قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر: ۷۰۰ هزار معتاد در ایران تحت درمان هستند

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر: ۷۰۰ هزار معتاد در ایران تحت درمان هستند
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در بخش درمان بیش از ۷۰۰ هزار نفر تحت درمان اعتیاد هستند که به طور کل ۹۲ درصد مراکز درمان (اعتیاد) کشور توسط مردم اداره می‌شود و مابقی توسط دولت.
علیرضا جزینی صبح امروز در دیدار با معاون هیات بین المللی کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد (INCB) گفت: مواد مخدر موضوعی چند وجهی و پیچیده است و کل دنیا را درگیر خود کرده است. با توجه به آمارهای سازمان ملل نیز، کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان رو به افزایش رفته است و ایران هم به دلیل مجاورت با آن کشور متحمل رنج و تهدید بی‌شماری می‌شود.

او گفت: برنامه‌ها و استراتژی‌های ایران در حوزه مبارزه با مواد مخدر بر مبنای سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) است و پنج رکن این استراتژی همچون پیشگیری، درمان، مقابله، کاهش آسیب و توانمندسازی و صیانت از بهبودیافتگان به طور همزمان در کشورمان اجرایی می‌شوند.

قائم مقام دبیرکل ستاد گفت: در بخش پیشگیری از اعتیاد آموزش‌های لازم به جامعه هدف (خانواده‌ها، محیط‌های کاری و آموزشی و محلات) ارائه می‌شود، همچنین در بخش درمان بیش از 700 هزار نفر تحت درمان اعتیاد هستند که به طور کل 92 درصد مراکز درمانی ایران توسط مردم اداره می‌شود و مابقی توسط دولت.

جزینی گفت: معتقدیم نقش سازمان‌های مردم نهاد در درمان و کاهش آسیب بسیار مهم است، بر این اساس در کشور ایران 2100 سازمان مردم نهاد و 200 مرکز کاهش آسیب وجود دارد که خدمات درمانی لازم را به معتادان جهت بهبودی کامل ارائه می‌کنند.

او با بیان اینکه اشتغال مهم‌ترین عامل در صیانت و توانمندسازی بهبودیافتگان است، ادامه داد: ایران در این زمینه در تلاش است با ایجاد شغل از گرایش مجدد این افراد به اعتیاد جلوگیری کند و حمایت‌های لازم را ارائه می‌نماید.

قائم مقام دبیرکل ستاد در ادامه به حوزه مقابله با عرضه اشاره کرد و گفت: طی دو ماه گذشته بیش از 60 تن مواد مخدر کشف شده است، همچنین در سال گذشته 800 تُن مواد مخدر با منشا تریاک کشف و 300 آشپزخانه تولید شیشه منهدم شد. طی این 37 سال نیز قریب به 3800 نفر از نیروهای کشور در راه مبارزه شهید شده‌اند و این نشانگر اهتمام و پیگیری نظام ایران در مبارزه با مواد مخدر است.

جزینی در بخش دیگری از سخنان گفت: از زمان ورود نظامیان ناتو به افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم کشت و تولید مواد مخدر 40 برابر افزایش یافته است. همچنین سال گذشته 1400 قبضه سلاح در درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر کشف شد که عمده سلاح‌های کشف شده مربوط به سلاح‌های سازمانی ناتو بوده است. لذا ما معتقدیم مسئولیت مشترک جامعه جهانی در مبارزه با مواد مخدر ضعیف است.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، او گفت: با توجه به اینکه مواد مخدر مسئله‌ای جهانی است، نیازمند تعامل جهانی نیز هستیم و انتظار داریم در اجلاس‌های بین‌المللی بیشتر به این موضوع توجه شود.

هیچ نظری موجود نیست: