همین امر باشد. آمار مبتلایان به ام اس در اصفهان در سال ۲۰۰۷ حدود سه نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر بود ولی در سال ۲۰۱۱ به بیش از ۴۳ نفر رسیده است.
یکی دیگر از پیامدهای کمبود ویتامین د افسردگی است. اخیرا انجمن روانشناسی ایران اعلام کرد که شیوع افسردگی در زنان ایرانی سه تا چهار برابر مردان است.
هرچند افسردگی به عوامل متعدد فیزیولوژیک و روحی بستگی دارد اما کمبود ویتامین د که در زنان ایرانی بسیار بیشتر از مردان است می‌تواند یکی از دلایل آن باشد.
ویتامین د برخلاف ویتامین‎های دیگر از غذاها به دست نمی‎آید زیرا غذاها به طور طبیعی مقدار کمی ویتامین د دارند بلکه بخش عمده آن به وسیله بدن ساخته می‌شود. در واقع این ویتامین بر اثر تابش مستقیم نور آفتاب در پوست بدن ساخته می‌شود.
معتادین به متامفتامین(شیشه) دچار کمبود ویتامین B12 می شوند
کمبود ویتامین B12 مغز شما را کوچک می کند - Opium.Site
90 درصد خانواده‌های ایرانی دچار کمبود کلسیم هستند - Opium ...
Opium.Site وبلاگ رسمی دکتر رضا یزدان نیاز: ویتامین درمانی ...
Opium.Site وبلاگ رسمی دکتر رضا یزدان نیاز: ویتامین C ...
Opium.Site وبلاگ رسمی دکتر رضا یزدان نیاز: از دانش اموزان ...
 درصد دانش آموزان سابقه مصرف شیشه دارند - Opium.Site ...
Opium.Site وبلاگ رسمی دکتر رضا یزدان نیاز: آموزش یک دانش ...
Opium.Site وبلاگ رسمی دکتر رضا یزدان نیاز: ويتامين ب-3 ...

هیچ نظری موجود نیست: