مصرف شیشه در کشور افزایش یافت /شیشه، سومین ماده مخدر محبوب جوانان

مصرف شیشه در کشور افزایش یافت
شیشه، سومین ماده مخدر محبوب جوانان
 در سال‌های اخیر گرایش به مصرف شیشه در كشور به ویژه در بین جوانان با تصور اینكه مصرف شیشه، اعتیادآور نیست رو به افزایش بوده و بسیاری از خانواده ها با این معضل مواجه هستند.
شیشه، سومین ماده مخدر محبوب جوانان
مصرف شیشه باعث اختلال در عملكرد شغلی، خانوادگی و اجتماعی فرد می‌شود، عملكرد مغز و روان فرد را تخریب می‌كند. پرخاشگری و عصبیت نیز از جمله عوارض حتمی مصرف این ماده است.
واحدهای معاینات پزشكی قانونی نیز همه روزه شاهد ارجاع افرادی اند كه تحت تأثیر توهمات ناشی از مصرف شیشه دست به جنایات یا جرایمی زده‌اند كه شاید پیش از اعتیاد به این ماده هیچگاه تصورش را هم نمی كردند.
چهره‌اش مستأصل و نگران است؛ هرچند تلاش می كند آرامش ظاهریش را حفظ كند. دستبندی كه دو دستش را به یكدیگر بسته مانع از آن می شود كه راحت راه برود، پاهای برهنه او هم در قدم برداشتن، چندان یاریش نمی كند، سربازی كه او را از كلانتری به پزشكی قانونی آورده كمكش می‌كند چند قدم جلوتر بیاید تا تلو تلو خوردن‌های مكرر موجب زمین‌خوردنش نشود. به سالن انتظار بخش روان‌پزشكی وارد می شود گوشه‌ای می ایستد تا پزشك، شماره پرونده‌اش را بخواند.
سالن معاینات روان‌پزشكی پر است از افرادی كه در چهره یكایكشان می توانی غم و اندوه و تألم ناشی از گرفتاری و مشكلی پیچیده را ببینی؛ مشكلی كه هر یك برای یافتن راهكار آن به پزشكی قانونی آمده‌اند و امید بسیار دارند به گره‌گشا بودن آنچه پزشك در پرونده‌شان می نویسد.
از سالن معاینات با وجود جمعیت زیادی كه در آن به انتظار نشسته‌اند صدایی به گوش نمی رسد؛ تنها صدای قدم زدن های جوانی را می شنوی كه به سرعت در سالن در حال راه رفتن است.
جوانی بیست و چند ساله كه مسیر ثابتی از سالن را طی می كند، گاه زیرلب با خود حرف می زند و می خندد و گاه از عصبانیت به دیوار مشت می كوبد. پدرش روی یكی از صندلی های سالن نشسته و با نگاهی سراسر غم و حسرت، رفتار غیرادی پسرش را از نظر می گذراند.
 آن سوتر، دختری ساكت در كنار پدرش روی صندلی نشسته و مدتی است كه به یك نقطه خیره شده، رفتارش نشان می دهد كه چندان متوجه اطراف نیست و پدر هم سر را پایین انداخته و دست دخترش را گرفته است.
پزشك به نوبت، مراجع کنندگان را به اتاق معاینات صدا می زند. نوبت به مرد دستبند زده می‌رسد. به همراه سرباز به اتاق می رود و بدون معطلی روی اولین صندلی خالی كه می بیند، می نشیند.
به دنبال شكایت همسایگانش بازداشت و به دلیل نداشتن تعادل روانی به پزشكی قانونی ارجاع شده است. به سئوالات پزشك، پس و پیش جواب می‌دهد. در گفته‌هایش عنوان می كند كه به ماده مخدر شیشه اعتیاد داشته اما مدتی است ترك كرده و پاك زندگی می كند هرچند گفته‌ها و رفتار غیرعادی‌اش نشان می دهد هنوز مصرف شیشه را ادامه می دهد.
متولد سال 1340 است و مادرش را یكسال پیش از دست داده‌است. به گفته خودش همسایگان به شكل‌های مختلف، خانه‌‌اش را دید می‌زنند. تنها زندگی می كند اما همسایگانش را متهم می كند كه برایش مشكلات ناموسی ایجاد كرده‌اند. مدعی است از در و دیوار خانه صداهایی به گوش می رسد كه همسایگان باعثش هستند.
آنچه مسلم است این فرد تحت تأثیر توهمات ناشی از مصرف شیشه از در و دیوار خانه خود صداهایی می شنود و یا تصور می كند مدام یك نفر خانه او را زیر نظر دارد و به دنبال همین افكار با همسایگانش به شدت درگیر شده و صدماتی هم به آنان وارد كرده است. ظاهراً پیش از این نیز چندین بار به دلایل مختلف بازداشت شده و سابقه كیفری دارد. او پیش از اعتیاد به شیشه در بازار تهران كار می كرده و منبع درآمدی داشته‌است اما امروز كه به دلیل اعتیاد به شیشه هر چه را داشته از دست داده، در پاسخ به پزشك كه می پرسد منبع درآمدت چیست؟ پلاستیك سیاهی را نشان می دهد كه در دستش مچاله شده و می گوید: «این برایم شانس می آورد».
به گزارش زندگی سالم، دكتر سلطانی‌نژاد، مسئول آموزش آزمایشگاه‌ها و عضو هیأت علمی سازمان پزشكی قانونی كشور با اشاره به تبعات و آثار استفاده از این ماده می گوید: «در سال‌های اخیر علیرغم مبارزه قاطع با توزیع كنندگان این ماده در كشور، تولید غیرقانونی آن در آزمایشگاه‌های زیرزمینی و حتی در خانه‌های موسوم به آشپزخانه نیز رواج یافته است. این امر باعث شده كه از چند سال گذشته الگوی سوء مصرف مواد در كشور تغییر یابد و در مقطع حاضر با افزایش قابل توجه سوء مصرف شیشه مواجهه باشیم، به طوری كه بر اساس گزارش های ستاد مبارزه با مواد مخدر، بعد از تریاك و كراك، شیشه به عنوان یكی از مهم ترین مواد مورد سوء مصرف در كشور به ویژه در نوجوانان و جوانان محسوب می شود».
او ادامه می دهد: «افزایش سوء مصرف این ماده در كشور سبب شد مراجع قانون‌گزار كشور با هدف پیشگیری و مبارزه با قاچاق و تولید و توزیع و مصرف این ماده، قوانین و مجازات های مبارزه با مواد مخدر و محرك و روانگردان را به تناسب آن در كشور اصلاح كنند. هر گونه تولید، خرید، فروش، توزیع، صادرات، واردات و حمل شیشه در كشور، غیرقانونی بوده و مجرمان و قاچاقچیان، حسب مورد و بر طبق قانون، به مجازات های شدید(تا اعدام) محكوم می شوند».
عضو هیأت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینكه یكی از مهم ترین عوارض این ماده در مصرف كنندگان حاد و مزمن این ماده، بروز توهم است، تصریح می كند:  این توهمات می تواند با هر میزانی از ماده و حتی در اولین بار مصرف رخ دهد. از این رو مت آمفتامین به عنوان یك ماده روانگردان و توهم زا محسوب می شود.
بروز انواع توهم های شنیداری(مانند شنیدن صداها و نجواها از افراد، اجسام، درختان و حیوانات)، توهمات دیداری، دیدن تصاویر غیرواقعی مانند دیو و اجنه، توهمات احساسی مانند حس راه رفتن مورچه روی پوست، وجود كرم در زیر پوست بدن از جمله این موارد محسوب می‌شود.
 به گفته او، این توهمات به همراه بروز حس خود بزرگ بینی، اختلالات قضاوت، احساس افزایش قدرت به همراه پرخاشگری، رفتارهای ضد اجتماعی و افزایش میل جنسی، فرد را مستعد بروز انواع جرایم خشن مانند: قتل های خشن و خانوادگی، تجاوزهای جنسی، سرقت به عنف، سقوط از ارتفاع، تخلفات رانندگی و در نهایت تصادفات مرگبار رانندگی می كند. گزارش‌هایی از قتل فجیع افراد خانواده از سوی فرد مصرف كننده شیشه وجود دارد. بروز ختلالات روانی ناشی از مصرف شیشه سبب شده كه یكی از مهمترین علل بروز اختلالات حاد و حملات سایكوز در افراد نیازمند بستری در بخش های روانپزشكی كشور، سوء مصرف شیشه باشد.
دكتر سلطانی نژاد با تأكید بر اینكه این ماده دارای خاصیت اعتیادزایی بالایی است و بر خلاف تصور بسیاری از افراد، می تواند منجر به وابستگی و اعتیاد شدید در مصرف كنندگان شود می‌گوید: «كاهش مقدار مصرف و یا قطع ناگهانی آن می تواند با بروز افسردگی، خواب آلودگی، افزایش میل به خودكشی، كاهش میل جنسی، بی قراری، اختلالات خواب، دیدن رؤیا در حالت بیداری، اختلالات حركتی و خستگی شده و به علت ایجاد وابستگی روانی شدید با آن، فرد مجبور به مصرف دوباره  این ماده می شود».
به گفته سلطانی نژاد، با توجه به بروز تحمل به آثار سرخوشی زایی این ماده در صورت تداوم مصرف، فرد مجبور به افزایش مقادیر مصرفی شده و در نهایت، این امر منجر به بروز عوارض شدید جسمی و روانی در فرد می شود. قابل ذكر است درمان معتادان به شیشه دارای روندی طولانی مدت بوده و نیازمند اقدامات خاص روانپزشكی است و در برخی از موارد شدید، نیازمند بستری افراد معتاد در بخش های روانپزشكی است.

مسئول آموزش آزمایشگاه‌ها  سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه می دهد: «یكی از اثرات این ماده، بروز بی اشتهایی و در مصرف طولانی مدت، لاغری است كه می تواند در طولانی مدت سبب بروز سوءتغذیه در فرد شود. با توجه به این خاصیت، متاسفانه در سال های اخیر عده ای از افراد سودجو، اقدام به تولید، قاچاق و فروش فرآورده های غیرقانونی تحت عنوان قرص های لاغری در كشور كرده‌اند و این فرآورده ها را از طریق مجاری غیرقانونی و شبكه های قاچاق در آرایشگاه ها و باشگاه ها به خانم های جوان عرضه می كنند».
به گزارش زندگی سالم، بنابراین لزوم توجه به این موضوع و افزایش آگاهی جامعه و عدم خرید هر گونه فرآورده موسوم به لاغری بدون داشتن مجوزهای وزارت بهداشت و یا از مراكز غیرقانونی، اقدامی عملی در مبارزه با اعتیاد به شیشه و عوارض غیرقابل جبران اعتیاد بر آن در كشور محسوب می شود.
از طرفی با توجه به خواص انرژی زایی و رفع خستگی این ماده، رواج سوء مصرف شیشه تحت عنوان داروها و فرآورده های انرژی زا در برخی از باشگاه‌های ورزشی كشور از جمله باشگاه‌های بدن سازی و پرورش اندام در بین جوانان مشاهده شده است؛ از این رو توجه و آگاهی بخشی هر چه بیشتر خانواده‌ها در زمینه جلوگیری از مصرف فرآورده‌های غیرمجازی كه در برخی از این باشگاه ها با چنین عناوینی توزیع می شود، بسیار حایز اهمیت است.
گزارش از: بیتا حقیقی پور

هیچ نظری موجود نیست: